تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۰۳ مهر ۱۴۰۲

مشخصات موشک کروز یاعلی

در این مطلب به بررسی مشخصات موشک کروز یاعلی خواهیم پرداخت.

مشخصات موشک کروز یاعلی

رویداد۲۴ حسین فلاحی: موشک کروز یاعلی (ع) یک موشک کروز میان برد ساخت ایران با برد 700 کیلومتر است. این موشک از سکوهای مختلف زمینی، هوایی و دریایی قابل پرتاب است. موشک کروز یاعلی اولین تلاش ایران برای طراحی و تولید یک سکوی کروز کاملاً مستقل و بومی با برد متوسط ​​برای استفاده در نیروی زمینی، هوایی و دریایی است.

تمامی مراحل طراحی و تولید این موشک توسط صنایع هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران انجام شده است. این موشک برای اولین بار در 11 اردیبهشت 1393 در دیدار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر ایران از نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.

در همین نمایشگاه موشک کروز یا علی (ع) به عنوان موشک زمینی کروز با موتور توربوجت، برد 700 کیلومتر و کلاهک 200 کیلوگرمی اعلام شد. سرلشکر حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مصاحبه دیگری در سال 1393 اعلام کرد که این موشک قابل نصب و استفاده توسط سوخو 22 سپاه است.

موشک کروز یاعلی

بر اساس تصاویر منتشر شده از مراسم رونمایی از موشک کروز یا علی (ع) می توان گفت: این موشک دارای بدنه استوانه‌ای، بال‌های مستطیلی ثابت، موتور جت در انتهای بدنه و ورودی هوا در زیر آن و باله‌های کنترلی در انتهای بدنه است. ابعاد این موشک به طور رسمی اعلام نشده است. اما بنا به برخی منابع طول موشک 4.9 متر و قطر آن 35 سانتی متر است. اطلاعات دقیقی از موتور این موشک در دست نیست. دو موتور Toloue-4 و TJ100 به عنوان گزینه های اصلی در نظر گرفته می شوند که محتمل ترین آنها موتور Toloue-4 است. موتور طلوع 4 بر روی موشک های کروز قادر، نور و همچنین پهپاد کرار نصب شده است.


برای مطالعه بیشتر در همین زمینه: 

مشخصات فنی موشک بالستیک سجیل

شعاع تخریب موشک های ایران

مشخصات موشک ضد تانک ایرانی طوفان

بهترین موشک کروز آمریکا


همچنین سیستم هدایت این موشک به طور رسمی اعلام نشده است، اما این موشک به وضوح می تواند از روش تطبیق خطوط زمین (TERCOM) یا Digital Scene Matching Area Correlator (DSMAC) استفاده کند. با توجه به زمان رونمایی و استفاده از این موشک، محتمل ترین روش استفاده از رادار ارتفاع سنجی به همراه سیستم اینرسی و GPS است که به خلبان خودکار در هدایت موشک کمک می کند. یکی از نقاط ضعف این موشک عدم استفاده از دوربین در آخرین مرحله اصابت است که می تواند دقت این موشک را افزایش دهد.

مشخصات موشک کروز یاعلی

به گزارش رویداد۲۴ موشک کروز یاعلی (ع) اولین دستاورد پروژه مشکات محسوب می شود. این پروژه برای دستیابی به موشک کروز 2000 کیلومتری تعریف شده است. اولین نمونه اولیه آن موشک کروز یاعلی است. پس از این موشک، موشک های کروز سومار و ابومهدی نیز با بردهای بالاتر ساخته شد.

مشخصات کلی موشک کروز یاعلی:

طول: 4.9 متر
قطر: 35 سانتی متر
برد: 700 کیلومتر
وزن کلاهک: 200 کیلوگرم
موتور: Toloue-4 توربوجت
سکوی پرتاب: قابلیت شلیک از پرتابگرهای زمینی، هوایی و دریایی
مبدا: ایران
طراح و سازنده: نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مشخصات موشک کروز یاعلی

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار تکنولوژی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان