تاریخ انتشار: ۲۱:۳۸ - ۰۵ تير ۱۴۰۳

پیش‌بینی بورس فردا | بازار نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کرده؟

به نظر می‌رسد که به روز‌های پایان بلاتکلیفی در بازار نزدیک می‌شویم و بازار با بازگشایی دامنه نوسان خود در هفته آیند مسیر خود را پیدا خواهد کرد.

پیش‌بینی بورس فردا | بازار نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کرده؟

رویداد ۲۴ | در جریان معاملات روز دوشنبه در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش معاملات حوالی ۵۴۰۰ میلیارد تومان قرار گرفته که البته نمی‌توان روی آن حساب باز کرد چرا که همچنان در محدوده‌های ضعیفی قرار دارد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز در این فاصله با رشد بیش از ۱۴ هزار واحدی کار راتمام کرد و روی عدد ۲ میلیون و ۶۵ هزار واحدی ایستاد تا بازدهی مثبتی را برای این هفته ثبت کرده باشد.

فلزات اساسی با ۱۵۱ میلیادر تومان در رتبه اول برترین گروه‌های صنعتی از نظر ارزش معاملاتی بود و بعد از آن گروه خودرویی که تعداد زیادی از نماد‌های آن در صف خرید قرار داشت با ارزش معاملاتی ۱۴۶ میلیارد تومانی در جایگاه دوم جای گرفت. گروه بانکی‌های نیز که مدتی است مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفته‌اند و با انتشار گزارش‌های مالی نسبتا خوبی خریدارانی را به سمت خود می‌کشانند بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان ارزش معاملاتی در روز دوشنبه به خود اختصاص داد.


بیشتر بخوانید: رشد بورس در میانه هفته


دلار نیمایی در بازار روز دوشنبه عدد ۴۲۹۵۰ تومانی را به خود گرفت و چیزی برای رسیدن به عدد ۴۳ هزار تومان نمانده است دلاردر بازار آزاد نیز ارقامی بیش از ۶۱ هرا تومان را به خود گرفت و رقم سکه نیز بیش از ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شد. اهالی بازار سرمایه زمزه‌هایی را در بین خود دست به دست می‌چرخانند که گویی نتیجه انتخابات ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ را پیش‌بینی کرده‌اند و یا پول بزرگ از نتیجه انتخابات خبر دارد! این در حالی است آخرین مناظره تلویزیونی انتخابات سال جاری نیز برگزار شد که خالی از حواشی نیز نبوده است.

بانک مرکزی نیز همچنان در حال مداخله در بازار اسناد خزانه است و نرخ اخزا نیز به محدوده‌های ۲۸ تا ۲۹ درصدی رسیده است و همچنین صندوق‌های اهرمی در بازار روز دوشنبه در صف خرید سنگین قرار بگیرند.

اما هنوز بازار رنگ مثبتی به خود نگرفته است محمدامین قهرمانی، معاون پذیرش بورس تهران از آمادگی ۵ شرکت برای عرضه اولیه در بورس تهران خبر داد. در وضعیت فعلی ارزش‌گذاری ۲ شرکت انجام شده و با توجه به اجرای اقدامات مربوطه این شرکت‌ها از آمادگی لازم برای عرضه در بورس برخوردارند. به گفته معاون پذیرش بورس تهران، اکنون تعداد ۲۰ شرکت در حال انجام اقدامات لازم برای درج نماد هستند. این در حالی است که در هفته جاری دو صندوق جدید دربازار پذیره نویسی شدند.

علی خانی رئیس اداره نظارت بر ناشران شیمیایی و غذایی سازمان بورس طی نامه‌ای به مدیران عامل ۶ پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز، لاوان، شیراز و بندر عباس، اعلام کرد: با توجه به نامه ۲ تیر سال ۱۴۰۲ معاون اول رئیس جمهور در خصوص مصوبه ۲۷ خرداد هیات وزیران در راستای پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر اصلاح دستورالعمل قیمت گذاری خوراک و فرآورده‌های اصلی در اجرای مفاد دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات ناشران ثبت شده نزد سازمان، ضروری است مراتب به همراه آثار مالی مربوطه به نحو مقتضی افشا شود. در همین راستا نماد شتران سود خود را تعدیل کرد و از رقم ۵۷ ریالی قبلی به عدد ۱۱۷ ریال افزایش داد. همچنین نماد شراز رقم سودخالص به ازای هر سهم را به عدد ۴۰۶ ریال رساند. شبندر نیز رقم ۲۱۶۷ ریالی را اعلام کرده است؛ و به همین ترتیب شبریز ۲۴۱۱ ریال و شپنا ۴۷۰۰ ریال تعدیل نرخ سود به ازای هر سهم را اعلام کرده اند.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز دوشنبه با رشد ۱۴ هزار واحدی همراه شد و عدد شاخص به محدوده‌های ۲ میلیون و ۶۵ هزار واحدی رسید این موضوع را اهالی بازار از چند جهت مورد بررسی قرار می‌دهند. احتمال پیش‌بینی ریاست جمهوری در کنار تعدیلاتی که ۶ شرکت پالایشی ملزم به اجرا آن شده است از جمله مواردی است که بازار به آن توجه دارد. اما از منظر تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بعد از افت فاجعه بار خود از ابتدای اردیبهشت ماه تا کنون سیگنال‌هایی را مبنی بر رشد نشان می‌دهد که این موارد خیلی در شرایط کنونی و در این روز‌های حساس سیاسی کشور کمی پر ریسک است.

بازار مدت زمانی است که این وضعیت را تحمل کرده است و به نظر می‌رسد که به روز‌های پایان بلاتکلیفی در بازار نزدیک می‌شویم و بازار با بازگشایی دامنه نوسان خود در هفته آیند مسیر خود را پیدا خواهد کرد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس
نظرات شما