تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
رئیس‌جمهوری فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا در بلغارستان گفت که این اتحادیه باید در کنار شرکت‌های کوچک‌تری بایستد که تصمیم دارند به تجارت با ایران ادامه دهند.

رویداد۲۴-رئیس‌جمهوری فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا در بلغارستان گفت که این اتحادیه باید در کنار شرکت‌های کوچک‌تری بایستد که تصمیم دارند به تجارت با ایران ادامه دهند.«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه، امروز -پنج‌شنبه- گفت که اتحادیه اروپا باید از شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند، در برابر تحریم‌های آمریکا دفاع کند.

ماکرون که امروز در نشست سران اتحادیه اروپا در بلغارستان شرکت کرده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره این‌که آیا تحریم‌های آمریکا او را نسبت به تجارت شرکت‌های فرانسوی با ایران نگران کرده است یا خیر، پاسخ داد که تصمیم در این‌باره برعهده شرکت‌های فعال در این حوزه است.

شرکت فرانسوی توتال پیش‌تر اعلام کرده بود که در پی تحریم‌های آمریکا ممکن است فعالیت‌هایش در ایران را قطع کند. 

ماکرون ضمن آن‌که گفت نگرانی‌های شرکت‌های بزرگ برای ادامه تجارت با ایران را درک می‌کند، ادامه داد: «اتحادیه اروپا باید در کنار شرکت‌های کوچک‌تری بایستد که بنا دارند به تجارت با ایران ادامه دهند». 

وی تاکید کرد: «شرکت‌های بین‌المللی که در بسیاری از کشورهای جهان منافعی دارند، باید با توجه به سود خود در این رابطه تصمیم بگیرند. آنها باید در این زمینه آزاد باشند. اما مهم این است که شرکت‌ها، به‌ویژه شرکت‌های متوسطی که سهم چندانی از بازارهای جهان ندارند، می‌توانند آزادانه در این زمینه تصمیم بگیرند».

ماکرون گفت که فرانسه از پیشنهادهای کمیسیون اروپا مبنی بر حفاظت و ایجاد تعادل میان شرکت‌های اروپایی که ممکن است از تحریم‌های آمریکا علیه ایران ضربه ببینند، حمایت می‌کند. 

او همچنین با اشاره به تعرفه‌های آمریکا بر واردات فولاد خواستار معافیت تمام‌وکمال اتحادیه اروپا از این تعرفه‌ها شد و افزود که اروپا باید «حاکمیت تجاری» خود را حفظ کند.

منبع: ایلنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربحث ترین عناوین