تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

حسین فریدون کیست؟

حسین فریدون در شرایطی به دلیل بیماری از زندان به مرخصی آمده است که در ۶۰ سالگی می‌داند، باید با سیاست و حضور در مناسبت رسمی برای همیشه خداحافظی کند.

حسین فریدون کیست؟

رویداد۲۴ سعید شمس: حسین فریدون که بیشتر با عنوان «برادر حسن روحانی» شناخته می‌شود، در دولت روحانی روی کار آمد، حاشیه‌هایی زیادی به خود دید. حضور در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، دخالت در تعیین رئیس بانک رفاه کارگران، اتهام فساد و ... مواردی بود که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ فریدون را با چالش‌های زیادی مواجه کرد. به طوریکه در ۲ سال و چند ماه آخر دولت برادرش حاشیه نشین شد و خبری از او درج نشد.

بیوگرافی حسین فریدون

حسین فریدون سال ۱۳۴۲ در سرخه از توابع استان سمنان دنیا آمد. همسر او آذر غفوری نام دارد و که «علی» و «مریم» حاصل این ازدواج است. حسین فریدون یکسال پس از اینکه برادرش رئیس جمهوری شد، طی نامه‌ای از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه شهید بهشتی معرفی و درخواست می‌شود که به عنوان دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل، در این دانشگاه مهم کشور به تحصیل بپردازد، اما شورای گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی پس از معرفی حسین فریدون توسط سازمان سنجش، با اکثریت آرا به جد با این مسئله مخالفت و این موضوع را به سازمان سنجش اعلام کرد که همین موضوع اولین حاشیه این چهره بعد از روی کار آمدن دولت روحانی بود.

حسین فریدون و خارج نشینی فرزندان

علی در آمریکا زندگی می‌کند و مریم فریدون در شعبه لندن دویچه بانک مشغول به کار شده است که همین عاملی بود تا حسن فریدون زیر ذره بین مخالفان سیاسی خود قرار بگیرد و به این متهم شود که با سوءاستفاده از مسئولیت‌های رسمی امکان زندگی در خارج از کشور را برای فرزندانش مهیا کرده است. در همین راستا سایت آمریکایی بیزینس اینسایدر درباره مریم فریدون نوشته است: «مریم فریدون در حالی با دریافت بورس تحصیلی موسوم به لرد دارندورف Lord Dahrendorf (جامعه‌شناس انگلیسی – آلمانی ۱۹۲۹–۲۰۰۹) توانسته در کالج مشهور مدرسه اقتصاد لندن London School of Economics مشغول به تحصیل شود که هدف از اعطای این بورس تحصیلی کمک به دانشجویان نیازمند کشور‌های در حال توسعه است و بر همین اساس، اعطای آن به دختر برادر رئیس‌جمهور ایران که وضع مالی مناسبی دارد، تعجب‌برانگیز است.»

حسین فریدون و بهمن ۱۳۵۷

حسین فریدون پیش از انقلاب فعالیت‌های جسته و گریخته‌ای داشته است. بر اساس نوشته‌ای که در خاطرات حسن روحانی موجود است، او در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ در زمان بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، جزء تیم حفاظتی و امنیتی بوده است و مسئولیت برقراری نظم و مدیریت مراسم انتقال حضرت امام به از فرودگاه مهرآباد به بهشت زهرا را بر عهده داشته است.


بیشتر بخوانید: مهمترین اتفاقات دوره ریاست حسین طائب بر سازمان اطلاعات سپاه چه بود؟/ دلیل برکناری طائب چیست؟


همچنین حسین فریدون در بازه یازده روزه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به وظایف حفاظتی و امنیتی خود در نگهداری از زندانیان سیاسی و اعضای ارشد ساواک، مشغول بوده است که این کار‌ها را می‌توان نقطه آغاز فعالیت‌های رسمی فریدون در جمهوری اسلامی دانست.

سِمت‌های رسمی حسین فریدون

به گزارش رویداد۲۴ «فرمانداری نیشابور» و «فرمانداری کرج» اولین سمت‌های رسمی و اجرایی حسین فریدون در ایرانِ پس از انقلاب بودند. او با شروع جنگ تحمیلی به عضویت وزارت امور خارجه درآمد و برای مدت ۸ سال به عنوان سفیر ایران در مالزی منصوب و در کوآلالامپور مستقر شد. فریدون بعد از بازگشت از مالزی، به عنوان یکی از نمایندگان ایران در سازمان ملل متحد و بعد از آن به عنوان مشاور وزیر امور خارجه فعالیت کرد. وی پس از بازگشت به ایران، به عنوان مشاور رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و تا مهر ۱۳۹۲ در این مقام حضور داشت.

حسین فریدون کیست؟

حسین فریدون در پاستور

نتیجه انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ پای حسین فریدون را به ساختمان اصلی دولت در پاستور باز کرد. با شروع به کار یازدهمین دولت، حسین فریدون به واسطه حضور برادرش در راًس دولت به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور منصوب شد که این موضوع هم دست مایه‌ای برای رقبای سیاسی او شد. مخصوصاً بعد از اینکه فریدون در خلال مذاکرات هسته‌ای به تیم مذاکره کننده در وین پیوست تا بهانه‌ای به دست کسانی بدهد که آن روز‌ها با نام «دلواپسان» شناخته می‌شدند که وزارت امور خارجه حضور فریدون در مذاکرات را «انجام مشورت‌ها و هماهنگی‌های لازم در طول مذاکرات» اعلام کرد.


بیشتر بخوانید: محمدرضا عارف کیست؟


حسین فریدون و فیش‌های نجومی

«فیش‌های نجومی» یکی از موضوع‌های چالشی‌ای بود که دولت اول روحانی را درگیر خود کرد که در این میان حسین فریدون در ماجرای حقوق‌های نجومی، به دخالت و اصرار در استخدام علی صدقی به سمت ریاست بانک رفاه کارگران متهم شد. به طوریکه ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جهت پاسخ به افکار عمومی پس از افشاء شدن انتصاب غیرقانونی مدیرعامل بانک رفاه از اصرار و فشار «حسین فریدون» برای انتصاب علی صدقی خبر داد.

حسین فریدون و پرونده اقتصادی

در شرایطی که کشور در انتظار موعد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود، منتقدان دولت برای کمتر شدن شانس روحانی برای تمدید دولتش، دست روی حسین فریدون گذاشتند تا از این طریق خانواده رئیس جمهور را به سوءاستفاده از موقعیت دولتی متهم کنند. در همین راستا سید ابراهیم رئیسی که کاندیدای اصلی اصولگرایان بود، در یکی از مناظره‌های زنده تلویزیونی، حسن روحانی را متهم کرد که مانع رسیدگی به جرایم «نزدیک‌ترین» افرادش شده‌است. او گفت معاون اول قوه قضاییه و دادستان کل کشور با اسناد و مدارک کافی به دفتر رئیس‌جمهور رفته‌اند، اما حسن روحانی گفته موضوع فعلاً نباید پیگیری شود. همچنین محمدباقر قالیباف دیگر کاندیدای ریاست جمهوری اتهاماتی را متوجه حسین فریدون کرد. در ادامه این تحرکات در ماه‌های پایانی ۱۳۹۵ این اتهام را به حسین فریدون وارد کردند که رسول دانیال‌زاده را که از بدهکاران بزرگ بانکی بود و روز ۲۵ دی ۹۵ بازداشت شده بود، مورد حمایت‌های غیرقانونی خود قرار داده بود. همین پرونده موجب شد، ۴۶ نماینده اصولگرای مجلس روز ۱۵ دی در نامه‌ای، فریدون را به «فساد اقتصادی» متهم کرده و از حسن روحانی خواسته بودند تا برادرش را به قوه قضاییه معرفی کند.

حسین فریدون، زندانی اوین

در حالیکه تیم حسن روحانی مقدمات چینش دولت دوم خود بود، قوه قضائیه حسین فریدن را با حکم دادگاه روانه زندان اوین کرد. در ۲۵ تیر ۱۳۹۶ غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران خبر داد که حسین فریدون پس از چندبار بازجویی همراه با افراد دیگر مرتبط به زندان منتقل شده‌است. محسنی اژه‌ای در یک کنفرانس خبری گفت: «دیروز برای ایشان قرار تأمین صادر شد و، چون تأمین نشده، به زندان منتقل شده‌است؛ یعنی این قرار بازداشت موقت نیست و قرار تأمین وثیقه است و هرگاه قرار تأمین شود، او از زندان آزاد می‌شود.» حسین فریدون پیش از رفتن به زندان نوشت: «من خوشحالم که برای انقلاب تلاش کردم. هیچ‌کس چه پرداخت کننده، چه دریافت کننده مبلغ‌ها را رشوه نمی‌داند و نام آن را رشوه نمی‌گذارند. رشوه اصولاً در یک فرایند قضایی معنا دارد. پس مبالغ دریافت و پرداخت شده رشوه نمی‌باشند.»

حکم فسادِ حسین فریدون

بالاًخره و در نهمین روز از مهر ماه سال ۱۳۹۸ قوه قضائیه از سوی سخنگو اعلام کرد، حسین فریدون به اتهام اخذ رشوه به ۵ سال حبس قطعی و رد مال به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان محکوم شده‌است. در رای نهایی دادگاه تجدیدنظر، حکم هفت سال حبس فریدون به پنج سال تقلیل یافته‌است تا فریدون این موضوع را با تلخکامی به پایان ببرد.

آزادی حسین فریدون به دلیل بیماری

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری روز سه شنبه ۲۷ تیر ماه سال جاری درباره شرایط حسین فریدون اینطور گفت: «باتوجه به شرایط حسین فریدون مستمرا هم گفتم او به علت بیماری و استفاده از ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری در ۲۲ تیرماه سال جاری با تشخیص پزشک به مرکز خارج از زندان اعزام شده و بستری و تحت درمان است.»

ملاقات حسین فریدون از مهدی کروبی

مهدی کروبی که از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی بود، در آذر ماه ۱۳۹۴ عمل جراحی پا داشت که حسین فریدون به نمایندگی از رئیس جمهوری وقت(حسن روحانی) از او دیدار کرد. این موضوع را تندرو‌ها تحمل نکردند و به همین بهانه کلِ دولت را حامی کسی دانستند که ضد انقلاب است و در سال ۸۸ آرمان‌های جمهوری اسلامی را نادیده گرفته بود.

تغییر چهره حسین فریدون

در نهمین روز از مرداد ماه جاری عکسی از حسین فریدون منتشر شد که مو و ریش بلند و سفیدی داشت، به طوریکه در نگاه اول کاملاً ناشناخته بود. مخالفان روحانی از همین عکس هم بهره برداری سیاسی کردند. به طوریکه کانال سپاه قدس در واکنش به این عکس نوشت: «حسین فریدون از ترس واکنش و انتقاد مردم از عملکرد خود و برادرش، تغییر چهره داده است.»

حسین فریدون کیست؟

پایان سیاست برای حسین فریدون

حسین فریدون در شرایطی به دلیل بیماری از زندان به مرخصی آمده است که در ۶۰ سالگی می‌داند، باید با سیاست و حضور در مناسبت رسمی برای همیشه خداحافظی کند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: حکم حسین فریدون
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ساعد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۳
1
2
دوست رویداد است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۴
2
1
دزد کلاهبردار
نظرات شما