تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - ۰۱ آذر ۱۳۹۷
سازمان سیا به فایل صوتی تماس تلفنی دست یافته که در آن ولیعهد عربستان به برادرش دستور می‌دهد هرچه سریع‌تر جمال خاشقجی را ساکت کند.
سیا نوار صوتی دستور بن‌سلمان به برادرش برای ساکت کردن خاشقجی را در اختیار دارد
رویداد۲۴ روزنامه حریت در گزارشی نوشت: جینا هاسپل مدیر سازمان سیا در جریان سفر ماه اکتبرش به آنکارا اشاره کرد که این نوار مربوط به مکالمه‌ای میان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و خالد بن سلمان برادرش و سفیر عربستان سعودی در آمریکا است. ظاهرا این دو برادر در جریان این تماس تلفنی درباره مشکلاتی که از انتقادهای عمومی خاشقجی در خصوص سیاست‌های ریاض به وجود آمده بوده، صحبت می‌کنند.

در حالی که رسانه‌های ترکیه این اطلاعات درباره این نوار ادعا شده را افشا کردند، سازمان سیا نیز ظاهرا به این نتیجه رسیده که این محمد بن سلمان بوده که دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده است. اطلاعاتی که سازمان سیا به دست آورد باعث شد «جان برنان» مدیر سابق این آژانس از کنگره آمریکا بخواهد تا این اطلاعات را افشا کند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با پیشنهاد اعمال تحریم علیه ریاض تقریبا موافق است. ترامپ شخصا روز سه‌شنبه اعلام کرد که سازمان سیا هیچ پاسخ قاطعانه‌ای در خصوص این‌که آیا ولیعهد عربستان سعودی از قتل خاشقجی مطلع بوده یا خیر ارائه نکرده است.

از طرفی جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفته است تصور نمی‌کند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دولت عربستان به این یقین رسیده باشند که مسئول قتل جمال خاشقجی چه کسی است.
 
اطلاعات مربوط به فایل صوتی دستور قتل جمال خاشقجی در حالی در اختیار سازمان سیا قرار گرفته که دونالد ترامپ روز گذشته در بیانیه‌ای گفته مطمئن نیست این قتل به دستور بن سلمان باشد.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: