تاریخ انتشار: ۱۴:۴۳ - ۲۶ بهمن ۱۴۰۲

آیا نوشابه‌های انرژی‌زا برای کودکان مضر اند؟

آیا نوشابه‌های انرژی‌زا برای کودکان مضر اند؟

رویداد۲۴ سیما صابری: امروز در بین نوشیدنی‌های هر خواربارفروشی که بروید، یک ردیف قوطی‌های روشن، نئون‌رنگ و پر زرق و برق از نوشیدنی‌های انرژی‌زا خواهید دید. این نوشیدنی‌ها با حمایت اینفلوئنسر‌ها و افراد مشهور محبوب شده است. به ویژه در میان کودکان خردسال و نوجوانان نیز طرفدار پیدا کرده است.

شرکت‌های این نوشیدنی‌ها برای بازاریابی‌ها به افزایش انرژی افراد توسط انرژی‌زاها اشاره می‌کنند، اما حقیقت این است که نوشیدنی‌های انرژی زا برای کودکان به دلیل کافئین زیاد مضر است. انرژی زا‌ها خواب خوب شبانه را مختل می‌کنند و این امر برای کودکان اهمیت ویژه‌ای دارد. یک وعده غذایی مغذی با پروتئین و ویتامین‌ها و محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش و محدود کردن مصرف انرژی زا برای کودکان مهم است.

در واقع نوشیدنی‌های انرژی زا به دلیل سطح بالای کافئین، یک نگرانی جدی برای سلامتی کودکان هستند. براساس مطالعاتی که انجام شده توصیه می‌شود تا کودکان زیر ۱۲ سال از نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده نکنند، در حالی که نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۸ سال باید مصرف خود را به کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند. این درحالی است که برخی از نوشیدنی‌های انرژی زا دو برابر این مقدار هستند.

نوشیدنی انرژی زا چیست؟

نوشیدنی‌های انرژی زا دارای نوعی محرک هستند که اغلب کافئین است. این نوشیدنی‌ها می‌توانند بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین داشته باشند. برای مقایسه، ۲۰۰ میلی گرم کافئین معادل دو فنجان قهوه یا شش قوطی کولای کافئین دارد. چیزی که باعث نگرانی می‌شود این است که بچه‌ها نسبت به کافئین حساس نیستند و گاهی اوقات وقتی با دوستان خود هستند بدون توجه چندین نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کنند تا طعم‌ها را تجربه کنند و این مساله بیشتر سلامت آن‌ها را به طور غیر مستقیم تهدید می‌کند.

مضرات نوشیدنی‌های انرژی زا برای سلامتی 

هر فردی چه بزرگسال و چه کودک یا نوجوان با هر اندازه - که این مقدار کافئین را در یک جلسه مصرف می‌کند و به آن عادت ندارد، ممکن است دچار اضطراب، لرزش، سردرد، تپش قلب یا مشکلات گوارشی مانند اسهال شود و اگر مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا زیاد باشد، می‌تواند منجر به خطرات جدی‌تری برای سلامتی طولانی مدت شود، مانند ریتم غیر طبیعی قلب! همچنین، کافئین واقعاً با خواب تداخل می‌کند که برای کودکان و نوجوانان با رشد مغز آن‌ها بسیار مهم است.

مضرات مواد نگهدارنده نوشیدنی‌ها 

رنگ‌ها و مواد شیمیایی اضافه شده برای هیچ کس سالم نیستند. برخی تحقیقات در مورد اینکه چگونه افزودنی‌های غذایی در محصولات کودکان ممکن است در دراز مدت برای سلامتی مضر باشد، وجود دارد.

تفاوت بین یک نوشیدنی انرژی زا و دیگر نوشیدنی‌ها

نوشیدنی‌ها حاوی الکترولیت و قند هستند، اما کافئین ندارند. مشکل نوشیدنی‌های دیگر این است که میزان شکر بسته به برند متفاوت است، بنابراین به عنوان والدین سخت است که بدانید کدام یک را انتخاب کنید.

برخی از نوشیدنی‌های هیدراته کننده مقدار زیادی قند دارند و باید در مورد مقدار و نحوه‌ی مصرف آن‌ها احتیاط به خرج داد. اگر قصد خرید یک نوشیدنی را دارید، به برچسب تغذیه نگاه کنید و نوشیدنی‌ای بخرید که فقط کمی قند و مجموعه کاملی از الکترولیت‌ها را داشته باشد. شما می‌توانید با پزشک اطفال خود در مورد اینکه کدام برند بر اساس فعالیتی که فرزندتان انجام می‌دهد و سن او بهتر است صحبت کنید؛ بنابراین بهترین نوشیدنی برای کودکان آب است. راه‌هایی وجود دارد که آب را برای کودکان و نوجوانان سرگرم کننده و جذاب‌تر می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید مقداری طعم با نعناع یا خیار اضافه کنید، یا می‌توانید به آن‌ها اجازه دهید بطری‌های آب خود را سفارشی کنند. همچنین، در مورد بچه‌های کوچکتر، شیر یک گزینه سالم است.

اگر فرزند نوجوان یا بزرگ‌تری دارید که درگیر فعالیت‌های ورزشی می‌شود که واقعاً سخت است - برای مثال زیر نور خورشید هستند، ساعت‌ها فوتبال یا بسکتبال بازی می‌کنند - نوشیدنی و آبمیوه‌ها منطقی است، زیرا الکترولیت‌ها را دوباره پر می‌کند. کودکانی که مبتلا به ویروس معده هستند نیز ممکن است نیاز به جایگزینی الکترولیت داشته باشند.

این مثال‌ها بسیار متفاوت از زمانی است که یک کودک سالم فقط با دوستانش می‌گذرد و می‌خواهد چیزی بنوشد که طعم‌دار است. من فکر می‌کنم اگر نوشیدنی با قند کم باشد، می‌توانید انعطاف‌پذیر باشید.

توصیه‌هایی درباره نوشیدنی‌های انرژی زا

اول از همه خودتان الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید و قطعا خودتان آن را ننوشید. دوم، زمینه سازی کنید. به فرزندان خود در مورد خطرات نوشابه‌های انرژی زا آموزش دهید، تا در صف تسویه حساب آن‌ها بدانند که کجا ایستاده اید؛ و اگر آن‌ها به اصرار کردن ادامه دهند، حتما نه بگویید. 

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما