تاریخ انتشار: ۲۰:۵۶ - ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۴ نظر

افشای فساد دولتی؛ پرداخت حقوق میلیاردی یک شرکت به کارمندانش

در میان شرکت‌های دولتی، پرسنل شرکت ملی گاز بیشترین حقوق و مزایا را دریافت می‌کنند. این ادعا را آمار‌های رسمی منتشرشده دست‌کم برای سال ۱۴۰۰ تأیید می‌کند.

پرداخت حقوق میلیاردی در یک شرکت دولتی

رویداد۲۴ بر اساس کتابی که وزارت اقتصاد در بهار امسال تحت عنوان «نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی» منتشر کرده، وضعیت سرانه هزینه پرسنلی شرکت‌های دولتی مورد بررسی قرار گرفته و نام 10 شرکت که دارای بالاترین هزینه پرسنلی هستند، لیست شده است.

در میان شرکت‌های دولتی با بیشترین سرانه هزینه پرسنلی، شرکت ملی گاز در صدر قرار دارد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها در سال 1400، میزان سرانه هزینه پرسنلی کارکنان شرکت ملی گاز ماهانه 76 میلیون تومان بوده است. در واقع دولت در سال 1400 برای یک پرسنل شرکت ملی گاز به طور متوسط حدود یک میلیارد تومان (معادل دقیق 912.3 میلیون تومان) هزینه کرده است. بدیهی است که این ارقام مربوط به تمام کارکنان نمی‌شود و شامل سرانه یعنی میانگین پرداختی برای هر فرد است.

«هزینه پرسنلی» عبارت است از مجموع حقوق و مزایا، رفاهیات، اضافه کار، عیدی و پاداش، حق بیمه و بازنشستگی سهم کارفرما که شرکت بابت نیروی انسانی شاغل در شرکت می‌پردازد.

بعد از شرکت ملی گاز، بیشترین حقوق و مزایا به کارمندان فرودگاه امام خمینی تعلق دارد. سرانه ماهانه هزینه پرسنلی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی در سال 1400 معادل 52.5 میلیون تومان بوده است.

رتبه سوم نیز مربوط به شرکت توانیر است، میزان سرانه هزینه پرسنلی کارکنان شرکت توانیر در سال 1400، ماهانه حدود 44 میلیون تومان بوده است.

پرداخت حقوق میلیاردی در یک شرکت دولتی

هزینه 17 همتی دولت برای بانک ملی

در میان 10 شرکت دولتی با بیشترین سرانه هزینه پرسنلی، نام سه بانک ملی، کشاورزی و توسعه صادرات نیز به چشم می‌خورد. میزان حقوق و مزایای این سه بانک در سال 1400 به طور ماهانه بین 33 تا 44 میلیون تومان بوده است.

نکته قابل توجه این است که در میان 10 شرکت مورد اشاره، تنها دو بانک ملی و بانک کشاورزی جزو شرکت‌های دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی است. بر اساس آخرین اطلاعات در سال 1400، مجموع نیروی انسانی بانک ملی 28 هزار و 570 نفر و برای بانک کشاورزی معادل 14 هزار و 746 نفر بوده است.

بنابراین در سال 1400 دولت بابت هر پرسنل شرکت بانک ملی 526 میلیون تومان و بابت تمام پرسنل این شرکت حدود 15 همت هزینه کرده است. برای بانک کشاورزی نیز این میزان برای یک پرسنل به طور متوسط معادل 442 میلیون تومان و برای تمام کارکنان این شرکت حدود 6.5 همت بوده است.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: حقوق نجومی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
0
8
در سازمانها و شرکتهای شهرداری تهران هم بالاترین حقوق و مزایا داده می شد که قبلا حتی از وزارت نفت هم بیشتر بود ولی الان چون حقوق سازمانهای شهرداری تهران در سامانه شفافیت منتشر نمی شود معلوم نیست در چه وضعیتی است ؟
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
0
0
فقط ماماها وپرستارها وقبلا معلمان بچه ناتنی های دولت هستن من سال ۹۵ با دومیلیون وسیصدهزارتومن بازنشسته شدم ،دولت همین حقوقهای نجومیو میده که سالی پانزده ویا بیست درصد اضافه میکنه ،خسته نباشند دولتهای اعتدال وانقلابی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
0
0
اون عدل "علی" کجا و "این" عدل علی کجا...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
0
0
شركت نفت به شكل سنتي بيشترين حقوق مزايا دارد
نظرات شما