تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۰۶ آذر ۱۳۹۷
پلیس نیوزیلند خبر داد:
در حالیکه استرالیا اعلام کرد عامل میوه‌های آلوده به سوزن را بازداشت کرده، اما پلیس نیوزیلند از یافتن دومین سری از توت فرنگی‌های آلوده در بازار‌ها خبر داده‌است.
توت فرنگی‌های آلوده بازهم در نیوزیلند دردسر آفرید
رویداد۲۴ هفته گذشته پلیس کوئینزلند استرالیا گزارش داد، یک زن ۵۰ ساله به عنوان عامل میوه‌های آلوده به سوزن که طی دو ماه گذشته در شش ایالت این کشور تعدادی مجروح برجای گذاشت، دستگیر شده و احتمالا با محکومیت ۱۵ سال حبس روبه روست.

این درحالی است که پلیس نیوزیلند با ارائه گزارشی به رسانه‌های این کشور از دریافت شکایت‌های جدید در مورد توت فرنگی‌های آلوده به سوزن دریافت کرده است.

طبق این گزارش فردی که از این توت فرنگی‌ها استفاده کرده تحت درمان قرار گرفته و وزارت بهداشت نیوزیلند به مردم این کشور در مورد مصرف توت فرنگی هشدار داده است.

نیوزیلند از وارد کنندگان اصلی توت فرنگی از همسایه اش استرالیاست.
پلیس نیوزیلند دو ماه پیش نیز در گزارشی اعلام کرد که توت فرنگی‌های آلوده به سوزن استرالیا به این کشور رسیده است.

براساس این گزارش دستکم ۲۰۰ بسته توت فرنگی در دو ماه پیش از سوپرمارکت‌های ایالت‌های آلوده جمع آوری و معدوم شده است.
طبق گزارش پلیس نیوزیلند توت فرنگی‌های جدید آلوده به سوزن در شهر کوچک جزیره‌ای Geraldine درجنوب این کشور فروخته شده است.
پلیس نیوزیلند در گزارش خود تاکید کرد تحقیقات دراین زمینه شروع شده، اما هنوز مشخص نیست که علت وجود سوزن در میوه‌ها ناشی از نیوزیلند است یا از استرالیاست.

دولت اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در اواخر سپتامبر گذشته (مهرماه) گزارش داد که ۱۰۰ مورد شکایت از ایالت‌های مختلف این کشور در مورد آلودگی میوه‌ها به ویژه توت فرنگی به سوزن دریافت شده و هزاران کیلو گرم میوه به همین دلیل در ایالت‌های نیوساوت ولز، ویکتوریا و کوئینزلند معدوم شد.

وجود سوزن در برخی میوه‌های مختلف مانند توت‌فرنگی، سیب و موز ابتدا در ایالت کوئینزلند و سپس در تعداد دیگری از ایالت‌های این کشور گزارش شد و حدود دو ماه به عنوان یک چالش جدی امنیتی در استرالیا مطرح بود.

پلیس استرالیا گزارش داده بود، شکایات متعددی را در سه ایالت مختلف این کشور در مورد وجود سوزن در توت فرنگی‌ها دریافت کرده که این شکایات به ۶ ایالت نیز گسترش یافته است.

دولت استرالیا این اقدام را شبه تروریستی معرفی و اعلام کرد که برای یافتن عامل یا عاملان آن ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرده است.

استرالیا بزرگترین صنعت تولید و صادرات توت فرنگی را در منطقه آسیا – اقیانوسیه دارد و مقام‌های این کشور این موضوع را تهدیدی برای رشد این صنعت و صادرات میوه‌های استرالیایی به کشور‌های منطقه اعلام کردند.
منبع: ایرنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: