تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۰۶ آذر ۱۳۹۷
توصیه کشتی‌آرای به خریداران طلا و سکه:
کشتی‌آرای: هیچ مجوزی برای خرید وفروش آنلاین طلا و سکه وجود ندارد، فعلا به روش‌های سنتی طلا و سکه بخرید.
فعلا به روش‌های سنتی طلا و سکه بخرید
رویداد۲۴ در ماه‌های گذشته و به دلیل نوسان‌های شدید نرخ ارز و سکه و طلا میزان تبلیغات فروش طلا و جواهر در فضای مجازی و گروه‌ها و صفحات مختلف افزایش چشمگیری داشته و برخی از این صفحات مدعی فروش طلا و جواهر با سود کمتر و قیمت ارزان‌تر نسبت به بازار سکه و طلا هستند.

افزایش قابل توجه قیمت طلا و سکه نسبت به سال گذشته انگیزه‌های سوء استفاده در این بستر را افزایش داده است، از وارد کردن طلا و سکه‌های تقلبی به بازار تا ایجاد انگیزه برای ورود به فرآیند خرید و فروش آنلاین و حتی شکل گیری شبکه‌هایی با هدف خرید و فروش کاغذی نه واقعی، اقداماتی است که در دستور کار برخی سودجویان قرار گرفته است.

بر این اساس برخی گروه‌ها با تشکیل شبکه‌هایی نسبت به خرید و فروش کاغذی سکه اقدام می‌کنند به این صورت که معادل پول سکه وارد چرخه می‌شود و با افزایش و کاهش قیمت سکه از این پول کسر شده یا بدان اضافه می‌شود. از آنجا که همه این اقدامات بدون نظارت مراجع ذی صلاح صورت می‌گیرد، هشدار‌های متعددی از سوی نیروی انتظامی، اتحادیه‌های صنفی و دیگر مراجع نظارتی در این خصوص داده شده است.

اخیرا نیز بسیاری از کسانی که با قصد خرید و فروش آنلاین سکه، در یکی از شرکت‌ها، دست به کار شده بودند حالا در قالب مالباختگان، در صدد به دست آوردن دوباره سرمایه‌هایشان هستند. برخی از کارشناسان و فعالان صنفی در حوزه طلا و سکه، هشدار می‌دهند که رعایت نکردن توصیه‌های ایمنی لازم می‌تواند موجب تکرار اتفاقاتی نظیر آنچه بر سرمایه گذاران سکه ثامن گذشت شود.

هیچ مجوزی برای خرید وفروش آنلاین طلا وجود ندارد

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران گفت: در فضای مجازی هنوز هیچ مجوزی از هیچ ارگانی برای داد و ستد طلا و جواهر و سکه داده نشده است.

محمد کشتی آرای با بیان این مطلب افزود: مجوز‌ها بر اساس نماد الکترونیک است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید گرفته شود، بنابراین مردم با توجه حساسیت و کنترل‌های موجود روی طلا بهتر است در چنین فضا‌هایی برای خرید و فروش طلا وارد نشوند.
 
وی خاطر نشان کرد: توصیه می‌کنم فعلا به صورت سنتی خرید طلا و سکه و مصنوعات را انجام دهند، زیرا در آینده بسیار نزدیکی قرار است اقداماتی انجام شود تا با برنامه ریزی‌های دقیق بتوان در فضای مجازی چنین داد و ستدی را انجام داد.

وی افزود: کسانی که قرار است در فضای مجازی داد و ستد داشته باشند باید مجوزهایی دریافت کنند و یکی از این مجوز‌ها باید از اتحادیه‌های مربوطه باشد و بحث تشکیل پرونده در اتحادیه کشوری داد و ستد‌های مجازی باید دنبال شود.

وی ادامه داد:‌ یعنی اکنون اتحادیه‌ای وجود دارد که کسب و کار‌های مجازی زیر نظر آن انجام و ساماندهی می‌شود بنابراین این افراد باید مراحل قانونی را طی کنند تا جواز کسب این نوع داد و ستد‌ها را دریافت کنند.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران تاکید کرد: که البته هنوز در زمینه طلا و جواهر مجوزی برای کسی صادر نشده است.

سودجویان در کمین سرمایه‌گذاران بازار سکه

وی در پاسخ به این سوال که اگر شهروندی نسبت به انجام این نوع معاملات اقدام کرد و در نهایت دچار مشکل شد چه کاری باید انجام دهد، آیا اتحادیه طلا و جواهر می‌تواند پیگیر حقوق مصرف کنندگان باشد یا خیر؛ بیان کرد: اتحادیه زمانی می‌تواند پیگیر مساله‌ای باشد که واحد صنفی مورد نظر زیر نظر اتحادیه فعالیت داشته باشد.

وی ادامه داد: در غیر این صورت اتحادیه نمی‌تواند نسبت به احقاق حقوق مصرف کنندگان و حق مشکلات اقدامی انجام دهد.
کشتی آرای گفت: واحدی که زیر مجموعه اتحادیه نباشد؛ طبیعی است که اتحادیه نتواند دخالتی داشته باشد.

وی تصریح کرد: اتحادیه مسوولیت در قبال واحد‌های صنفی زیر پوشش خود دارد بنابراین اگر واحدی زیر پوشش اتحادیه نباشد نمی‌توان از آن واحد شکایت کرد و نه اتحادیه می‌توان این موضوع را رسیدگی کند.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران عنوان کرد: با توجه به افزایش قیمت سکه و طلا در ماه‌های گذشته و حساسیت این موضوع اخیرا تخلفاتی مشاهده شده است که به شهروندان توصیه می‌کنم در داد و ستد‌های طلا، سکه و جواهر با واحد‌هایی معامله کنند که دارای جواز کسب و مجوز‌های لازم هستند، زیرا اگر این مجوز‌ها را داشته باشند در صورت وجود شکایت این موارد قابل پیگری است در غیر این صورت اتحادیه نمی‌تواند مسوولیتی در قبال چنین واحد‌هایی عهده دار شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش قیمت سکه و طلا و جواهر مردم باید حواس خود را بیشتر جمع کنند تا سرمایه و دارایی خود را از دست ندهند.
منبع: خبرآنلاین
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: