تاریخ انتشار: ۰۹:۵۳ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
دولت باید با محدودسازی یا به صفر رساندن واردات بدون انتقال ارز، بازار را کنترل کرده و واردات کالا‌های اساسی و دارو را با دقت بیشتری انجام دهد تا ساماندهی بازار رخ دهد.

نوسانات ارزی فروکش کرد

رویداد۲۴ هادی قوامی، با اشاره به وضعیت بازار ارز در روز‌های اخیر، گفت: اکنون تقریبا نوسان کمی در بازار ارز وجود دارد که البته حاصل مدیریت کارآمد بانک مرکزی و تصمیمات دولت و مجلس در این حوزه است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعامل دولت و مجلس در خصوص مسائل مختلف اعم از بودجه و همچنین مسائل مربوط به واردات و صادرات می‌تواند در به حداقل رساندن نوسانات و تقریبا کارآمد سازی مدیریت بانک مرکزی کمک کند، افزود: در حال حاضر دولت باید با محدودسازی یا به صفر رساندن واردات بدون انتقال ارز، بازار را کنترل کرده و واردات کالا‌های اساسی و دارو را با دقت بیشتری انجام دهد تا به این ترتیب ساماندهی بازار رخ دهد.

قوامی با تاکید بر اینکه ارز دولتی باید به دست تولید کننده واقعی برسد، تصریح کرد: این نوع سیاست به مدیریت تقاضای ارز انجامیده و می‌تواند کمک کننده سازماندهی بازار باشد.

وی با بیان اینکه در ارتباط با واردات کالا‌های اساسی نیز باید سیاست‌ها تغییر کند، گفت: اگر ما در حمایت‌های معیشتی با کمبود تولید در داخل مواجه هستیم باید حمایت‌ها را به سمت تولیدکننده هدایت کنیم تا به این وسیله ضمن بی نیازی از واردات فاصله میان تولید و مصرف را از میان برداریم که در این حوزه کاهش تقاضای ارز نیز رخ می‌دهد و محدودیت‌های بانک مرکزی را برای انتقال یا تخصیص ارز کاهش می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه یک سری سیاست‌های می‌تواند به بانک مرکزی کمک کند تا بازار ارز با ثبات‌تر شده و نیاز‌های کشور بر اساس اولویت‌ها تامین شود، تصریح کرد: البته تشویق به یک سری صادراتی که منتهی به انتقال ارز به داخل می‌شود و صادرکنندگانی که در این وضعیت نقش موثری دارند تا ارز حاصل از صادرات را به نیاز‌های واقعی اختصاص داده و مازاد آن را در اختیار سامانه نیما بگذارد نیز در ساماندهی ارزی مهم هستند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ساماندهی ارزی در بازار نیازمند مجموعه اقداماتی است که باید از سوی مردم، صادرکنندگان، دولت و مجلس انجام شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: