تاریخ انتشار: ۱۰:۳۴ - ۲۹ آبان ۱۴۰۲

وقت گذراندن با کودک

اگر مادر و پدر شده‌اید به هر دلیلی حتا اگر امروز از کاری که کرده‌اید پشیمان شده‌اید چیزی عوض نمی‌شود شما پدر و مادرید بنابراین باید برای فرزندتان وقت بگذارید.

پیش از خواب از کودکتان این‌ها را بپرسید

رویداد۲۴ نازآفرین جمشیدی: وقت گذاشتن برای فرزندتان یکی از کارهاییست که باید در درازای روز حتما انجام دهید و برای آن هیچ عذر و بهانه‌ای وجود ندارد و نباید خود را توجیه کنید.

امروزه به دلیل مشغله زیاد پدر و مادر بسیار شاهد این موضوع هستیم. کودکان در این روزگاری که زیست می‌کنیم شاید هزار و یک کلاس و آموزش را تجربه کنند، اما هرگز مزه داشتن خانواده و پدر و مادر راستین با وظایفی که باید رعایت کنند پیدا نمی‌کنیم و یا دست‌کم سخت پیدا می‌کنیم.  

به گزارش رویداد ۲۴ این وقت گذاشتن برای فرزندتان شاید کمی حوصله سربر باشد، اما شما را برای تمام عمر و داشتن رابطه‌ای خوب و ژرف با فرزندتان بیمه می‌کند. این‌گونه او متوجه می‌شود که می‌تواند به شما اعتماد کند و شما همواره برای او وقت دارید و پذیرای شنیدنش هستید حال در مورد هر چیزی که می‌خواهد باشد.

باید توجه داشته باشید هنگام شب و زمانی‌که فرزندتان برای خواب آماده می‌شود یکی از بهترین زمان‌ها برای بودن و وقت‌گذراندن با فرزندتان است.
شاید تجربه داشته باشید که کودکان به هنگام پایان روز تازه رخداد‌هایی که در درازای روز تجربه کرده‌اند به یاد می‌آورند و تازه در این زمان است که می‌خواهند در مورد این‌که در مهد یا مدرسه رخ داده است با شما سخن بگویند.

پیش از این‌که فرزندتان بخوابد چند دقیقه‌ای برایش وقت بگذارید و چند پرسش از او بپرسید. این مسئله سبب می‌شود نسبت به درون او باخبر شوید ضمن این‌که مرور روز ازسوی خودش برای او مفید است و نسبت به مسائل دقیق‌تر می‌اندیشد.

با بزرگ‌تر شدن فرزندان برای اینکه استقلالشان بیشتر حفظ شود شاید خیلی از خانواده‌ها صلاح بدانند که فرزندشان را رها کنند تا خودش به خواب برود! کار اشتباهی نیست، ولی حتما قبل از خواب چند دقیقه‌ای را با او صحبت کنید. حال و هوای روزش را با این سوالات متوجه بشوید. این کار باعث می‌شود خودش نسبت به احساساتش آگاه‌تر شود!

برخی از کودکان درون‌گرا هستند و برخی دیگر برون گرا! این یک مسئله کاملا طبیعی و عادیست. اما آگاه شدن والد از درون کودک با روش‌های مختلفی امکان پذیر است. قبل از اینکه فرزندتان بخوابد چند دقیقه‌ای برایش وقت بگذارید و این سوال‌ها را از او بپرسید. این مساله باعث می‌شود نسبت به درون او باخبر شوید ضمن اینکه مرور روز توسط خودش برای او مفید است و نسبت به مسائل دقیق‌تر فکر خواهد کرد. اثر مهم‌تر آن هم که خوب می‌دانید حس ارزش‌مندی فرزندتان است. او به این باور می‌رسد که برای پدر یا مادرش اهمیت زیادی دارد و این مسئله بسیار مهم است. او این‌گونه به شما اعتماد می‌کند و شما و خانه و خانواده هماره برایش به اولویت تبدیل می‌شود.

پیش از خواب از کودکتان این‌ها را بپرسید

تلاش کنید در پایان روز از فرزندتان این ۶ پرسش را بکنید:

گمان می‌کنی چه کسانی بیش‌از همه دوستت دارند و برایشان ارزش‌مندی؟

به گزارش رویداد۲۴ شما با این کار  افراد دور و برش و به نظر آوردن کار‌ها و رفتار‌ها و احساساتی که برایش خرج کرده‌اند حال بهتری پیدا خواهد کرد. یکی از بهترین حس‌های دنیا حس دوست داشته شدن است.


بیشتر بخوانید:

راه های مراقبت از لوازم مدرسه دانش‌ آموزان

بهترین سن برای جداکردن اتاق خواب کودک


در انجام چه کار‌هایی تواناتری؟

هنگامی‌که به خودش فکر کند و توانایی‌هایش را در ذهن بشمارد اعتماد بیش‌تری به خود پیدا خواهد کرد. شما هم از توانمندی‌هایش آگاه‌تر خواهید شد و دقتتان بیش‌تر می‌شود.

به چه کسی با ادب می‌گوییم؟

این‌که بدانید از نظر فرزندتان ادب در چه مواردی تعریف می‌شود گره‌گشای خیلی مسائل دیگر است. وقتی آن مواردی را که به نظرش در حیطه‌ی ادب قرار دارند می‌گوید ناخودآگاه خودش را مجبور می‌کند که آن‌ها را رعایت کند.

پیش از خواب از کودکتان این‌ها را بپرسید

گمان می‌کنی برای چه چیز‌هایی باید شکرگزار باشیم؟!

داشتن حس قدردانی و شکرگزاری خیلی مهم است. طلبکار بودن یا نبودن هر فردی از اینجا ناشی می‌شود که همه چیز را برای خودش بخواهد یا خیر! وقتی این سوال را مطرح کنید ذهنش به تکاپو خواهد افتاد که چه چیز‌هایی دارد و نعمت به شمار می‌آیند؟! برای داشتن هر چیز کوچکی در زندگی باید سپاسگزار بود و این سنگ بنای شخصیت او را در آینده می‌سازد.

با چه چیز‌هایی خیلی خوشحال می‌شوی؟

در شناخت روحیات فرزندتان خیلی موثر است. هم برای شما بیشتر جا می‌افتد که چه چیزی او را شاد می‌کند و هم خودش برق خوشحالی در درونش روشن می‌شود.

چه چیزهایی تو را خشم‌گین و عصبانی می‌کند؟

شناخت هر فردی از خودش و درونیاتش از مهمترین مواردی است که در رابطه با دیگران هم حرف اول را می‌زند. دانستن نکاتی که عصبانی کننده هستند اهمیت ویژه‌ای دارد. گاهی طی همین گفتمان‌ها متوجه خواهد شد که مواردی که موجب عصبانیتش می‌شوند آنقدر‌ها هم که به نظرش می‌رسد بزرگ نیستند. فقط حواستان باشد که قرار نیست احساساتش را سرکوب کنید. شما فقط قرار است شنونده باشید تا روز‌های بعد هم برایتان صحبت کند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سبک زندگی
نظرات شما
پیشخوان