تاریخ انتشار: ۱۰:۴۹ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
سردار حسین سلامی درست یک هفته پس از قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی به عنوان فرمانده جدید سپاه منصوب شد.

حسین سلامی، فرمانده جدید سپاه کیست؟

رویداد۲۴ شب گذشته حکم سردار حسین سلامی به عنوان فرمانده سپاه صادر شد تا او رسما در روز سالگرد تاسیس سپاه به جای محمدعلی جعفری مسئولیت مهمترین نهاد نظامی ایران را برعهده گیرد. انتصاب سلامی در حالی انجام شد که دوره فرماندهی سرلشکر جعفری سال ۱۳۹۶ پایان یافته بود، اما با نظر رهبری این مسئولیت برای ۳ سال تمدید شده بود و او می‌بایست تا سال ۱۳۹۹ همچنان در مقام خود باقی می‌ماند. آنچنان که در حکم فرماندهی کل قوا نیز آمده، به نظر می‌رسد خود جعفری چنین درخواستی داشته است. در بخشی از حکم از این عبارات استفاده شده است «با توجه به تمایل جنابعالی به حضور در عرصه‌های فرهنگی و نقش‌آفرینی در جنگ نرم شما را به مسئولیت قرارگاه بقیة الله الاعظم منصوب می‌کنم.»

مسئولیت فرماندهی سپاه پیش از این در اختیار افرادی همچون محسن رضایی (شانزده سال) رحیم صفوی (۱۰ سال) و سردار محمدعلی جعفری (۱۲ سال) بوده است. قبل از این سه نفر نیز سردار مرتضی رضایی و سردار عباس آقازمانی، هر کدام برای مدت کوتاهی فرمانده سپاه بوده‌اند.

سردار سلامی ۵۹ ساله در سال ۱۳۳۹ در گلپایگان اصفهان متولد شد. برادر او سردار مصطفی سلامی نیز جانشین معاونت اطلاعات - عملیات ستاد کل نیرو‌های مسلح است. او از جمله فرماندهان سپاه است که پیش از حضور در این نهاد، تحصیلات دانشگاهی داشته است؛ سلامی سال ۱۳۵۷ همزمان با اوج‌گیری انقلاب در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت قبول شد، اما با اتفاقات مربوط به انقلاب فرهنگی و همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق در آبان سال ۱۳۵۹ به سپاه پیوست.

سرلشگر حسین سلامی چگونه فرمانده جدید سپاه شد؟/ آغاز فصل جدید مقابله با آمریکا و اسرائیل

سردار حسین سلامی و برادرش مصطفی سلامی

سلامی در حالی پس از ۱۲ سال قائم مقامی به سمت فرماندهی کل رسید که نخستین مقام او در سپاه مسئولیت عملیات قرارگاه دریایی نوح در جنگ ایران و عراق بوده است. او در سال‌های به دانشکده دافوس (دانشگاه فرماندهی و ستاد) رفت و از سال ۷۱ تا ۷۶ فرماندهی این نهاد را بر عهده داشت و در واقع ترتبیت نیرو‌های نظامی-دانشگاهی سپاه در همین نهاد انجام می‌شد.

به گزارش رویداد۲۴ سردار حسین سلامی همزمان با ورود سرلشکر رحیم صفوی در سپاه ارتقا یافت و از ۷۶ تا ۸۴ معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. مسئولیت بعدی او عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال ۸۴ بود. سلامی از دوازده مهر ۱۳۸۸ و در میانه اعتراضات پس از انتخابات همان سال به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. سلامی امسال در مراسم ۹ دی گفته بود: «فتنه ۸۸ از جنگ تحمیلی خطرناک‌تر و سهمگین‌تر بود زیرا دشمن همه هویت، آگاهی و آزادی ملت ایران را نشانه رفته بودند، آنها می‌خواستند دستاوردهای ملت را قربانی کنند.»

سردار سلامی به عنوان چهره‌‌ای شناخته می‌شود که تندترین ادبیات را نسبت به آمریکا و اسرائیل دارد. عده‌ای او را یکی از مهمترین تئوریسین‌های سپاه در مقابله روانی و عملیاتی با اسرائیل می‌شناسند. او در برنامه‌های مختلف صداوسیما و دیگر رسانه‌ها حاضر می‌شد و دیدگاه‌هایش را مطرح می‌کرد.

سلامی نتانیاهو را اینگونه تهدید کرده بود: «شنا کردن در مدیترانه را تمرین کن چرا که به زودی هیچ راهی جز به دریا گریختن ندارید.» او در سخنرانی دیگری گفته بود: «۱۰۰ هزار موشک تنها در لبنان آماده پرتاب به سوی اسرائیل است.»

جمله مشهور «ما آن قدر سیستم‌های پرتاب و موشک‌های زمین به زمین در اختیار داریم که امروز برای نگهداری و انبار کردن آن‌ها با مشکل کمبود فضا مواجه هستیم» نیز از جملات مشهوری سلامی بود که در رژه ۲۲ بهمن سال ۹۳ گفته شد.

انتصاب سردار سلامی درست یک هفته پس از قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی انجام شد. به گزارش رویداد۲۴ برخی کارشناسان اینگونه تحلیل کرده‌اند که شاید یکی از دلایل انتصاب سرلشکر سلامی به عنوان فرمانده جدید سپاه، همین ادبیات تند و تیزتز او نسبت به آمریکا و اسرائیل باشد و معتقدند او نیز همچون سردار سلیمانی تمایل دارد جایگاه و قدرت تاثیرگذاری سپاه را در منطقه ارتقا دهد؛ هرچند سپاه در دوره سرلشکر جعفری نیز در حد یک قدرت بسیار تاثیرگذار داخلی و خارجی رشد کرد تا آن حد که برخی منتقدان آن را «دولت موازی» خواندند.

سرلشگر حسین سلامی چگونه فرمانده جدید سپاه شد؟/ آغاز فصل جدید مقابله با آمریکا و اسرائیل

سردار سلامی در کنار قاسم سلیمانی و محمدعلی جعفری
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
0
0
دولت موازي؟! جالبه
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
1
2
ایشان فقط میتواند تحریمها رابیشتر وعرصه زندگی برملت را تنگتر ومشکلات ایرانیان را افزون کند وبس.ایران درقبال آمریکا چه مردی است ؟چین زانوزد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
0
2
سلامی جانشین فرمانده سپاه بوده و بعد فرمانده شده قبلا هم جانشینان فرمانده جایگزینش می شدن قضیه این قدر بزرگ نیستا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
0
0
فشار میاد به دشمنان اسلام انقلاب اسلامی
رضامقتدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
0
0
به سرلشکر سلامی آرزوی موفقیت دارم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: