تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
وزیر ارتباطات:
وزیر ارتباطات با اعلام اینکه تاکنون برداشت مستقیم در ۱۸ بانک عملیاتی شده است، افزود:در جلسه آینده کمیسیون اقتصادی دولت جمع بندی‌های نهایی برای استفاده از بلاک چین در نظام بانکداری به نتیجه خواهد رسید.

برداشت مستقیم در ۱۸ بانک عملیاتی شد

رویداد۲۴ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به برگزاری این همایش گفت: بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت یک حوزه تعاملی میان بانک مرکزی و وزارت ارتباطات است و در همین راستا به پیشنهاد وزارت ارتباطات، آئین نامه رفع انحصار از شرکت‌های پرداخت الکترونیک در دولت به تصویب رسید که می‌تواند باعث رشد فین تک‌ها وشرکت‌های حوزه مالی باشد.

وی افزود: بر اساس آخرین آمار، بانک مرکزی در حال تدوین دستورالعمل‌های ابلاغی دولت در خصوص رفع انحصار از شرکت‌های psp‌ها است. آذری جهرمی با بیان اینکه هزینه تمام شده پول در بانکداری الکترونیک نسبت به بانکداری سنتی پایین‌تر است اظهار داشت: با توجه به قیمت پایین تمام شده ارائه خدمات و پول در بانکداری الکترونیک نسبت به بانکداری سنتی و شعبه‌های گرانقیمت می‌توان تسهیلاتی را با قیمت کم ارائه کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره چالش گسترش بانکداری الکترونیک تصریح کرد: احراز هویت و شناسایی مشتریان سیستم بانکی از چالش‌های گسترش بانکداری الکترونیک و دیجیتال است.

وی ادامه داد: سامانه شاهکار توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور احراز هویت آماده شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است. این سامانه با در اختیار داشتن اطلاعات اپراتور‌های تلفن همراه و ثبت احوال پایگاه داده مناسبی را احراز هویت در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد.

آذری جهرمی تاکید کرد: بانکداری الکترونیک و بانکداری مجازی باید با سرعت بالایی توسعه پیدا کند. وی با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در حوزه راه اندازی سامانه‌های جدید گفت: بانک مرکزی اقدام بسیار بزرگی انجام داده و آن نیز راه اندازی سرویس برداشت مستقیم است که می‌تواند ظرفیت بسیار مناسبی برای شرکت‌های فناوری اطلاعات و کسب و کار‌های نوپا را فراهم کند.

وزیر ارتباطات افزود: بر اساس آخرین آمار از معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، ۱۸ بانک سرویس برداشت مستقیم را ارائه می‌دهند که این سرویس این قابلیت را برای کسب و کار‌ها فراهم می‌کند تا به صورت اشتراکی و با کارمزد پایین سرویس مالی دریافت وجوه را در اختیار داشته باشند.

آذری جهرمی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار در حوزه دریافت و برداشت وجوه از طریق اپراتور‌های همراه، سهم اپراتور‌ها حداقل ۳۰ درصد است که همین مسئله باعث می‌شود تا اقتصاد کسب و کار‌ها با این دسته از سرویس‌ها رشد نکند.

وی با بیان اینکه برخی درباره راه اندازی این سرویس به وزارت ارتباطات انتقاد داشتند، گفت: انتقاداتی مبنی بر کاهش درآمد‌های اپراتور‌های تلفن همراه از حوزه برداشت وجوه مطرح شد که اقدام بانک مرکزی با وجود کاهش درآمد‌های اپراتور‌ها که عمده این درآمد‌ها غیر سالم به شمار می‌رود باعث می‌شود تا بخش فناوری اطلاعات رشد کند که در نهایت می‌تواند به توسعه اقتصاد فناوری اطلاعات با توجه به رشد بالاتر جهانی فناوری اطلاعات نسبت به فناوری ارتباطات کمک کند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: شرکت‌های ارزش افزوده حاصل انحصار اپراتور‌های تلفن همراه و مشکلات کسب درآمد کسب و کار‌ها بوده و امروز خوشحال هستیم با سیاست گذاری‌های انجام شده، کسب و کار‌های می‌تواند به صورت بسیار آسان، درآمد‌های خود را دریافت کند.

آذری جهرمی با اشاره به آینده کسب و کار‌های نوین تاکید کرد: اطمینان دارم تحولی بزرگ پیش رو است. همچنین بر اساس آمار‌های بانک مرکزی اقتصاد فین تک در یک سال اخیر رشد بسیار زیادی نسبت به سال گذشته داشته و فین تک‌ها امروزه یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد دیجیتال به شمار می‌رود.

وی افزود: در ایران فین تک‌ها حوزه پرداخت رشد قابل توجهی داشته ند، اما در سایر حوزه‌ها رشد قابل توجهی حاصل نشده که نیاز است این دسته مشکلات حل شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه باید خدمات بانکداری الکترونیک تسهیل شود، گفت: حرکت و سیاستگذاری به سوی تسهیل خدمات بانکداری الکترونیک و رشد خدمات مالی است. دولت تسهیل گر به شمار می‌رود و اقدامات اصلی در این حوزه را بخش خصوصی انجام می‌دهد.

وزیر ارتباطات از لزوم تشکیل کمیته در دولت و بخش‌های دولتی برای بررسی شکایت‌های فین تک گفت و بیان داشت: در هر موضوعی دستاورد‌های منفی و مثبت وجود دارد و نظام بانکداری باید رشد پیدا کند تا بتواند جلوی فعالیت کسب و کار‌های ناسالم را بگیرد و از آن طرف کسب و کار سالم را رونق ببخشد.

وی ادامه داد: موانعی ایجاد می‌شود که بتوان جلوی فعالیت‌های ناسالم گرفته شود، اما متاسفانه اقدامات در این راستا برعکس جواب می‌دهد و شاهد آن هستیم که کسب و کار‌های ناسالم بیشتر رونق می‌گیرد.

آذری جهرمی تصریح کرد: باید برای مقابله با کسب و کار‌های ناسالم راه حلی از درون پیدا کنیم. وزیر ارتباطات در ادامه به بحث بلاک چین اشاره کرد و گفت: مجموعه‌های دانشگاهی زیادی در این صنعت شکل گرفته که در حال تحقیق و بررسی هستند چرا که نظام بانکی با یک چالش مواجه است در صورتی که بلاک چین جایگزین شود اعتماد سنتی به اعتماد عمومی تبدیل خواهد شد و تعیین می‌کند که فرایند یا تراکنش درست بوده است یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی سیاست‌های اولیه خود را در این راستا به انتشار گذاشته و موضع گیری نیز کرده است. فعلا سیاست‌های اولیه مشخص شده است.

همچنین در جلسه آینده کمیسیون اقتصادی دولت جمع بندی‌های نهایی در راستای استفاده از بلاک چین در نظام بانکداری به نتیجه خواهد رسید، چرا که بلاک چین در حال رشد است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: