تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۱۲ فروردين ۱۴۰۳

اعمال شب ۲۱ ماه رمضان

برخی اعمال مخصوص شب ۲۱ ماه رمضان است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به صد مرتبه ذکر اللهم العن قتلة امیرالمومنین، صلوات بسیار فرستادن، صد مرتبه ذکر اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَاَتوبُ اِلَیه و خواندن دو رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) اشاره کرد.

اعمال شب ۲۱ ماه رمضان

رویداد۲۴ هدی کاشانیان: «رمضان» ماهی است که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر (ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است. مهمترین بخش ماه رمضان شب قدر است و شب قدر آن شبی است که در طول سال، شبی به خوبی و فضلیت آن یافت نمی‌شود، و عمل در این شب از عمل در طول هزار ماه بهتر است، و تقدیر امور سال در این شب صورت می‌گیرد. هر قدر در این شب به خواسته‌های خدا توجه کنیم و آن‌ها را عرضه بداریم، قدر و ارزش بیشتری پیدا خواهیم کرد. 

اعمال مشترک لیالی قدر

اعمال مشترکی که در هر سه شب قدر باید انجام داد به شرح ذیل است:

۱- غسل: یکی از اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان است. علاّمه مجلسى فرمود بهتر است غسل این شب‌ها در هنگام غروب آفتاب انجام گیرد که نماز شام را با غسل بخواند.

۲- دو رکعت نماز: این نماز که در هر رکعت پس از سوره «حمد»، هفت مرتبه سوره «توحید» خوانده می‌شود و پس از فراغت از نماز باید هفتاد مرتبه بگوید، أَسْتَغْفِرُ اللّه وَ أَتوبُ الَیْهِ. در روایت نبوى آمده است: که از جاى برنخیزد تا خدا او و پدر و مادرش را بیامرزد.

۳- خواندن زیارت عاشورا: به فرموده علامه مجلسی زیارت امام حسین (ع)؛ در هر یک از سه شب قدر مستحب موکد است و در روایتی آمده است که سبب آمرزش گناهان می‌شود و اگر از نزدیک دسترسی به زیارت نداشته باشد از دور زیارت کند.

۴- احیاء داشتن: این شب را تا صبح بیدار باشید و با عبادت، دعا، تلاوت قرآن، حضور در جلسات سخنرانی دینی، پرسش و پاسخ‌های مذهبی و یا مطالعه کتاب‌های تفسیر، عقاید و مواعظ آن را سپری کنید. در روایتی از امام باقر (ع) آمده است «هر کس شب قدر را احیاء دارد، گناهان او آمرزیده می‌شود، هر چند که بسیار باشد.»

۵- خواندن دعای جوشن کبیر: دعای جوشن کبیر در یکی از غزوات صدر اسلام از جانب جبرئیل برای پیامبر اسلام آورده شده است. این دعا صد بند دارد و هر بند حاوی ده «اسم» از اسمای خداست، به‌جز بند ۵۵ که یازده اسم باریتعالی در آن آمده است؛ بنابراین، درمجموع، این دعا حاوی هزار و یک «اسم» خدای متعال است.

۶- باز کردن قرآن مجید: یکی دیگر از اعمال این شب باز کردن قرآن مجید و در مقابل خود گرفتن آن و گفتن: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِکِتَابِکَ الْمُنْزَلِ وَ مَا فِیهِ وَ فِیهِ اسْمُکَ الْأَکْبَرُ وَ أَسْمَاؤُکَ الْحُسْنَى وَ مَا یُخَافُ وَ یُرْجَى أَنْ تَجْعَلَنِی مِنْ عُتَقَائِکَ مِنَ النَّارِ.» معنی این اعای زیبا بدین شرح است که «خدایا از تو درخواست می‌کنم به حق کتاب نازل شده‌ات و آنچه در آن است و در آن است نام بزرگترت، و نام‌هاى نیکوترت و آنچه بیم‌انگیز است و امیدبخش، اینکه مرا از آزادشدگان از آتش دوزخ قرار دهى.» سپس هر حاجتی که دارد بخواهد.

اعمال شب ۲۱ ماه رمضان

۷- سوگند دادن چهارده معصوم: در شب قدر قرآن به سرگرفته و خدا را به چهارده معصوم سوگند دادن از دیگر اعمال شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان است.

۸- خواندن سوره عنکبوت و روم: پیامبر (ص) درباره فضیلت سوره‌های عنکبوت و روم می‌فرمایند: «هرکس سوره عنکبوت را بخواند به تعداد همه مؤمنان و همه منافقان ده حسنه به او عطا می‌شود و هر کس سوره روم را بخواند ده برابر تمامی فرشتگانی که خداوند را در بین زمین و آسمان تسبیح گفته‌اند حسنه به او داده می‌شود و هر آنچه که در روز یا شبش از دست داده دوباره به دست می‌آورد.» 

اعمال مخصوص شب ۲۱ رمضان

۱- صد مرتبه ذکر اللهم العن قتلة امیرالمومنین

۲- صلوات بسیار فرستادن

۳- صد مرتبه ذکر اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَاَتوبُ اِلَیه 

۴- خواندن دو رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) 

۵- خواندن دو رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (ص) و خواندن دعای توسل

۶- این دعا را بخواند: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَمْسَیْتُ لَکَ عَبْداً دَاخِراً لا أَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعاً وَ لا ضَرّاً وَ لا أَصْرِفُ عَنْهَا سُوءاً أَشْهَدُ بِذَلِکَ عَلَى نَفْسِی وَ أَعْتَرِفُ لَکَ بِضَعْفِ قُوَّتِی وَ قِلَّةِ حِیلَتِی فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْجِزْ لِی مَا وَعَدْتَنِی وَ جَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ مِنَ الْمَغْفِرَةِ فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ وَ أَتْمِمْ عَلَیَّ مَا آتَیْتَنِی فَإِنِّی عَبْدُکَ الْمِسْکِینُ الْمُسْتَکِینُ الضَّعِیفُ الْفَقِیرُ الْمَهِینُ اللَّهُمَّ لا تَجْعَلْنِی نَاسِیاً لِذِکْرِکَ فِیمَا أَوْلَیْتَنِی وَ لا [غَافِلا]لِإِحْسَانِکَ فِیمَا أَعْطَیْتَنِی وَ لا آیِساً مِنْ إِجَابَتِکَ وَ إِنْ أَبْطَأَتْ عَنِّی فِی سَرَّاءَ [کُنْتُ]أَوْ ضَرَّاءَ أَوْ شِدَّةٍ أَوْ رَخَاءٍ أَوْ عَافِیَةٍ أَوْ بَلاءٍ أَوْ بُؤْسٍ أَوْ نَعْمَاءَ إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاءِ»

۷- خواندن سوره مبارک دخان

۸- خواندن سوره مبارک قدر

۹- زیارت امام علی (ع): روز قتل حضرت امیرالمؤمنین (ع) است و مناسب است زیارت آن جناب و کلمات حضرت خضر (ع) که به منزله زیارت آن حضرت است در این روز خوانده شود.

۱۰- دعای زیر را بخوانید: «یا مُولِجَ اللَّیْلِ فِی النَّهارِ وَ مُولِجَ النَّهارِ فِی اللَّیْلِ وَ مُخْرِجَ الْحَیِّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ مُخْرِجَ الْمَیِّتِ مِنْ الْحَیِّ یا رازِقَ مَنْ یَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ یا اَللّهُ یا رَحْمنُ یا اَللّهُ یا رَحیمُ یا اَللّهُ یا اَللّهُ یا اَللّهُ لَکَ الاْسْماءُ الْحُسْنی وَالاْمْثالُ الْعُلْیا وَالْکِبْرِیاءُ وَالا لآءُ اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَجْعَلَ اسْمی فی هذِهِ اللَّیْلَةِ فِی السُّعَداءِ وَ رُوحی مَعَ الشُّهَداءِ وَ اِحْسانی فی عِلِّیّینَ وَاِساَّئَتی مَغْفُورَةً وَاَنْ تَهَبَ لی یَقینَاً تُباشِرُ بِهِ قَلْبی وَ اِیماناً یُذْهِبُ الشَّکَّ عَنّی وَ تُرْضِیَنی بِما قَسَمْتَ لی وَ آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَفِی الاْخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النّارِ الْحَریقِ وَ ارْزُقْنی فی‌ها ذِکْرَکَ وَ شُکْرَکَ وَالرَّغْبَةَ اِلَیْکَ وَالاِْنابَةَ وَ التَّوْفیقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّداً وَ الِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمُ السَّلامُ»

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان