تاریخ انتشار: ۰۶:۱۱ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
علیرضابیگی با اشاره به تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی سازی می‌گوید: وضعیت ناسالم مدیریتی در سازمان خصوصی‌سازی در زمان مدیریت پوری‌حسینی تشدید شده و او کارنامه بسیار ضعیفی را از خود به جای گذاشت.

وزیر اقتصاد می‌گوید از پس رییس سازمان خصوصی‌سازی برنمی‌آیم/ پوری‌حسینی چون رییس ستاد روحانی بوده، حاشیه امن دارد

رویداد۲۴ محمد آیتی: روز دوشنبه نمایندگان مجلس به طرح تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی‌سازی رای مثبت دادند و حال باید منتظر بود تا هیات رییسه این کمیته انتخاب و کار رسماً وارد فاز عملیاتی شود. با نگاهی گذرا به تحقیق و تفحص‌های مجلس درمی‌یابیم که این تحرکات هیچ‌گاه اثر مثبت و جدی در دستگاه‌های دولتی نگذاشته، اما از آن طرف، هزینه‌های سنگینی را به بار آورده، زیرا لازمه شروع بکار هر هیات تحقیق و تفحصی، تخصیص بودجه است.

تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی‌سازی با هفت محور برای بررسی مواردی همچون عملکرد سازمان خصوصی‌سازی و چگونگی احراز صلاحیت و اهلیت خریداران و کارشناسی اموال فروخته شده و واگذاری هپکو اراک، ماشین‌سازی تبریز، پالایشگاه کرمانشاه تصویب شده است.

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس دهم و یکی از طراحان این تحقیق و تفحص به رویداد۲۴ گفته یک روند نادرست از گذشته و از دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی در اداره سازمان خصوصی‌سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی وجود داشته و هرچه جلوتر آمدیم ادامه هم پیدا کرده است.

نماینده مجلس دهم می‌گوید: یک تفکر منحرف و فرصت‌طلبانه‌ای در سازمان خصوصی‌سازی وجود داشته و دارد که واحد‌های بزرگ صنعتی را ضررده کنند و سپس خود افرادی که به رانت وصل هستند همان واحد‌ها را خریداری کنند.

علیرضا بیگی می‌گوید: برآیند ناسالمی برای واگذاری‌ها انجام شده که در واقع اوج فضاحت آن در واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز دیده می‌شود. این شرکت را دولت طی یک سناریوی از پیش برنامه‌ریزی شده از بابت مطالباتی که صندوق فولاد خوزستان داشته به آن‌ها واگذار می‌کند و از آن‌جایی که مشکلاتی در صندوق فولاد وجود داشته، کارخانه ماشین‌سازی را نزد خزانه گرو می‌گذارند و از خزانه پول قرض می‌گیرند که کمبود منابع نقدی صندوق فولاد را برطرف کنند. سپس با همین بهانه، واگذاری ماشین‌سازی را از شمول اصل ۴۴ قانون اساسی خارج می‌کنند و توافقی و بدون در نظر گرفتن شرایطی که در قانون برای واگذاری‌ها منظور شده آن را واگذار می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: در این واگذاری نه اهلیت احراز می‌شود نه ارزیابی قیمت هم صورت می‌گیرد، یعنی فردی خریدار ماشین‌سازی می‌شود که کمترین سواد را ندارد و نمی‌تواند حتی اسم خود را بنویسد که این موضوع را وکیل او هم تایید کرده است. این اتفاقات و توضیح همین یک مثال نشان می‌دهد که چه شرایط ناسالمی بر سازمان خصوصی‌سازی ما حاکم است.

نماینده تبریز تصریح کرد: این وضعیت ناسالم مدیریتی در سازمان خصوصی‌سازی در زمان مدیریت پوری‌حسینی (رییس فعلی سازمان خصوصی‌سازی) تشدید شده است و او که در دهه ۸۰ این وظیفه را عهده‌دار بوده، متاسفانه کارنامه بسیار ضعیفی را از خود به جای گذاشت. فردی که اعتماد مردم را به آتش کشیده چرا باید همچنان در این مسئولیت بماند و به کارش ادامه دهد. جالب است که این آقا حتی در جلسه رسیدگی به درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص هم شرکت نکرد.

علیرضابیگی می‌گوید: باید پرسید افراد مشابه این آقا به چه پشتوانه‌ای همچنان در راس کار هستند و با کدام اعتماد به نفسی خود را از نظارت مجلس دور نگه داشته‌اند؟ از طرفی، وزیر اقتصاد هم می‌گوید من از پسِ رییس سازمان خصوصی‌سازی برنمی‌آیم، در حالی که آقای دژپسند در جلسه رای اعتماد به نمایندگان تعهد داده بود که اگر وزیر شوم این آقا را از این سمت برکنار می‌کنم.

نماینده اصول‌گرای مجلس دهم می‌گوید: سوال من این است که آیا به صرف اینکه آقای پوری‌حسینی رییس ستاد آقای روحانی بوده، باید حاشیه امن داشته باشد؟ مگر می‌شود فردی حتی به نظارت مجلس هم احترام نگذارد و در جلسه‌ای که باید پاسخگو باشد، حاضر نشود؟ جالب‌تر این است که این فرد ممنوع‌الخروج هم شده و پرونده مفتوح قضایی هم دارد.

علیرضابیگی در پایان و در پاسخ به این سوال که چرا تحقیق و تفحص‌ها با وجود هزینه‌هایی که برای آن می‌شود خروجی لازم را ندارد؟ گفت: جدیت بنده و همکاران من این است که تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی‌سازی به نتیجه برسد و پرونده برای رسیدگی‌های بیشتر به قوه قضاییه ارجاع شود. کمترین نتیجه تحقیق و تفحص، آگاه‌سازی مردم نسبت به مدیران دولتی است. اینکه چرا تحقیق و تفحص‌های گذشته خیلی با خروجی لازم روبرو نشده، موضوعی است که باید بطور ویژه به آن پرداخت، اما در خصوص این تحقیق و تفحص، من و همکارانم مسئولیت سنگینی داریم و خیلی خوشبینم که نتایج خوبی هم از این روند به دست آید.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ايران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
0
1
من با تحقيق وتفحص از تمام سازمانها و........موافقم واز همين نماينده محترم آقاي بيگي تقاضا دارم تحقيق وتفحص از بودجه مجلس را هم تهيه نموده وحتماٌ كاري انجام دهد تا تصويب گردد وبر خروجي وسودمندي تمام تحقيقات تاكيد نمايند حتي تحقيق وتفحص از قوه قضائيه را هم پيگيري كنند
محمود توتونچی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
0
1
امان از رئیس ستادها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
0
1
پس همه انتخابات و ورئیس و وزرا و خصوصی سازیها و،،،،،،،،،، همه چیز زیر سوال رفته
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: