تاریخ انتشار: ۱۶:۰۸ - ۲۰ تير ۱۴۰۳

پیش بینی بازار طلا، ارز و بورس تا زمان تشکیل دولت

قیمت دلار در بیشتر روز‌های سپری‌شده از سال ۱۴۰۳ در نزدیکی کریدور ششم یا در پله‌های ابتدایی این کریدور نوسان داشت.

پیش بینی بازار طلا، ارز و بورس تا زمان تشکیل دولت

رویداد۲۴| این اسکناس در مدت یادشده رخداد‌های سیاسی مهمی را پشت سر گذاشت؛ اکنون که نتیجه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شده، معامله‌گران با خوش‌بینی در انتظار بهبود اوضاع سیاسی و کاهش تحریم‌ها با هدف ایجاد شرایط مساعد اقتصادی هستند. علی صادقین، کارشناس اقتصادی، معتقد است بازار‌ها تا زمان تحلیف رئیس‌جمهوری جدید از ثبات نسبی برخوردار خواهند بود.

قیمت دلار در هفته سوم تیر با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در روند کاهشی قرار گرفت و بین دو کریدور پنجم و ششم نوسان داشت. به اعتقاد معامله‌گران، دلار زور زیادی برای برگشت به کریدور پنجم ندارد و تلرانس قیمت، محدود است. کارشناسان اقتصادی نیز می‌گویند دولت فعلی سعی دارد دلار را با کمترین قیمت تحویل دولت پزشکیان دهد؛ اما به نظر می‌رسد رشد تقاضا در ریتم‌های کاهشی بازار ارز مانع افت بیشتر قیمت اسکناس دلار می‌شود.

روند بازار‌ها تا مراسم تحلیف باثبات است

در همین راستا علی صادقین، کارشناس اقتصادی، تا برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید بازار آرامی را برای دلار پیش‌بینی کرد و به تجارت‌نیوز گفت: «با پیروزی مسعود پزشکیان و با توجه به برنامه‌ها و تیم اقتصادی احتمالی ایشان، به نظر می‌رسد تا مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید، روند نسبتاً باثباتی در بازار‌های ارز و طلا داشته باشیم.»

او با اشاره به اینکه ممکن است در کوتاه‌مدت اصلاحات مقطعی در بازار‌های مالی اتفاق بیفتد خاطرنشان کرد: «باید توجه داشت انتظارات تورمی، اندکی فروکش کرده و نگرش جامعه نسبت به آینده اقتصادی خوش‌بینانه شده است. این موضوعات می‌تواند تا حدودی آرامش را در کوتاه‌مدت در بازار‌های مالی برقرار کند.»

دلار برای ثبت در تاریخ، کاهشی شده است!

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: «باید در نظر داشت تیم دولت فعلی نیز علاقه‌مند است با نرخ‌های منطقی، بازار‌های مالی به‌ویژه دلار را تحویل دولت بعدی بدهد؛ زیرا به‌نوعی این تحویل، در تاریخ ثبت خواهد شد.»

او با اشاره به اینکه نظر می‌رسد انتظارات تورمی تا حدودی فروکش کرده است گفت: «با توجه به ترکیب سیاسی و اقتصادی که احتمال چیدمان آن در دولت پزشکیان وجود دارد، به نظر می‌رسد تا قبل از مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری، اتفاق خاصی در بازار‌ها نخواهیم داشت و یک روند باثبات و عادی برای دوره گذار طی شود.»

پیش بینی بازار‌ها تا زمان تشکیل دولت چهاردهم

صادقین ادامه داد: «شاید تنها بازاری که در شرایط فعلی مقداری هیجانی عمل کرده بازار سرمایه است و احتمالاً در یکی دو روز آینده فشار عرضه‌ها زیاد شود. اگر فشار عرضه‌ها با ورود خالص پول به بازار سرمایه و خوش‌بینی بیشتر جبران شود به نظر می‌رسد تا مرداد، بازار سرمایه با بازدهی نسبتاً بهتری همراه شود.»

او در پایان توضیح داد: «برای بازار ارز و طلا در هفته‌های آینده شرایط نسبتا با ثباتی پیش‌بینی می‌شود و حتی احتمال اصلاح کوچک و مقطعی وجود دارد؛ در عین حال ممکن است شاهد وضعیت بهتری در بازار سرمایه تا زمان جابه‌جایی دولت‌ها باشیم.»

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت طلا ، قیمت دلار
نظرات شما