تاریخ انتشار: ۱۷:۱۴ - ۲۳ دی ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱۸ نظر

خودکشی زهرا نویدپور و آغاز بررسی پرونده سلمان خدادادی

مرگ مشکوک زهرا نویدپور زن ۲۸ ساله که دادستانی ملکان آن را خودکشی اعلام کرده، بار دیگر نام سلمان خدادادی، نماینده ملکان را بر سر زبان‌ها انداخته است.
خودکشی زهرا نویدپور و آغاز بررسی پرونده سلمان خدادادی
رویداد۲۴ قریب ۲۰ سال نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و چندین سال فعالیت به‌عنوان یک نیروی امنیتی از جمله مهم‌ترین سوابق سلمان خدادادی است. او که حالا در مظان یک اتهام اخلاقی قرار دارد، توانسته برای پنج دوره از مردم ملکان آذربایجان شرقی رأی کسب کند. هم‌زمانی طرح اتهام او در افکار عمومی و مرور سوابقش، سوالات زیادی را به‌وجود آورده است. از جمله اینکه چگونه فردی با حواشی زیاد در دوره‌های پیاپی از سوی مردم انتخاب می‌شود؟ ملکان با جمعیتی نزدیک به چهل هزار نفر هرچند کوچک است، اما این سؤال جدی مطرح می‌شود که چگونه هربار مردم نام فردی را به صندوق انداخته‌اند که حواشی زیادی داشته است؟ جدای از این، چگونه نهاد‌های نظارتی از جمله شورای نگهبان و خود مجلس شورای اسلامی نیز با وجود طولانی بودن سابقه اتهامات به او، مانع حضور ممتد او در خانه ملت نشدند؟

مرور زندگی سیاسی خدادادی شاید کمکی به روشن شدن پاسخ این سؤالات داشته باشد. خدادادی سال ۴۱ در ملکان متولد شد. او قبل از پوشیدن ردای نمایندگی مجلس، فرمانده سپاه ملکان و معاون مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی و استان اردبیل بود. برای اولین بار در دور چهارم مجلس، نامزد انتخابات از حوزه انتخابیه بناب و ملکان شد که نتوانست رای مردم را کسب کند و از راهیابی به مجلس بازماند. اما ناامید نشد و چهار سال بعد بار دیگر شانس خود را برای نمایندگی امتحان کرد.

حضور او در مجلس از همان ابتدا با حاشیه همراه بود. مردم بناب به نتیجه انتخابات معترض بودند و خدادادی را به‌عنوان نماینده خود قبول نداشتند. با این حال، نتیجه انتخابات تأیید شد و خدادادی چهار سال در مجلس پنجم حضور داشت.
آغاز دردسر‌های سلمان خدادادی
 
او در انتخابات مجلس ششم هم شرکت کرد، اما این دور از انتخابات با دور پنجم تفاوت داشت و خدادادی دیگر دردسر دور قبل را نداشت. حوزه انتخابیه ملکان از بناب جدا و یک حوزه مستقل شده بود. از این رو، خدادادی بدون حاشیه وارد مجلس اصلاح‌طلب ششم شد. هرچند خدادادی در انتخابات مجلس هفتم نیز آرای مردم حوزه انتخابیه خود را کسب کرد، اما در انتهای دوره نمایندگی‌اش با مشکل مواجه شد.

در حالی که انتخابات مجلس هشتم برگزار شده و عمر مجلس هفتم رو به پایان بود، بازداشت نماینده ملکان خبرساز شد. روایت‌های متفاوتی برای بازداشت خدادادی در همان زمان مطرح شد. برخی آن را اتهام اخلاقی می‌گفتند و عده‌ای هم ماجرای تحقیق‌وتفحص از قوه قضاییه را دلیل بازداشت خدادادی اعلام می‌کردند که البته همان زمان، غلامعلی حدادعادل، رئیس مجلس هفتم چنین ارتباطی را رد کرده بود.
تصویب اعتبارنامه سلمان خدادادی با لابی پزشکیان
 
زمان بررسی اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس هشتم که رسید، پشت پرده ماجرای بازداشت کوتاه‌مدت نماینده ملکان تا حدی افشا شد. شعبه ۱۳ بررسی اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس هشتم به ریاست روح‌الله حسینیان با اعتراض فاطمه آلیا، اعتبارنامه خدادادی را رد کرده بود. به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ ۲۴ مرداد ۸۷، رد اعتبارنامه او به دلیل مسائل اخلاقی بود.

بر اساس گزارش این روزنامه، اعتبارنامه خدادادی در حالی در مجلس هشتم به تصویب رسید که لابی نمایندگان ترک‌زبان به‌ویژه مسعود پزشکیان در مقام دفاع از او در جلسه غیرعلنی باعث شد نمایندگان اعتبارنامه نماینده ملکان را مورد تایید قرار دهند.
ردصلاحیت سلمان خدادادی در انتخابات مجلس نهم و ورود به وزارت خارجه
 
در طول چهار سال تکیه خدادادی بر صندلی سبز رنگ بهارستان در قامت نماینده مردم ملکان، خبری از نتیجه بررسی پرونده‌ای که به خاطر آن بازداشت شده بود نشد، اما با پایان عمر مجلس هشتم، او دیگر نتوانست در رقابت‌های انتخابات مجلس نهم شرکت کند، چرا که شورای نگهبان این بار صلاحیت او را تأیید نکرد. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، خدادادی در ۲۶ فروردین سال ۹۳ با حکم محمدجواد ظریف به سمت مشاور وزیر امور خارجه منصوب شد.
تأیید صلاحیت در دقیقه ۹۰ برای انتخابات مجلس دهم
 
ردصلاحیت در انتخابات مجلس نهم، اما باعث نشد خدادادی برای انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام نکند. او به وزارت کشور رفت و از حوزه انتخابیه ملکان داوطلب نمایندگی مجلس شد، این بار هم صلاحیتش از سوی شورای نگهبان مورد تایید واقع نشد. با این حال، نظر شورای نگهبان در دقیقه ۹۰ تغییر کرد و صلاحیت خدادادی برای انتخابات مجلس دهم تأیید و به موجب آن، او با رای حوزه انتخابیه‌اش راهی بهارستان شد.
حضور پرحاشیه سلمان خدادادی در مجلس دهم
 
حضور خدادادی در پارلمان دهم از همان ابتدا پرحاشیه بود. در حالی که اتهاماتی متوجه او بود، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شد که اعتراض‌هایی از سوی افکار عمومی به همراه داشت. اما حضور او زمانی در مجلس حاشیه‌سازتر شد که در ویدیویی فردی با نام زهرا نویدپور ادعا می‌کرد از سوی نماینده ملکان مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

بعد از این ویدیو نیز فایل صوتی گفت‌وگوی منتسب به زهرا نویدپور و سلمان خدادادی منتشر شد که در آن این گونه مطرح می‌شود که نماینده مجلس با زبان آذری نویدپور را تهدید می‌کند. نماینده ملکان همان زمان یعنی در تیر ماه سال ۹۷ انتساب این فایل صوتی به خود را تکذیب کرد و مدعی شد دفتر خیابان ولیعصر که در فایل صوتی به آن استناد شده، متعلق به او نیست.
مرگ مشکوک زهرا نویدپور
 
۶ ماه بعد از انتشار این فایل صوتی، اکبر اعلمی، نماینده مجلس ششم در خبری اعلام کرد جسد زهرا نویدپور در منزلش پیدا شده است. دادستانی شهرستان ملکان دو روز بعد از انتشار خبر مرگ زهرا نویدپور بیانیه داد و اعلام کرد علت مرگ او «در ظاهر» خودکشی بوده است.

با انتشار این خبر، بار دیگر پای سلمان خدادادی به میان آمد و پرونده بسته نشده و قدیمی نماینده مردم ملکان دوباره باز شد. سایت رویداد ۲۴ هم اعلام کرد طبق بررسی‌های میدانی خبرنگارش مشخص شد دفتر مورد ادعای مرحوم نویدپور در خیابان ولیعصر وجود دارد و به اسم سلمان خدادادی است.

گذشته از مشخص شدن دلیل مرگ مشکوک زهرا نویدپور، افکار عمومی خواستار بررسی اتهامات متوجه نماینده ملکان است. تاکنون علیرضا سلیمی، عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان خواسته است هر کس مستندانی درخصوص سلمان خدادادی دارد به این هیأت ارائه کند.
پرونده نماینده ملکان بعد از گذشت یک دهه بسته می‌شود؟
 
حالا هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در حالی قرار است به این موضوع وارد شود که زهرا نویدپور پیش از مرگش مدعی شده بود از سلمان خدادادی به این هیأت شکایت برده، اما نتیجه‌ای نداشته است. علاوه بر این، حواشی پیرامون نماینده ملکان از مجلس هشتم به این سو هر از چندگاهی در رسانه‌ها مطرح می‌شد، اما مجالس هشتم و دهم لزومی ندیدند به این موضوع رسیدگی کنند؛ به‌ویژه آن که این نماینده مجلس برای انتخابات مجلس نهم ردصلاحیت شده بود و در انتخابات مجلس دهم هم در دقیقه ۹۰ تأیید شد.

باید منتظر ماند و دید با مرگ مشکوک زهرا نویدپور و حساسیت افکار عمومی، بعد از گذشت بیش از یک دهه، به اتهاماتی که پیرامون نماینده ملکان وجود دارد رسیدگی می‌شود؟!
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
0
18
خیر، چون نفوذش بیشتر از این حرفهاست
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
0
21
اگر خون و آبروی مردم عادی برای مسئولان مهم است پس باید رسیدگی بکنند ولی در صورتی که خون و آبروی مردم عادی برایشان مهم نیست پس آنرا به دست فراموشی میسپارند.
ناشناس
|
France
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
0
20
واقعا اگر یک مسئولی اونم در بالاترین رده مقامی وقدرت و در بالاترین اعتماد ملی همچنین جسارت و خیانتی داشته باشه و باآبروی نظام بازی کرده باشه باید به اشد مجازات برسه
جکخ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
0
16
خدا لعنت کنه اگر صحت داشته باشه
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
2
15
خدا لعنت کند شورای نگهبان رو
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
0
12
این قضیه انسان را به یاد داستان زن یهودی وخلخال هایش در زمان حکومت حضرت علی علیه السلام ونحوه برخورد آن بزرگوار با این موضوع می اندازد, آن امام عزیز درمقابله با ظلم کوچکترین گذشتی نداشت حتی اگر یک طرف دعوا والی منصوبش وطرف دیگر دعوا زنی یهودی باشد
مصطفی تورک اوغلی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
1
13
یعنی اگه مجلس به این موضوع سرپوش بزاره واقعا ننگ باد این مجلس ننگ برای شورای نگهبان و ننگ بر نمایندگان ک ندید بگیرند این موضوع رو
شیما
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
0
20
تاسف میخورم به انتخاب مردم ملکان که ی همچین آدمی رو سالیان سال به مجلس فرستادند. معلوم میشه که در پس پرده چه کثافتکاریهایی وجود داره.وای به حال ملت ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
واقعا این گونه است شمشیر در دست زنگی گرگی در لباس میش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
0
12
مجلس را باید به توپ بست
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۷
0
7
این است عاقبت نداشتن بصیرت وجهل انسانهای امروز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
0
10
ما مردم ایران اگه غیرت داشته باشیم باید ... و امثال اون رو تیکه تیکه کنیم
سید ابراهیم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
0
9
باسلام و تاسف .او رازی بود بمیرد ولی ب حقش برسد .پس همانا ظلمی اگر شده پایدار نمیماند .ظالمی اگر هست جواب خاهد داد .سنت خداوندی خواهد تکرار شد .روحش شاد .خون بیگناه پایمال نمیشه .اگر مظلومی ک مورد ظلم قرار گرفت وکسی رو نداشت و هرجوری شده قدرتش رو نداشت الله پاک ظلم ظالمان را رسیدگی میکند .یاحق سید ابراهیم
حمیدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
7
طرف 20 ساله تو مجلسه اونایی مقصرن که تاییدش کردن وبعدش مردمی که بهش رای دادن
منصور
|
Germany
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
0
7
جاداره یادی کنیم ازژنرال لیاخف روسی.
احسان
|
Sweden
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
0
1
موندم چطور عاطفه سهاله رجبی که یه دختر بچه 16 ساله بیگناه بود توی 1 هفته اعدام شد.به چیزی که بخوان خوب رسیدگی میکنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
2
دیدید که چگونه در روز روشن با وجود دهها ادله و بینه ویروس خبیث جان سالم به در برد و فقط مسله این موجود خبیث و فاسد نیست حاکمیت رویه فساد است که کرونای نظام شده و متاسفانه مثل قم قرنطینه و ویروس کشی نمیشه و سرانجام کار خودش می کنه
رضا تقوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
0
2
اگه اون مجلس رو به توپ بستن این مجلس رو باید به تف ببندند
نظرات شما
پیشخوان