تاریخ انتشار: ۲۲:۲۳ - ۰۶ آذر ۱۳۹۷
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.

اختلاف سلیقه در شورای نگهبان زیاد است

رویداد۲۴ عباسعلی کدخدایی در مستند "بدون توقف" که از شبکه سه سیما پخش شد، گفت: در زمان انتخابات ۸۸ برای اولین بار پیشنهاد دادیم که نمایندگان نامزد‌ها می‌توانند در شورای نگهبان مستقر باشند و بر روند نظارتی ما آن‌ها هم نظارت کنند و مکاتبات آن زمان هم موجود است و بخشی از آن چاپ هم شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه مردم شما را چطور می‌بینند، اصولگرا یا اصلاح طلب؟ گفت: شما مرا چطور می‌بینید. شورای نگهبان در قالب این تعاریف حزبی و تشکیلاتی نیست. از جهت نگاه باید بگویم که نگاه‌های متفاوتی در شورای نگهبان داریم و اختلاف سلیقه هم خیلی بیشتر داریم؛ لذا شورای نگهبان یک حزب سیاسی نیست که ما بگوییم شما اصولگرا هستید یا اصلاح طلب.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا یکبار شورای نگهبان شاخصه تایید صلاحیت و رد صلاحیت تمام ادوار را اعلام نمی‌کند؟ گفت: ما وظیفه نداریم. ملاک و معیاری که به شورای نگهبان دادند چیست؟ آیا گفتند شما اصولگرا و اصلاح طلب را معیار قرار دهید یا اینکه گفتند شما افرادی که شرایط قانونی را دارند انتخاب کنید، کما اینکه قانون انتخابات هم این موضوع را مطرح کرده است.

وی افزود: از جهت قانونی، شورای نگهبان صلاحیت افراد را بررسی می‌کند و اینکه به قول شما اصلاح طلب‌ها، صلاحیتشان تایید نمی‌شود، آیا به دلیل سیاسی بودن هست یا خیر و اگر به دلیل سیاسی باشد که نظر شما درست است، اما اگر شورا برای رد صلاحیت استدلال داشت، سخن شما درست نیست. کما اینکه تبصره ماده ۵ قانون نظارت بر انتخابات دست ما را بسته است و براین اساس رد صلاحیت‌ها محرمانه بوده و به اطلاع داوطلب میرسد که در صورت اعتراض وی، رد صلاحیت هم قبل از اعلام لیست داوطلبان واجد صلاحیت باید به تایید شورای نگهبان برسد.

کدخدایی اظهار داشت: چرا رد صلاحیت شده‌ها دلایل رد صلاحیتشان را اعلام نمیکنند؟ چرا ما را مکلف می‌کنید، خودشان اعلام کنند آن وقت شما ببینید که آیا شورای نگهبان سیاسی برخورد کرده یا خیر.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد رد صلاحیت آیت الله هاشمی شما کتبا به ایشان اعلام کردید که به این دلیل رد صلاحیت شدید؟ گفت: بله. تفکیک انتخابات ریاست جمهوری با مجلس است و در انتخابات ریاست جمهوری فقط اسامی واجدین شرایط به وزارت کشور اعلام می‌شود و نسبت به بقیه کاندیدا‌ها هیچ گونه اظهار نظری نمی‌شود، اما اگر خودشان بیایند شورای نگهبان به آن‌ها اعلام می‌کنیم که خیلی‌ها هم آمدند.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه در مورد خبرگان چطور؟ آیا در مورد سیدحسن خمینی هم اعلام کردید؟ گفت: بله به همه اعلام می‌شود.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد اقای هاشمی آیا به شورا مراجعه‌ای شد که چرا ایشان رد صلاحیت شدند؟ گفت: خیر.

وی درباره اینکه در مورد رد صلاحیت آقای احمدی نژاد در دوره اخیر در سال ۹۶ به شورای نگهبان مراجعه‌ای شد؟ گفت: خیر نیامدند، ولی افراد دیگری برای رد صلاحیتشان امدند.

وی درباره اینکه چرا نتایج انتخابات در سال ۸۸ زود اعلام شد، ولی در سال ۹۲ با تاخیر بود؟ گفت: دلیلش این بود که وزارت کشور تجمیع آرا را الکترونیکی داشت و تا دوره قبل نداشت و بعد از ان کار انجام شد؛ لذا اصرارمان این است تا زمانی که اطمینان کافی ایجاد نشده نتایج را اعلام نکنیم و وزارت کشور آن موقع اعلام کرد، ولی این اعلام زودهنگام دلیل بر وقوع تخلف نبوده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا شورا در فضای موجود کشور خودش را مسوول می‌داند؟ گفت:: امیدوارم همه مقید به قانون باشیم و قطعا نیت مان این است که جامعه مان اصلاح شود.

کدخدایی درباره اینکه چرا ترکیب اعضای شورای نگهبان تغییر نمی‌کند و افراد اصلاح طلب وارد شورا نمی‌شود؟ گفت: ملاک شورای نگهبان قانون است و نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی. البته اختلاف سلیقه هم در شورا هست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به نظر مردم تفکر حاکم بر شورای نگهبان عامل اصلی عدم پیشرفت کشور است؟ گفت: فکر می‌کنم اندکی از مردم این نظر را داشته باشند و منم می‌توانم دلایلی بیاورم که مردم عملکرد شورا را تایید می‌کنند. ما نظرسنجی داریم. من هر روز خرید می‌کنم و مردم راحت حرفشان را می‌زنند و انتقاد‌ها را هم گوش می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که اکثریت مردم از عملکرد شورا ناراضی اند؟ گفت: این ادعاست.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد مینو خالقی، نماینده مجلس اعلام کرد که به دلیل دست دادن، این خانم رد صلاحیت شد و از هیچ مرجع رسمی اطلاعاتی در این باره داده نشد و کانال‌ها عکس‌ها را منتشر کردند و محکوم شدند گفت: وظیفه ما نیست عکس‌ها را منتشر کنیم و این کار باعث هتک حرمت فرد می‌شود.

منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: