تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - ۳۱ تير ۱۳۹۷

هر تهرانی یک قبر رایگان

در جریان هفتادوهفتمین جلسه شورای شهر لایحه (دستورالعمل نحوه اعمال تخفیف و تقسیط هزینه‌های بهشت زهرا (س) بررسی شد.
هر تهرانی یک قبر رایگان

رویداد۲۴ در جریان هفتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران لایحه (دستورالعمل نحوه اعمال تخفیف و تقسیط هزینه‌های بهشت زهرا(س) که کلیات آن هفته گذشته به تصویب رسیده بود، بررسی شده و پیشنهادات اعضای شورا به رای گذاشته شد.

در جریان این جلسه سعید خال (مدیرعامل سازمان بهشت زهرا) در پاسخ به پیشنهادهایی که اعضای شورا در راستای کاهش اختیارات مدیرعامل برای تصمیم‌گیری در خصوص اعطای تخفیف و یا تقسیط به خانواده‌های متوفیان ارائه کردند، اظهار کرد: ما به هر شهروند تهرانی که از دنیا می‌رود یک قبر رایگان می‌دهیم و از او نمی‌پرسیم که آیا پولدار محسوب می‌شود یا خیر.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با تاکید بر اینکه این سازمان توجه ویژه‌ای به کرامات انسانی دارد، افزود:‌ به غیر از قبر رایگان تنها هزینه‌ای که گرفته می‌شود به خدمات بهشت زهرا اختصاص دارد که فقط 300 تا 400 هزار تومان است. در این راستا، اگر کسی که خانواده‌اش را از دست داده پیش ما بیاید و بگوید که ندارم این پول را بدهم ما مبلغی دریافت نخواهیم کرد.

در واکنش به این اظهارات خال، حسن رسولی به انتقاد از نحوه عملکرد بهشت زهرا پرداخته و گفت: اگر شما هر اقدامی را که می‌خواهید در این سازمان انجام می‌دهید دیگر برای چه به اینجا آمده‌اید؟

در ادامه به پیشنهاد اعضای شورای شهر اصلاحاتی در دستورالعمل نحوه اعمال تخفیف و تخصیص خدمات بهشت زهرا به عمل آمد. بنا بر پیشنهاد زهرا صدراعظم نوری از این به بعد همه افراد با هر دینی می‌توانند از خدمات سازمان بهشت زهرا استفاده کنند.

همچنین براساس پیشنهاد حسن رسولی فقط افرادی که توسط کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهشت زهرا معرفی شده‌اند، می‌توانند برای استفاده از خدمات بهشت زهرا درخواست تقسیط یا تخفیف دریافت کنند.

همچنین این اختیار از مدیرعامل سازمان بهشت زهرا که بتواند شخصا در موارد خاص و استثنا جهت تسکین خانواده‌ها تخفیف صد درصدی اعمال کند گرفته شد و سازمان بهشت زهرا فقط می‌تواند برای حوادث پیش‌بینی نشده و غیرمترقبه ملی شهرداری در فازهای یک، دو و سه بهشت زهرا 50 درصد تخفیف اعمال کند.

لازم به ذکر است حسن رسولی عضو شورای شهر در جریان تصویب پیشنهاد اول در خصوص ارائه خدمات به بهشت زهرا به غیرمسلمین تصریح کرد: ما مسوولیت جدیدی را متوجه شهرداری کرده‌ایم. اکثر اقلیت‌های دینی آرامستان‌های خودگردان دارند و ما مجاز نیستیم در این رابطه تصمیم بگیریم.

مسجدجامعی نیز با اشاره بر اینکه سازمان بهشت زهرا متولی امور مسلمین است، بر این مساله تاکید کرد.

بهاره آروین نیز که جلسه گذشته با کلیات لایحه مخالفت کرده بود در خصوص جزئیات لایحه تاکید کرد: باید یک دستورالعمل مشخص برای دادن تخفیف و تقسیط داشته باشیم. شورا باید معیار مشخص کند وگرنه این جور مصوبه با اصول قانون‌نویسی مغایرت دارد.

منبع: ایلنا
نظرات شما