تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

در این نوشته می‌خواهیم جایی را به شما معرفی کنیم که شاید حتا به فکرتان هم نرسیده باشید این شهر این اندازه جاذبه‌های گردشگری داشته باشد.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

رویداد۲۴ نازنین فرزان‌جو: شاید نام ایذه که بیاید بسیاری از ما خاطراتی جز گردشگری به سراغمان بیاید و این طبیعیست، اما به‌هرروی این شهر در میانه رشته کوه‌های زاگرس میانی و در استان خوزستان قرار دارد و به اندازه‌ای زیبایی دارد که فرای خاطرات و یادآوری‌های تلخ بازدید از آن می‌تواند خالی از لطف نباشد.

به گزارش رویداد۲۴ درواقع ایذه از شمال غرب به شهرستان اندیکا، از جنوب غرب به شهرستان مسجدسلیمان، از شمال شرق به به استان چهارمحال و بختیاری، از جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت جنوب به شهرستان باغملک محدود می‌شود.

همه ما از شهر باستانی شنیده‌ایم و حتما خودمان هم این واژه را بار‌ها استفاده کرده‌ایم، اما ایذه خود باستان است.

باید بدانید ایذه قدمت و پیشینه‌ای به اندازه تاریخ و چند هزارساله دارد. همین موضوع سبب شده است مردمان این شهر فرهنگی بی‌مانند و خاص داشته باشند. ایذه به جز آثار تاریخی و باستانی طبیعتی بس زیبا و بکر دارد که اگر به آن‌جا سفر کنید از دیدن آن‌ها در کنار هم شگفت‌زده می‌شوید و دلتان نمی‌خواهد آن‌جا را ترک کنید.

بهار فصل سفر است و چه سفری بهتر از رفتن به خوزستان و ایذه. در این سفر با ما همراه شوید تا چند مورد از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه را با هم از نظر بگذرانیم.

جاذبه‌های گردشگری ایذه

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

دشت سوسن

شاید برایتان عجیب باشد که از دشت بگوییم و از قدمتش، اما در ایذه این‌گونه است. در این شهر طبیعت هم پیشینه و قدمت دارد درست مانند همین دشت سوسن که قدمتی بیش از ۳۵۰۰ سال دارد.. گام نهادن در دشت سوسن گام نهادن در تاریخ ایران است. در این دشت می‌توانید بقایای شهر باستانی آنزان، پایتخت عیلامیان، را ببینید.

جالب است بدانید در دشت سوسن سنگ‌نگاره و کتیبه از دوران عیلامیان وجود دارد که بسیار ارزشمندند.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

رود کارون از میان این دشت می‌گذرد و آن را به دو بخش و بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. طبیعت این دشت از بهمن تا خرداد بسیار بسیار زیباست و همین موضوع گردشگران بسیاری را به این منطقه می‌کشاند.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

غار اشکفت سلمان

غار اشکفت سلمان یکی از خاص‌ترین بنا‌ها و غارهاییست که هر کسی می‌تواند در زندگی خود آن را ببیند.

این غار در جنوب غربی شهرستان ایذه و در انتهای یک دره قرار دارد و همین موضوع این غار را بسیار شگفت‌انگیز کرده است. در این ناحیه یک اتاقک در دل سنگ‌های طبیعی ایجاد شده که در ۲۷۰۰ سال پیش، یکی از مهم‌ترین نیایش‌گاه‌های ایران بوده است.

بر اساس روایات مردم محلی، این غار محل نیایش سلمان فارسی پیش از مسلمان شدنش بوده است. دلیل این‌که به این غار اشکفت سلمان هم می‌گویند همین است. دقت داشته باشید دلیل و منبع تاریخی موثقی برای این ادعا وجود ندارد. ازسوی دیگر در برخی متون تاریخی ذکر شده که این اشکفت، محل نیایش یکی از الهه‌های عیلامیان باستان یعنی تاریشا بوده است و به همین دلیل بدان غار تاریشا نیز گفته می‌شود.


بیشتر بخوانید: بهترین جاذبه‌های گردشگری کاشان


در این محل سنگ‌نوشته‌های مهمی وجود دارد که نظر هر بیننده‌ای را به سمت خود جلب می‌کند. در واقع این محل جایی است که بزرگ‌ترین سنگ‌نوشته‌های عیلام نو در آن پیدا شده است.

در این غار دو سنگ‌نوشته در بخش بیرونی بنا و دو سنگ‌نوشته هم در بخش داخلی قرار دارد.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

نقوش کول فرح

یکی دیگر از شگفت‌انگیزترین جا‌های دیدنی ایذه نقوش کول فرح است. حکاکی کول فرح یک نقش برجسته صخره‌ایست و قدمت آن نزدیک به ۳۰۰۰ سال است.

نقوش کول فرح، یک معبد عیلامیست که شامل شش حکاکی است که مراسم مذهبی و صحنه‌های قربانی را به تصویر می‌کشد.

این نقوش کنده‌کار‌هایی به شکل سر‌های پادشاه، فرمانده، مردان، زنان، اسیران و جانورانی مانند گاو، گاو کوهاندار و گوسفند را به تصویر می‌کشد و در آن نوعی عبادت یا احترام و تقدیم هدایا به حاکم به تصویر کشیده شده است. این حکاکی متعلق به مقر قدرت عیلامی پیش از میلاد مسیح و یکی از شواهد مهم و کهن استان خوزستان است.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

پل شالو

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان خوزستان و شهر ایذه پل شالو است. پل شالو درست مانند دیگر اماکن و جا‌های دیدنی ایذه قدمتی چند هزار ساله دارد و بسیار زیبا و خاص است.

پل شالو در اصل به عنوان گذرگاهی برای عشایر بختیاری ساخته شده بود که امروزه و با ناکارآمدی برخی مسئولین و انجام کار‌های نادرست با آبگیری سد کارون ۳ زیر آب رفته و بخش بزرگی از تاریخ ایران باستان را با خود به زیر آب برد.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

قلعه تل

از دیگر جا‌های دیدنی ایذه قلعه تل است که قدمت چندانی ندارد و بنایی تاریخی نیست. بنای اولیه قلعه تل حدود سال ۱۷۹۰ میلادی ساخته شده است. کار ساخت قلعه تل را به محمد تقی‌خان چهارلنگ بختیاری نسبت داده‌اند.

قلعه تل، با واقع شدن روی یک زیگورات عیلام، موقعیت ممتاز نظامی داشته و همواره مورد استفاده خان‌ها و جنگجویان محلی قرار گرفته است.

بهترین جاذبه‌های گردشگری ایذه

آبشار شیوند

یکی از زیباترین آبشار‌های استان خوزستان و البته شهر ایذه آبشار شیوند است. این آبشار در ۳۰ کیلومتری ایذه و در نزدیکی روستای شیوند قرار دارد و ارتفاع آن بیش از ۳۰ متر و در دل جنگلی انبوه قرار گرفته است.

 

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: صنعت گردشگری ، ایذه
نظرات شما
پیشخوان