تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۰۱ آذر ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
گزارش رویداد۲۴ خبر می‌دهد؛
یکی از متهمان پرونده دکل نفتی پس از بازگشت به ایران بازداشت شد و با دستگیری او این امیدواری ایجاد شد که هم زوایای تاریک این پرونده روشن شود هم پول‌های بیت المال بازگردانده شود.

«نون.میم» در پرونده دکل‌های نفتی کیست و چگونه بازداشت شد؟/ رد پای ژن‌های خوب در ماجرای دکل گمشده

رویداد۲۴ روز گذشته خبر بازگشت متهم فراری پرونده دکل نفتی گمشده منتشر شد. از این فرد با نام مستعار «نون.میم» یاد شد و خبر دیگری از این فرد و نقش او در این پرونده منتشر نشد. یک منبع آگاه به رویداد۲۴ خبر داده که «نون.میم» یکی از متهمان پرونده دکل گمشده نفتی به تازگی در ایران دستگیر شده، خواهرزاده یکی از متهمان این پرونده بود که اتفاقا پیش از این در شرکت تاسیسات دریایی مسئولیت داشته است.
 
این منبع آگاه همچنین گفته است که این مقام مسئول در شرکت تاسیسات دریایی پول‌های خرید دکل نفتی را به حساب خواهرزاده خود یعنی همان «نون.میم» واریز کرده و در زمان مناسب او را فراری داده است و در حال حاضر هم رد و نشانی از این مدیر سابق نیست.
 
آنگونه که این منبع آگاه خبر داده است، نام «نون.میم» به غیر از پرونده دکل نفتی در سایر معاملات هم وجود داشته که هنوز جزئیات سایر پرونده‌ها رسانه‌ای نشده است.
 
او همچنین گفته است «نون.میم» خانم است که سال ۹۲ متواری شده و چند روز پیش دستگیر شده است.
 
اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار رویداد۲۴ نشان می‌دهد مقام مسئول سابق در شرکت تاسیسات دریایی که یکی از متهمان پرونده دکل نفتی است و معلوم نیست کجاست و چه می‌کند، برای اینکه رد و نشانی از خود به جای نگذارد، تمام پول خرید دکل را به نام خواهرزاده خود می‌کند و قبل از آنکه سر و صداها بلند شود، او را به یکی از کشورهای اروپایی فراری می‌دهد تا به زعم خودش آب از آسیاب بیفتد، اما اوضاع خیلی هم بر وفق مراد این خانواده نچرخید و پس از گذشت ۵ سال، اقامت «نون. میم» در کشور میزبان به اتهام پولشویی با مشکل مواجه می‌شود و چاره‌ای جز بازگشت برایش نمی‌ماند.
 
اکنون با بازگشت «نون.میم» امید بازگشت میلیون‌ها دلار به حساب وزارت نفت زنده شده است و از سوی دیگر با دستگیری این متهم می‌توان سرنخ‌های جدیدی از وضعیت مقام مسئول سابق در شرکت تاسیسات دریایی به دست آورد.
 
متهمان چه کسانی بودند؟
 
این پرونده از ابتدا ۶ متهم داشت که تا قبل از بازگشت «نون.میم» فقط سه نفرشان در ایران بودند و بازداشت شدند، البته برخی خبر‌ها حاکی از آن بود که یکی از آن سه نفر دوسال گذشته آزاد شدند. از پسر عطاءالله مهاجرانی وزیر پیشین ارشاد در این پرونده نام برده شده که در جایگاه دلال در فرآیند معاملات نقش داشته است، البته این موضوع بعد‌ها توسط مجلس و وزیرنفت تکذیب شد و حکم تبرئه او آمد.

متهمان دیگری نیز در این پرونده دست داشتند که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند از آن میان «رضا مصطفوی طباطبایی» که اکنون در لندن است و  فردی به نام «عمر» متهم دیگر که گفته شده هماکنون در قطر زندگی می‌کند.
 
 
به گزارش رویداد۲۴ پیش از این هدایت الله خادمی عضو کمسیون انرژی مجلس در توضیح بخشی از پرونده دکل نفتی خبر داده بود که زمانی که بحث دکل‌ها پیش آمد، تیم آن‌ها متشکل از چند نفر بودند؛ رضا مصطفوی طباطبایی و مراد شیرانی و ... بعد‌ها فرزند آقای مهاجرانی به آن‌ها نزدیک شد که صحبت از میلیون‌ها دلار در چند سال پیش بود و شبکه فروش گسترده و وجود واسطه‌ها دراین میان بحث حائز اهمیتی بود که وزارت اطلاعات گزارش ۶۰ صفحه‌ای در مورد آن داد.

او به رویداد۲۴  گفته بود زمانی که در حفاری شمال بودم (سال ۹۰) پسر مهاجرانی را برای گرفتن طلب به عنوان نماینده چند شرکت ازجمله شرکت سپنتا (شرکت شیرانی) به دفتر من فرستادند. من برای احراز هویت او سند خواستم و او تلفن مصطفوی را گرفت و روی بلندگو قرار داد و این موضوع را تایید کرد. دکل دست دوم را از یک فرد در خلیج مکزیک با قیمت ۸۰ میلیون دلار خریده بودند و حدود ۱۲ میلیون دلار بیعانه به آن فرد دادند. قرار شد مقداری تغییرات در دکل بدهند و پس از اتمام آن مابقی پول را بدهند که مابقی آن داده نشد. آن‌ها کل پول را گرفتند و بابت دکل‌ها پرداخت نکردند. آن فرد خارجی از این مسئله شاکی بود که یا پولتان را پس بگیرید یا مابقی پول را بدهید که هیچ کدام این دو حالت پیش نیامد.

خادمی همچنین درباره این پرونده توضیح داده بود که وقتی متخلفان را گرفتند مصطفوی دبی بود. به او خبر دادند و همان شب به اروپا فرار کرد همان شب به بی بی سی آمد و منکر همه چیز شد و مدعی شد که من یک دلال بودم و ۳ میلیون دلار بیشتر گیرم نیامده است. علیرضا نوری‌زاده هم نقش سخنگوی آن‌ها را بازی می‌کرد و علیه منتقدان برنامه می‌ساخت. پسر مهاجرانی بعد‌ها گفت من است با او ارتباطی ندارم درحالیکه چندماه پیش دفتر من بود و با او تماس گرفته بود برای پول. بعد از آن پسر مهاجرانی پیام او را برای من فورواد کرد که من صحبت شما را انتقال دادم. آخر هم گفتند علیرضا نوری‌زاده برای همین موضوع مبلغ ۲۰ هزار دلار گرفته بود.
 
ماجرای پر حاشیه دکل نفتی فورچونا از سال ۹۲ تاکنون ذهن بسیاری از فعالان این حوزه و مردم را به خود مشغول کرده است و بی نتیجه ماندن این پرونده موضوع مهمی است که حساسیت آن را نیز دو چندان می کند.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
0
1
بالاخرہ میم نون یا نون میم؟ شما هنوز توی میم نونش گرفتارید چطور میخواهید هویتش را فاش کنید.
مقدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
0
0
«نون میم»درسته؟خودت برداشتی کلمات «میم نون»جابجا وبرعس نمودی؟!دیگه بلاخره وسوال،اما واگرنداره!!
اجمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
0
0
حکومت ها دچار فساد میشن و فساد نابودشان میکند با هیچ کس شوخی نداره . میم نون و میم دال دال
اینا یعنی می برند و کسی جرات برخورد با اونا را نداره
فساد اینه
اما در تاریخ چه جوابی برای ادعای حکومت نایب بر حق امام زمان به نسل آینده بدهیم
بگوئیم دکل نفتی را طاغوت دزدیده و....
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: