تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸ - ۰۸ دی ۱۳۹۷
به نظر می‌رسد که کاخ سفید به دنبال صدور دستوری برای ممنوعیت رسمی فعالیت و فروش محصولات و تجهیزات دو شرکت چینی هواوی و زدتی‌ای در ایالات متحده آمریکاست.
کاخ سفید بدنبال ممنوعیت رسمی فعالیت غول‌های تکنولوژی چینی
رویداد۲۴ پس از آنکه اوایل سال گذشته دونالد ترامپ فعالیت دو شرکت چینی هواوی و زدتی‌ای در ایالات متحده آمریکا را به اتهام جاسوسی از طریق تجهیزات و محصولاتشان و همچنین همکاری با دولت چین ممنوع اعلام کرد، حالا به نظر می‌رسد که این موضع قرار است در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز تمدید شده و به صورت رسمی فعالیت و فروش تجهیزات این دو شرکت ممنوع شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رویترز و به گفته منابع آگاه و ناشناس، به نظر می‌رسد که مقامات کاخ سفید قصد دارند دستوری را صادر کنند تا بدین ترتیب شرکت‌های مخابراتی و اپراتور‌ها به هیچ عنوان با دو شرکت چینی هواوی و زد تی‌ای همکاری نکرده و از محصولات فناوری و تجهیزات شبکه‌های مخابراتی این دو غول تکنولوژی چینی استفاده نکنند.

به نظر می‌رسد که این دستور پس از بررسی توسط مقامات بلندپایه کاخ سفید و دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا احتمالا در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی صادر شود که به واسطه آن شرکت‌های مخابراتی آمریکایی و خارجی فعال در ایالات متحده نتوانند از تجهیزات هواوی و زد تی‌ای خریداری، تهیه و استفاده کنند چرا که به باور مقامات امنیتی آمریکایی، فعالیت این دو شرکت در این کشور تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود.

البته این در حالیست که اوایل سال جاری میلادی بود که ترامپ در دستوری موقت فروش گوشی‌های هوشمند و نصب تجهیزات مخابراتی هواوی و زد تی‌ای را در آمریکا ممنوع اعلام کرد و در تلاشی مداوم از سایر کشور‌های هم پیمان خود نظیر کانادا، بریتانیا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بسیاری از کشور‌های اروپایی درخواست کرد که همکاری با این شرکت‌های چینی را به دلایل امنیتی قطع کرده و فعالیت آن‌ها را ممنوع اعلام کنند. اما حالا به نظر می‌رسد که کاخ سفید برای مقابله با این دو شرکت چینی عزم خود را به شدت جزم کرده و می‌خواهد دستوری را به صورت رسمی و همیشگی صادر کند تا احتمال و خطر شنود و جاسوسی چینی‌ها از امریکایی‌ها را به حداقل برساند.

هواوی دومین شرکت تولیدکننده موبایل و گوشی هوشمند در جهان و یکی از فعال‌ترین اپراتور‌های مخابراتی به شمار می‌رود که با کشور‌های بسیاری درباره برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G همکاری کرده است.

با این‌که دولت چین و شرکت‌های هواوی و زد تی‌ای همگی این اتهامات را بار‌ها رد و تکذیب کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به تلاش برای جلوگیری از فعالیت آن‌ها و قطع همکاری سایر کشور‌ها ادامه می‌دهند.

به گفته برخی از کارشناسان و تحلیلگران، به نظر می‌رسد که تلاش آمریکا برای قطع همکاری سایر کشور‌ها با شرکت‌هایی نظیر هواوی به منظور ضربه زدن به اقتصاد چین و افزایش تبعات منفی جنگ تجاری میان این کشور با آمریکا باشد چراکه هواوی با فروش بسیار خوب و عملکرد موفقیت‌آمیزی که در زمینه عرضه گوشی و گجت‌های هوشمند و هم‌چنین ارائه خدمات مخابراتی دارد، توانسته گردش مالی بسیار خوبی را برای چین به ارمغان بیاورد و در صدر فهرست پرفروش‌ترین برند‌های تکنولوژی و گوشی‌های هوشمند حتی بالاتر از اپل آمریکا قرار گرفته است.

گرفتن بازار فروش کشور‌های مختلف از هواوی بدون شک می‌تواند در کاهش قابل توجه میزان فروش کلی این شرکت تاثیرگذار باشد و ضربه مهلکی به اقتصاد چین وارد کند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار