تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۷
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
یک مقام ارشد اروپایی از درخواست اروپا از ایران برای توقف اقداماتش در منطقه خبر داده و به نقل از مقام‌های اروپای گفته آنها از اقدامات ایران در منطقه نگران هستند.
درخواست اروپایی‌ها درباره ماجراجویی‎‌های منطقه‌ای تهران؟ / نقش رهبری فرانسه در روند عادی سازی روابط با تهران
رویداد۲۴ به گفته یک منبع دیپلماتیک اروپایی در لبنان، چهار کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند مواضعش را در منطقه و در چهار کشور لبنان، یمن، عراق و سوریه اصلاح کند و روابطش را با آن‌ها در راستای کنوانسیون وین تقویت کند.

این دیپلمات اروپایی به الشرق الاوسط گفته تهران به جای اینکه تضاد با جامعه بین المللی باید با آن آشتی کند. بر اساس این گزارش کشور‌های فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا که به E4 شهرت دارند در یک دیدار معمول با نمایندگان ایران درباره اقدامات غیر قابل قبول تهران در لبنان، سوریه، عراق و یمن مذاکره کرده‌اند.
 
یک مقام اروپایی گفته برخی مسائل در این نشست مطرح و پذیرفته شده، اما برخی مسائل نه، چرا که در ارتباط با اقدامات ایران برای توقف حمایت‌های مالی و نظام از نیرو‌های سیاسی بوده که ایران برای کمک به جنبش‌های آزادیخواه انجام می‌دهد.
 
کشور‌های اروپایی این استدلال را غیر قابل قبول می‌دانند و آن را نقض حاکمیت سرزمینی این چهار کشور منطقه خوانده‌اند. با این حال منابع آگاه خبری به الشرق الاوسط گفته‌اند که اعتراضات ایران به درخواست‌های آن‌ها جلوی ادامه تلاش‌های آن‌ها برای عادی سازی روابط با غرب را نگرفته است. عادی سازی روابط می‌تواند اثرات منفی درگیری شدید ترامپ و ایران را از بین ببرد و ادامه درگیری‌ها می‌تواند امنیت کشور‌هایی که ایران در آن‌ها نفوذ سیاسی و نظامی دارد و از دستورهای دولت مستقر اطاعت نمی‌کنند را تهدید کند.
 
منابع آگاه به این رسانه گفته‌اند همزمان با اینکه ترامپ حملاتش را به ایران تشدید کرده، فرانسه کشور‌های اروپایی را به آرام کردن وضعیت دعوت کرده است چرا که می‌داند تشدید این تنش‌ها چه خطراتی می‌تواند به دنبال داشته باشد.
 
به گزارش رویداد۲۴ کشور‌های E4 به سیاست‌های امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه تن داده‌اند. این سیاست‌ها دو هدف دارد: عدم اشاعه سلاح با استفاده از متعهد نگاه داشتن ایران به برجام و جلوگیری از دسترسی ایران به بمب اتم و همچنین حفظ امنیت ملی.
 
این گروه از کشور‌های اروپایی خروج آمریکا از برجام را مورد انتقاد قرار داده‌اند و گفته‌اند به حمایت‌هایشان از توافق هسته‌ای ادامه می‌دهند.
 
کشور‌های اروپایی سه معضل را در ارتباط با ایران برای عادی‌سازی روابط با غرب به رسمیت شناخته‌اند: اول اینکه باید خطر نیرو‌های شبه نظامی ایران در منطقه به رسمیت شناخته شود. این نیرو‌ها رقیب ساختار‌های دولتی در کشور‌های منطقه‌اند و کشور‌های لبنان، عراق، سوریه و یمن را تهدید می‌کنند.
 
دوم اینکه این گروه برنامه‌های ایران برای تولید موشک‌های بالستیک و توسعه و استقرار و ساخت آن در کشور‌هایی که دارای نیروی نظامی در آن هستند را رد کرده و به آن اعتراض دارند.
 
سوم اینکه از نظر آن‌ها ایران باید از تهدید موجودیت سرزمینی و امنیت اسرائیل دست بردارد.
 
یک مقام ارشد لبنانی در گفت‌وگو با این رسانه عربی گفته نقشی که چهار کشور اروپایی بازی می‌کنند خوب است، اما تا زمانی که ترامپ بر موضعش برای خروج از برجام اصرار داشته باشد، بازی کردن این نقش بسیار سخت خواهد بود.
 
به گفته این مقام لبنانی، کشور‌های اروپایی باید با همکاری ترامپ به یک راه حل دست پیدا کنند که مشخص نباشد او از موضعش کوتاه آمده است.

او گفته هر سه مسئله درباره ایران باید مد نظر قرار بگیرد، اما باید یک بند به آن اضافه شود که به ایران نیز اطمینان لازم داده شود.
 
در این گزارش از نقش رهبری فرانسه برای عادی سازی روابط با تهران پردهبرداری شده است؛ این در حالیست که فرانسه مدتهاست به بهانه دست داشتن ایران در توطئه علیه نشست مجاهدین در پاریس، روابط دیپلماتیک خود را با تهران به سطح کاردار تقلیل داده و تحریم‌هایی را علیه اشخاص و وزارت اطلاعات ایران اعمال کرده است.
 
با وجود تقلیل روابط، برخی مقامات عالی کشور از میانجیگری جدی فرانسه برای راه‌اندازی کانال مالی ویژه با اروپا خبر داده‌اند.
 
به گفته آنها فرانسه بیشترین تلاش را برای راه اندازی اینستکس انجام داده و این سازوکار در واقع پیشنهاد فرانسوی‌ها بوده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: