تاریخ انتشار: ۱۷:۴۹ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
هیات دولت آیین‌نامه اجرایی ماده (۵) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را تصویب کرد.

رویداد۲۴-هیات دولت آیین‌نامه اجرایی ماده (۵) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را تصویب کرد.هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ به پیشنهاد بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید شورای­عالی بیمه و به استناد ماده (۵) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب ۱۳۹۵- آیین ­نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین­ نامه اجرایی ماده (۵) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث

در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه

ماده ۱- در این آیین ­نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می ­روند و سایر اصطلاحات تابع تعاریف مندرج در قانون است:

الف- قانون: قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب ۱۳۹۵-

ب- بیمه مرکزی: بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

پ- شرکت بیمه: هر یک از شرکت­های بیمه در حال فعالیت یا در شرف تأسیس که تقاضای مجوز فعالیت در رشته شخص ثالث را از بیمه مرکزی دارند.

ت - مجوز فعالیت: اجازه کتبی بیمه مرکزی برای فعالیت شرکت بیمه در رشته شخص ثالث که براساس این آیین­نامه صادر می­ شود.

ث - توانگری مالی: نسبت توانگری مالی شرکت بیمه که براساس مصوبات شورای­عالی بیمه تعیین می­ شود.

ماده ۲- شرکت بیمه متقاضی فعالیت در رشته بیمه شخص ثالث جهت اخذ مجوز فعالیت در این رشته باید به تشخیص بیمه مرکزی واجد شرایط زیر باشد:

الف- داشتن حداقل سرمایه پرداخت­ شده مطابق با آخرین مصوبه هیئت وزیران، موضوع ماده (۳۶) قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه­ گری - مصوب ۱۳۵۰- .

ب- کفایت ذخایر بیمه­ ای رشته شخص ثالث برای شرکت­های در حال فعالیت، بر اساس ضوابط موضوع ماده (۵۸) قانون.

پ- دارا بودن حداقل توانگری مالی در سطح (۲) آیین­نامه مصوب شورای­عالی بیمه.

ت- داشتن امکانات سخت­ افزاری و نرم­ افزاری و سامانه ­های اطلاعاتی لازم برای صدور بیمه­ نامه و پرداخت خسارت و تبادل اطلاعات و امکان فروش الکترونیکی بیمه ­نامه شخص ثالث براساس دستورالعمل ابلاغی بیمه مرکزی.

ث- داشتن نیروی انسانی واجد صلاحیت به تعداد مورد نیاز در امور صدور بیمه ­نامه و کارشناس پرداخت خسارت متناسب با برنامه­ های اجرایی شرکت براساس دستورالعمل ابلاغی بیمه مرکزی.

ج- داشتن سابقه مناسب پرداخت خسارت براساس عواملی نظیر پرداخت به موقع خسارت، رعایت حقوق بیمه­گذاران و زیان­ دیدگان در رشته بیمه شخص ثالث برای شرکت­های در حال فعالیت براساس دستورالعمل ابلاغی بیمه مرکزی.

ماده ۳- شرکت بیمه متقاضی فعالیت در رشته شخص ثالث، باید تقاضای فعالیت در این رشته را به همراه مدارک و مستندات لازم برای احراز شرایط مندرج در ماده (۲) این آیین­ نامه به بیمه مرکزی تسلیم نماید.

 ماده ۴- بیمه مرکزی موظف است پس از دریافت کلیه مدارک و اطلاعات موضوع ماده (۲) این آیین ­نامه ظرف (۴۰) روز در صورت احراز شرایط، مجوز فعالیت را صادر و در غیر این صورت نظر خود را با ذکر دلایل عدم احراز شرایط به شرکت بیمه متقاضی اعلام نماید.

تبصره- بررسی مجدد درخواست شرکت بیمه پس از رفع نواقص امکانپذیر است.

 ماده ۵- در صورتی که شرکت بیمه طبق تشخیص بیمه مرکزی هر یک از شرایط مندرج در این آیین­ نامه را از دست بدهد موظف است در مهلت زمانی که بیمه مرکزی تعیین می­ نماید (حداکثر یک سال) وضعیت خود را با ضوابط این آیین­ نامه منطبق نماید. در غیر این صورت بیمه مرکزی مطابق مفاد ماده (۵۷) قانون و آیین­نامه آن عمل خواهد کرد.

 ماده ۶- بیمه مرکزی موظف است ضوابط و اطلاعات مربوط به صدور، لغو، تعلیق یا ابطال مجوز فعالیت هر یک از شرکت­‌های بیمه در رشته شخص ثالث را به صورت مستمر در پایگاه اطلاع­رسانی خود جهت اطلاع عمومی منتشر نماید.

منبع: ایلنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین