تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۰۹ آذر ۱۳۹۷
رویداد۲۴ بررسی می‌کند؛

افزیش قیمت سوخت؛ دیر زود دارد، سوخت و سوز ندارد!/ از تایید مجلس تا تکذیب دولت

دولت قصد دارد سهمیه‌بندی و دو نرخی کردن بنزین را اجرا کند، اما نمی‌داند زمان مناسب برای اجرای آن کی است. به همین دلیل زمان مشخصی برای طرح اعلام نمی‌کند.

افزیش قیمت سوخت؛ دیر زود دارد، سوخت و سوز ندارد!/ از تایید مجلس تا تکذیب دولت

رویداد۲۴ جمله «برنامه مجلس برای اختصاص ماهانه ۲۰ لیتر بنزین به هر ایرانی» از کاظم جلالی چندان باعث خوشحالی کسی نشد زیرا بیشتر از آنکه بخش اول جمله برای مردم مهم باشد، بخش دوم جمله که از بنزین ۴ هزار تومانی سخن می‌گفت، تاثیرگذار بود.

آنگونه که کاظم جلالی خبر داده، قرار است در طرح جدید که در حال بررسی است، هر ایرانی ۲۰ لیتر بنزین دریافت کند. او گفته با فروش این بنزین توسط خانوارهایی که صاحب خودرو نیستند، خانوار ایرانی هم تقویت می‌شود به صورتی که اگر ما مثلا بگوییم که بنزین آزاد چهار هزار تومان است، برای ۲۰ لیتر بنزین آنچه که فاصله میان قیمت یارانه‌ای و قیمت آزاد بنزین است، می شود سه هزار تومان که از این بین به هر نفر ۶۰ هزار تومان برای فروش سهم بنزینش می رسد. حالا اگر متوسط هر خانوار، پنج نفر باشد به این خانوار از طریق فروش بنزین ماهانه ۳۰۰ هزار تومان یارانه می رسد.

اخبار ضد و نقیض از سرنوشت قیمت سوخت این روزها زیاد شنیده می‌شود، یک روز گفته شد به خاطر اعتراضات دی ماه، جلوی افزایش قیمت بنزین گرفته شد. روز دیگر گفته شد شرایط به ثبات رسیده و زمان مناسبی برای افزایش قیمت سوخت است. برخی نمایندگان مخالفت کردند و برخی دیگر گفتند با توجه به تحریم و البته قاچاق سوخت، راهی جز گران کردن قیمت بنزین وجود ندارد. آنگونه که به نظر می‌رسد افزایش قیمت حتمی است اما زمان آن نامعلوم است.

عبدالحمید خدری عضو کمیسیون انرژی مجلس به رویداد۲۴ گفته: سهمیه بندی و دونرخی کردن بنزین قطعا اتفاق خواهد افتاد و بازگشت کارت سوخت به جایگاه‌ها مقدمه‌ای برای ورود این بحث است. او درباره اینکه سهمیه بندی بنزین از چه زمانی اجرایی می‌شود، گفته احتمالا از سال جدید سهمیه بندی و قیمت‌های جدید سوخت اعمال شود. 
 
خدری از جلسه مشترک کمسیون انرژی و سازمان برنامه و بودجه در هفته آینده خبر داد و مشخص شدن نتیجه بنزین را به بررسی این موضوع در این جلسه منوط دانست. این در حالی است که یکی از نمایندگان مجلس به رویداد۲۴ گفته است دولت قصد دارد چراغ خاموش سهمیه‌بندی و دو نرخی کردن بنزین را که همواره به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات است اجرا کند، اما نمی‌داند زمان مناسب برای اجرای آن کی است. به همین دلیل است که وزارت نفت زمان مشخصی برای طرح اعلام نمی‌کند.
 
او گفته کمیسیون انرژی در حال برنامه‌ریزی برای هر ایرانی ۲۰ لیتر بنزین است اما در حقیقت وزارت نفت به صورت جداگانه در حال برنامه‌ریزی است و کاری به تصمیم کمیسیون انرژی ندارد و تنها منتظر فرصت طلایی برای اجرای سهمیه‌بندی بنزین است.
 
در اوج برنامه‌ریزی کمسیون انرژی برای قیمت جدید و میزان سهمیه سوخت، وزیر نفت گفته اساسا چنین بحثی مطرح نشده و قرار نیست قیمت افزایش یابد. او گفته هنوز در مرحله ثبت نام کارت سوخت هستیم و وقتی این مرحله تمام شد، تاریخ اجرای طرح تحویل بنزین با کارت سوخت را اعلام می‌کنیم. فعلا بحث سهمیه بندی مطرح نیست، بلکه بحث استفاده از کارت سوخت در تحویل بنزین مطرح است.
 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: