تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
نامه فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به آقای خاتمی می‌تواند با مخاطب قرار دادن رهبری حرکت اصلاحی در کشور راه را برای گفت‌وگو، چاره‌یابی و استفاده از تجربیات تلخ و شیرین گذشته بگشاید تا در فرآیندی از گفت‌وگو بتوانیم به اصلاح اصلاحات از درون دسترسی پیدا کنیم

رویداد۲۴-نامه فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به آقای خاتمی می‌تواند با مخاطب قرار دادن رهبری حرکت اصلاحی در کشور راه را برای گفت‌وگو، چاره‌یابی و استفاده از تجربیات تلخ و شیرین گذشته بگشاید تا در فرآیندی از گفت‌وگو بتوانیم به اصلاح اصلاحات از درون دسترسی پیدا کنیم نامه جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب که مانند بسیاری از مردم ایران دغدغه روند اصلاحات و برآورده شدن خواست‌ها و مطالبات عمومی را در چارچوب ظرفیت‌های حقوقی و قانونی کشور دارند، گویای جدی بودن دغدغه‌هایی است که در مورد پیشبرد برنامه‌های اصلاحات در کشور وجود دارد. بویژه در آستانه تحولاتی که به نظر می‌رسد در سال‌های آینده ابعاد مهم‌تری از نظر تأثیر بر وضعیت عمومی جامعه ایران در برداشته باشد. همچنین ادوار انتخاباتی که پیش روی ما قرار دارد، اهمیت این تذکرها و هشدارهایی که در نامه فعالان سیاسی اصلاح‌طلب خطاب به آقای خاتمی آمده است را برجسته‌تر می‌سازد.آنچه در این نامه بدان پرداخته شده، گوشه‌هایی از واقعیت‌هایی است که مجموعه اصلاح‌طلبان داخل حکومت با آن مواجه هستند.

در واقع موارد یاد شده در نامه مورد اشاره ظرفیت‌های اصلاحات برای برآورده کردن مطالبات مردم را یادآوری می‌کند. بدون تردید تجربه موفق شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و دستاوردهای آن بسیار قابل تأمل و قابل بهره‌برداری است، اما مانند هر نهاد بشری دیگری در درون آن کوتاهی‌ها، نارسایی‌ها و کمبودهایی وجود داشته و دارد که باید به طور جدی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند و روند اصلاح آنها در دستور کار باشد. بر همین اساس هیأت رئیسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در سال گذشته نظرسنجی‌ها، گفت‌وگوها و نظرخواهی‌هایی را از صاحبنظران و نخبگان سیاسی کشور در حوزه‌های مختلف اجرایی، فکری و دانشگاهی انجام داد که متأسفانه مورد بهره‌برداری لازم قرار نگرفته است.

در واقع این نامه یادآوری بسیاری از مواردی است که در این گفت و شنودها و ارزیابی‌ها مطرح شده بود. مواردی که شاید اگر به درستی مورد توجه قرار می‌گرفتند و برای استفاده از آن تلاش عملیاتی‌تر و قابل قبول‌تری انجام می‌شد، نیازی به نوشتن این نامه هم به وجود نمی‌آمد و این دست مباحث در فرآیند گفت‌وگو و رایزنی و مشاوره انتقال پیدا می‌کرد و بازتاب عملی خود را می‌یافت.

اما باید بپذیریم که ما نیازمند یاد گرفتن نقد و جدا کردن نقاط مثبت و منفی از یکدیگر برای استفاده از تجربه‌هایی هستیم که پیش از این فرا گرفته‌ایم و از آثار و نتایج مثبت آن هم استفاده کرده‌ایم. بدون تردید بر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و عملکرد آن انتقاداتی جدی وارد است اما نباید اصل آن زیر سؤال برود و با یک رویکرد نفی و نادیده گرفتن جنبه‌های مثبت صرفاً به انتقاد از آن پرداخت.
به نظر می‌رسد نامه فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به آقای خاتمی می‌تواند با مخاطب قرار دادن رهبری حرکت اصلاحی در کشور راه را برای گفت‌وگو، چاره‌یابی و استفاده از تجربیات تلخ و شیرین گذشته بگشاید تا در فرآیندی از گفت‌وگو بتوانیم به اصلاح اصلاحات از درون دسترسی پیدا کنیم./ 

منبع: ایران آنلاین
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربازدید ها
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین