تاریخ انتشار: ۱۰:۲۹ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
تولید ۳۰ میلیون لیتر بنزین فاز ذوم پالایشگاه در تابستان؛

افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط رئیس جمهوری

فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا دقایقی دیگر توسط ریاست جمهوری و با حضور وزیر نفت و جمعی از مسئولان افتتاح می‌شود.

 افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط رئیس جمهوری

رویداد۲۴ ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت دریافت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس‌جنوبی در قالب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای از سال ۱۳۸۵، با هدف حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی، کاهش آلایندگی‌های محیط‌زیستی و کمک به خودکفایی کشور در تأمین فرآورده‌های راهبردی انرژی آغاز شد.

فاز سوم این پالایشگاه در روزهای گذشته به بهره‌برداری رسید و با تولید روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل باکیفیت در این پالایشگاه، سقف تولید بنزین کشور به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسید و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده‌های با کیفیت قرار گرفت و از واردات بنزین بی‌نیاز شد.

بر اساس این گزارش، حسن روحانی پیش از حضور در پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور در پالایشگاه پالایشگاه بندرعباس از پروژه بهبود کیفیت بنزین و نفت‌گاز پالایشگاه بندرعباس نیز بهره برداری کرد.

این پروژه باعث شده است کیفیت ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو ۵ و کیفیت روزانه ۱۵ میلیون لیتر نفت‌گاز تولیدی در این پالایشگاه به استاندارد یورو ۴ تبدیل شود.

در این مراسم، علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه ستاره خلیج فارس در سال ۱۳۹۱، ٥١درصد و هزینه کرد آن ٢.٥میلیارد یورو بوده است، افزود: میزان پیشرفت در سال ۱۳۹۲، ٦٤درصد، در سال ۱۳۹۳، ٧٦ درصد، در سال ۱۳۹۴، ٨٤ درصد، در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب ٩١و ٩٤درصد و در حال حاضر صد در صد است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین اقدامی که در سال آخر انجام شد این بود که این پروژه بزرگ به چندین پروژه کوچک و هدفمند تقسیم شد و هدف را تولید و ایجاد درآمد و تکمیل فازهای باقی مانده تعیین کردیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به راه اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اظهار کرد: بعد از تثبیت فاز اول تأمین سرمایه فاز دوم مهم‌ترین چالش ما بود، با دستور رئیس جمهوری قرار شد تأمین سرمایه از طریق صندوق توسعه ملی صورت بگیرد، اما این فرایند با مشکلاتی مواجه شد.

صادق آبادی ادامه داد: برای تأمین سرمایه در کوتاه مدت شرکت نیکو از محل فروش نفتای ترش پروژه، منابعی را در اختیار پالایشگاه قرار داد.

تولید ۳۰ میلیون لیتر بنزین فاز ذوم پالایشگاه در تابستان

وی در ادامه با اشاره به پیک مصرف بنزین در کشور در فصل تابستان، گفت: میانگین مصرف بنزین در تابستان ٩٧ میلیون لیتر بود که در این شرایط فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس ٣٠میلیون لیتر بنزین تولید کرد و تحویل داد.

کمک ستاره خلیج فارس به واحدهای پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس باعث جهش قابل توجه تولید بنزین، نفت گاز و گاز مایع شد، افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس خوراک واحدهای پتروشیمی را تأمین و به عرضه ارز در کشور کمک کرد.

صادق آبادی اظهار امیدواری کرد: راه اندازی فاز چهارم ستاره خلیج فارس و افزایش ظرفیت از طریق بهبود تکنولوژی به افزایش ظرفیت تولید بنزین کمک کند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما