تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
حاجی‌بابایی مطرح کرد؛
حاجی‌بابایی گفت: با چند نرخی بودن ارز و چالش‌های بعد از آن مخالفم چراکه تمام این موارد زمینه فساد و رانت دولتی را افزایش می‌دهد.
مابه‌التفاوت فروش ارز به بالاتر از نرخ نیمایی کجا خرج می‌شود؟/ چند نرخی بودن ارز فسادآور است
رویداد۲۴ یکی از اصلی‌ترین ایرادات برخی نمایندگان به بودجه سال آینده، نبود تصویری روشن از درآمد دولت در فروش ارز به بالاتر از نرخ نیمایی است که این مشکل از عدم تمرکز جدی نمایندگان بر بند‌های مختلف بودجه ناشی می‌شود.

در حالی لایحه بودجه سال آینده در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی نمایندگان قرار گرفت که تعجیل در تصویب این لایحه و همچنین عدم تمرکز جدی بر موارد آن زمینه‌ساز بروز اشکالاتی در بخش‌های مختلف اقتصادی خواهد شد. یکی از این موارد چند نرخی بودن ارز و ادامه حیات ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

حاجی‌بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص چند نرخی بودن ارز و مشکلات ناشی از آن گفت: من با چند نرخی بودن ارز و چالش‌های بعد از آن مخالفم چرا که تمام این موارد زمینه فساد و رانت دولتی را افزایش می‌دهد.

وی با اعتراض نسبت به سیاست ارز ترجیحی، گفت: سوال بنده این است که چرا ما در بودجه تعیین نکردیم که اگر دولت ارز را بالاتر از ۴۲۰۰ به فروش رساند، منابع حاصل از آن را به کجا واریز کند؟ یا اینکه دلار را بالاتر از نرخ نیمایی به فروش رساند، مازاد مبلغ چه می‌شود؟

نماینده همدان گفت: باید به صورت شفاف مشخص باشد که دولت مابه‌التفاوت فروش ارز نیمایی به نرخ آزاد را در کدام بخش به کار می‌برد. اگر توانستیم دولت را ملزم به این شفاف‌سازی کنیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی به مقاصد و اهداف از پیش تعیین‌شده تخصیص یابد. در غیر این صورت سال آینده با توجه به سه راه پیش‌روی دولت از قبیل: ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز ترجیحی و نیمایی احتمالاً شاهد بروز فساد عمیق‌تری در بخش اقتصاد باشیم.

از این‌رو حاجی‌بابایی عملکرد مجلس در مورد تصویب بودجه سال آینده را مقبول نمی‌داند. وی در این خصوص گفت: چرا باید در مدت زمان محدود، کار به این بزرگی و مهمی انجام شود؟ چرا نباید بررسی‌های تخصصی‌تر در مورد بودجه انجام شود؟ در نتیجه، کار مجلس در خصوص تصویب بودجه مورد قبول مردم نخواهد بود.
منبع: اقتصاد24
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار