تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۹ نظر

درخت آدامسی تهران کجاست؟

درخت آدامسی درختی بود شبیه دیگر چنار‌های تهران؛ با همان شکل و شمایل آشنا، برگ‌های پنجه‌ای شکل و قامتی بلند که تابستان‌ها روی آسفالت داغ خیابان گل‌رو سایه می‌انداخت.

درخت آدامسی تهران کجاست؟

رویداد۲۴ فائزه مومنی:  اگر تا امروز گذرتان به خیابان گل‌رو در محله الهیه افتاده باشد، حتما یکی از متفاوت‌ترین و عجیب‌ترین درخت‌های تهران را دیده‌اید. همسایه‌ها به آن «درخت آدامسی» می‌گویند؛ همان درختی که با شکل و شمایل عجیبش حالا دیگر به یکی از نمادهای هویتی محله تبدیل شده و یادآور دیوار آدامسی معروف شهر سایتل آمریکاست.

درخت آدامسی درختی بود شبیه دیگر چنارهای تهران؛ با همان شکل و شمایل آشنا، برگ‌های پنجه‌ای شکل و قامتی بلند که تابستان‌ها روی آسفالت داغ خیابان گل‌رو سایه می‌انداخت. حالا اما بخش‌هایی از تنه این درخت با آدامس‌های رنگارنگ پوشانده شده.

همسایه‌ها نمی‌دانند اولین آدامس را چه کسی روی تنه درخت چسباند، اما بدون شک پس از او بود که دیگران هم همین کار را تکرار کردند تا اکنون تنه درخت، لباسی رنگارنگ از جنس آدامس پیدا کند. «محمد کریمیان» یکی از اهالی محله می‌گوید: «اوایل که تعداد آدامس‌ها کم بود کسی به این درخت توجه نمی‌کرد. اما حالا افرادی را می‌بینیم که وقتی چشم‌شان به درخت می‌افتد، چند لحظه‌ای به آن خیره می‌شوند و بعد با آن عکس یادگاری هم می‌گیرند. در چند سال اخیر که تعداد آدامس‌ها بیشتر شده، حتی افرادی را هم دیده‌ایم که صرفا برای عکس یادگاری با این درخت آدامسی به محله ما می‌آیند.»

از درخت آدامسی فرشته تا دیوار آدامسی سیاتل

روایت‌های متعددی درباره ماجرای آدامسی شدن این درخت شنیده می‌شود که مرور آنها جالب است. برخی از همسایه‌ها می‌گویند این درخت جلوی تصادف خودروها در تاریکی شب را می‌گیرد. دلیل‌شان این است که وقتی هوا تاریک می‌شود، آدامس‌ها مثل شب‌رنگ عمل می‌کنند و تنه درخت پس از تابیده شدن نور خودروها در تاریکی شب می‌درخشد.


بیشتر بخوانید: بهترین جاهای دیدنی غرب تهران


اما درخت آدامسی محله الهیه یک برادر دوقلو در شهر سیاتل آمریکا دارد. البته بردار دوقلوی این درخت که لباسی از جنس آدامس پوشیده، دیوار بلند یک خانه متروکه است. دیوار آدامسی سیاتل که Seattle gum wall نام دارد، سال‌هاست که به جاذبه‌ گردشگری ایالت واشنگتن تبدیل شده و گردشگران برای گرفتن عکس یادگاری با دیوار و به اشتراک گذاشتن عکس‌ها در فضای مجازی سر و دست می‌شکانند.

می‌گویند این دیوار آنقدر معروف شده که اهالی سیاتل آدامس‌های خود را از هر نقطه شهر به این دیوار می‌رسانند و روی آن می‌چسبانند تا سهمی در هرچه پربارتر شدن این دیوار متفاوت داشته باشند. نکته جالب اینجاست که دیوار آدامسی سیاتل یک بار پاکسازی شد اما اهالی این شهر بار دیگر به چسباندن آدامس‌های خود روی این دیوار همت گماشتند تا دیوار آدامسی دوباره سر و شکل قبلی‌اش را پیدا کند.

چه کسی اولین آدامس را چسباند؟

تقریبا هیچکدام از همسایه‌ها نمی‌دانند که درخت آدامسی از چه زمانی به این نام معروف شد و اصلا چه کسی بود که اولین آدامس را روی تنه درخت چسباند. اکنون روی تنه درخت صدها آدامس رنگی چسبانده شده و اگر تعداد آدامس‌ها را بشماریم شاید این عدد به هزار آدامس هم نزدیک شود. برخی از همسایه‌ها از ماجرای اولین آدامس‌هایی که روی تنه درخت چسبانده شدند، روایت متفاوتی دارد. آنها می‌گویند اولین آدامس‌ها را رانندگان عبوری روی تنه درخت چسباندند. ماجرا از این قرار بود که چون درخت آدامسی وسط کوچه قرار داشت، خودروها با فاصله بسیار کم از کنار آن عبور می‌کردند. رانندگانی که در ترافیک کنار درخت متوقف می‌شدند اگر آدامسی در دهان داشتند، آن را به تنه درخت می‌چسباندند.

درخت آدامسی تهران کجاست؟

«علیرضا زمانی» تهران‌شناس در این‌باره می‌گوید: «درخت چنار کوچه گل‌رو یکی از چنارهای به‌جامانده از باغ‌های بزرگ شمیران است. وقتی در مسیر توسعه آبادی‌های شمال تهران، بسیاری از درخت‌ها قطع و یا در املاک اطراف قرار گرفتند، این درخت در مرکز کوچه باقی ماند و خوشبختانه حفظ شد. از آنجایی که این کوچه یکی از معابر دسترسی به باغ فردوس و اماکن گردشگری آن محدوده است، بعید نیست که اولین آدامس‌ها را گردشگران عبوری به تنه درخت چسبانده باشند.»

به گزارش رویداد۲۴ ماجرای شکل‌گیری دیوار آدامسی سیاتل هم در نوع خود جالب است. اهالی سیاتل هم تا به خودشان آمدند، دیدند دیوار یکی از ساختمان‌های متروکه شهر پر از آدامس‌های رنگارنگ شده و حتی فراتر از آن، عده‌ای به خلق آثار هنری روی این دیوار مشغولند. اکنون روی دیوار آدامسی سیاتل اشکال مختلفی از حیوانات و حتی پرتره برخی افراد با آدامس ساخته شده که حسابی گردشگران را مشغول می‌کند.

زمانی می‌گوید: «می‌گویند سنت چسباندن آدامس روی دیوار در آمریکا، از طرف دست‌اندرکاران صنوف سینما شروع شد. جوان‌ها وقتی در صف‌های طولانی سینما می‌ایستادند، آدامس‌های خود را روی دیوار می‌چسباندند. سنتی که به تدریج همه‌گیر شد و شکل‌گیری دیوار آدامسی سیاتل هم به این ماجرا بی‌ارتباط نیست.»

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: صنعت گردشگری
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۷
7
48
اصلا چیز جالبی نیست که با آب و تاب ازش تعریف میکنید.
به طبیعت آسیب میزنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۷
دقیقا به این جنبه موضوع فکر نمی کردم که برای طبیعت چقدر ضرر دارد به این فکر می کردم که چه کار کثیفی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
1
9
خو یه عکس ازش می ذاشتی!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
1
23
خیلی چندش اوره ،فکرشم اذیتم میکنه ،اگه دیوار بود بهتر بود نه درخت !
احمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
8
22
زاکانی جون بدوداداش سریع مثل اون درختی که توخیابان شریعتی بعلت کنده شدن عکس یه زن روش قطع کردی زحمت اینو هم بکش انشالله توانتخابات ریاست جمهوری برات جبران میکنیم
محسن
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۷:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
2
17
چه تحلیل و بررسی ناقصی از یک ناهنجاری روی درخت .
جای تاسف برای این خبر گزاری به جای اینکه رسالت خود را در مورد موضوعی بدرستی تحلیل کند و این ناهنجاری را کالبد شکافی کند و از استمرار آن توسط افراد مریض بر حذر نماید بیشتر به حاشیه و پر کردن تیتر خبری برای خود پرداخته و این جای بسیار تاسف برای این خبرگزاری است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
11
19
واقعا چقدر پوچ شدیم ... درخت آدامسی ... حقیقتا یک ملت با آن تمدن الان افتخارش شده درخت آدامسی... ملت آریایی کوروش پرست آدامسی ، که با پروگاندای دروغ مهسا ها به هرسو می رود ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
0
3
اینهمه تعریف نداشت از یک حرکت کثیف .

متاسفم برای این خبر نگار و سایت خبری.
یسنا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
0
0
خیلی بده چون که درختا رو اذیت می‌کنن
نظرات شما