تاریخ انتشار: ۱۹:۰۴ - ۱۸ آبان ۱۳۹۷
پنج روز پس از بازگشت تحریم‌ها،
آمریکا پس از ماه‌ها هیاهو و تلاش بی ثمر برای «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» مجبور شد هشت کشور را از الزام به اجرای تحریم‌های نفتی معاف کند.
رویداد۲۴  دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای کشور‌های چین، یونان، هند، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی و تایوان معافیت ۱۸۰ روزه برای واردات نفت از ایران صادر کرده است.


یکی از دلایلی که باعث شد آمریکا از طرح خود عقب نشینی کند واقعیات بازار نفت بود. کشور‌هایی مانند هند پالایشگاه‌های خود را صرفا برای پالایش نفت ایران تنظیم کرده اند و به دلیل فاصله نزدیک میان دو کشور، خرید نفت برای آن‌ها مقرون به صرفه‌تر است. علاوه بر این، تحریم‌های آمریکا امنیت انرژی خریداران نفت ایران را تهدید می‌کرد که این مساله برای آن‌ها غیرقابل قبول بود.


به نوشته رویترز، «راویش کومار» سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: هند یکی از واردکنندگان بزرگ نفت خام از ایران است که اهمیت زیادی برای تامین امنیت انرژی ما دارد. به نوشته رویترز، دهلی نو در حال بررسی جزئیات طرح معافیت این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

**نمایندگان کره جنوبی در راه تهران
در شرایطی که هند در حال بررسی جزئیات معافیت‌ها و نحوه ادامه خرید از ایران است، کره جنوبی نیز تلاش می‌کند نیاز خود به نفت ایران را به سرعت تامین کند. خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام آگاه گزارش داد، انتظار می‌رود هیاتی از کره جنوبی هفته آینده راهی تهران شود تا در خصوص از سرگیری واردات نفت از ایران مذاکره کند.


منابع آگاه گفتند که طبق معافیت‌های آمریکا، کره جنوبی می‌تواند روزانه تا دویست هزار بشکه نفت، عمدتا به صورت کندانسه، از ایران وارد کند. کندانسه (نفت تقطیر شده یا نفت میعانی) نفتی بسیار سبک است که از آن برای تولید خوراک پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود.


تا پیش از بازگشت تحریم ها، کره جنوبی سومین واردکننده بزرگ نفت از ایران و بزرگ‌ترین واردکننده کندانسه بود. کره جنوبی از ژانویه تا اوت امسال روزانه به طور متوسط ۱۵۹ هزار و ۷۷۰ بشکه کندانسه از ایران وارد کرده بود.

یکی از منابعی که با رویترز مصاحبه کرده است، گفت: نحوه پرداخت پول خرید نفت، انتقال و بیمه آن از جمله مواردی است که باید در مورد آن‌ها صحبت شود. همچنین «حجم دقیق واردات نیز به مذاکرات هفته آینده بستگی دارد.» قیمت نفت نیز یکی دیگر از فاکتور‌های کلیدی خواهد بود.


وزارت خارجه کره جنوبی هفته جاری اعلام کرد که در ازای خرید نفت ایران، «وون» واحد پول کره جنوبی، پرداخت خواهد کرد. احتمال می‌رود که نفت ایران توسط نفتکش‌های شرکت ملی نفت ایران به خریداران کره‌ای تحویل شود.
علاوه بر این، «شرکت ملی نفت امارات» (ENOC) واردات کندانسه از پارس جنوبی را افزایش داده است.

**ترکیه به خرید گاز طبیعی ایران ادامه می‌دهد
هنوز جزئیات معافیت‌های تحریمی آمریکا به برخی کشور‌ها ابلاغ نشده است، اما برخی منابع، آمار و ارقامی را ذکر کرده اند که می‌تواند بخشی از جزئیات پنهان معافیت‌ها را روشن کند. «فاتح دونمز» وزیر انرژی ترکیه گفت: معافیتی ۲۵ درصدی به آنکارا داده است تا بتواند به واردات نفت از ایران ادامه دهد. این معافیت ۲۵ درصدی برابر با حدود سه میلیون تن نفت در سال خواهد شد.


وی به شبکه NTV ترکیه گفت: البته این رقم، تقریبی است و آمریکا هنوز رقم دقیق را به ترکیه اعلام نکرده است. وزیر انرژی ترکیه تاکید کرد که کشورش همچنان قراردادی شش ساله برای خرید گاز طبیعی از ایران دارد. او افزود که کشورش به خرید گاز از ایران ادامه خواهد داد.


کارشناسان وتاجران معتقدهستند که ترکیه یکی ازکشور‌هایی است که بیشترین زیان را ازتحریم‌های آمریکا می‌بیند. «عمر کیلر» رئیس کمیته روابط تجاری ایران و ترکیه درشورای تجارت خارجی ترکیه به شبکه آلمانی دویجه وله گفت:ترکیه بیشترین تاثیر را تحریم‌ها می‌پذیرد. ما انتظار داشیتم که آمریکا ملاحظه بیشتری در مورد ما داشته باشد.

**معافیت ۴۵ روزه برای عراق
عراق یکی دیگر از همسایگانی است که آمریکا را تحت فشار قرار داد تا از اجرای تحریم‌ها معاف شود. این کشور که در حال حاضر ۱۲۰۰ مگاوات برق از ایران خریداری می‌کند تلاش فراوان کرد تا روابط تجاری خود را با ایران حفظ کند. در نهایت آمریکا مجبور شد عراق را در فهرست کشور‌هایی قرار دهد که از تعهد به تحریم‌های ضدایرانی معاف شده اند.

جزئیات معافیت عراق مشخص نیست، اما سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد که واشنگتن معافیتی ۴۵ روزه به عراق داده است تا بتواند به واردات گاز طبیعی و برق از ایران ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، یک مقام سفارت آمریکا در ویدیویی که روی صفحه فیسبوک این سفارت قرار گرفت، اظهار داشت: آمریکا یک دوره معافیت موقت ۴۵ روزه به عراق داده است تا بتواند به خرید گاز طبیعی و برق از ایران ادامه دهد.


وی ادعا کرد که این معافیت «به عراق فرصت می‌دهد تا به سمت استقلال در حوزه انرژی حرکت کند.» این مقام در ادعای دیگری اظهار داشت: «تحریم‌های اقتصادی جدید مردم ایران را هدف قرار نمی‌دهد.» گفته می‌شود این معافیت‌ها با این شرط به عراق داده شده است که در ازای واردات از ایران، دلار آمریکا پرداخت نکند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: