تاریخ انتشار: ۲۰:۴۱ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۸
جمعی از تولید کنندگان بزرگ از طولانی شدن تایید گواهی ثبت آماری که موجب کاهش تولید در سال رونق تولید شده، از بانک مرکزی انتقاد کردند.
 رویداد۲۴ یکی از این تولید کنندگان شوینده ضمن تایید این مطلب گفت: انتظار می‌رفت در سال رونق تولید بروکراسی اداری ثبت سفارش، تایید گواهی ثبت آماری و ترخیص کالا توسط گمرک تسهیل شود که متاسفانه طولانی‌تر شده و تولید را تهدید می‌کند.

وی افزود: علیرغم سخت شدن واردات مواد اولیه، مواد اولیه حدود شش ماه ما در گمرک هست و برخی از آن‌ها بیش از چهار ماه منتظر گواهی تایید بانک مرکزی است تا از ارز خودمان مجوز بدهند.

یک تولید کننده لاستیک نیز گفت: طولانی شدن تایید گواهی ثبت آماری توسط بانک مرکزی موجب شده تولید کاهش یابد و میلیون‌ها تومان حق دموراژ پرداخت کنیم و ارزمان نیز در حساب صرافی‌ها بماند.

وی تاکید کرد: باید بین تولید کنندگان بزرگ که از ارز خود برای واردات استفاده می‌کنند با تولید کنندگان کوچک که از ارز دولت استفاده می‌کنند در ثبت سفارش، گواهی ثبت آماری و ترخیص کالا فرقی قائل شوند.

یک تولید کننده روغن موتور نیز با تایید طولانی بودن پروسه گواهی ثبت آماری، گفت: در صنعت ما چهار شرکت بزرگ هستیم که حدود ۹۰ درصد سهم بازار را داریم و حتی صادرات انجام می‌دهیم، ولی برای تایید گواهی ثبت آماری و آن هم استفاده از ارز خودمان ماه‌ها منتظر می‌مانیم و نمیتوانیم در بعضی مواقع بازار داخل را تامین کنیم.

وی گفت: باید مسوولان در جهت رفع موانع تولید گام بردارند و تدابیری اتخاذ کنند که کار شرکت‌های بزرگ در تامین مواد اولیه آن هم بعد از ورود به گمرکات ایران تا پالایشگاه‌ها سریعتر انجام شود تا مصرف کنندگان با کمبود مواجه نشوند.

انتظار می‌رود در سالی که مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری کرده اند مسوولان موانع تولید و بروکراسی اداری را کمتر کنند تا شاهد رونق تولید باشیم.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: