تاریخ انتشار: ۲۲:۴۳ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار حضور مقامات دولت در کنگره برای ارائه توضیح در قبال برنامه‌ها و عملکردشان در خاورمیانه شد و گفت: امیدورام مشاوران رئیس جمهوری بدانند که به هیچ وجه، اختیاری برای جنگ ندارند.
 رویداد۲۴ نانسی پلوسی روز پنج شنبه در نشست خبری هفتگی خود این مطلب را با توجه به تحولات اخیر بین آمریکا و ایران مطرح کرد و افزود: ما از مقامات کاخ سفید خواسته ایم که برای ادای توضیح درباره خاورمیانه و تصمیم‌هایی که گرفته اند به کنگره بیایند و امیدواریم در این هفته این کار انجام شود.


وی ادامه داد: مقامات کاخ سفید نباید قانون اساسی را تضعیف کنند و باید مطمئن شوند که کنگره اطلاعات لازم را در اختیار دارد. این مشکل طولانی مدتی است که وجود دارد، ما از مدت‌ها قبل خواستار ارائه اطلاعات درباره عملکردشان در قبال کره شمالی شده ایم، اما مقامات آن را نادیده گرفته و آن درخواست‌ها را رد کرده اند.


رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اضافه کرد: حتی آنچه را که در ونزوئلا می‌گذرد را هم گزارش نداده اند. بر اساس مسئولیت ما در قانون اساسی، کنگره مسئول اعلام جنگ است و امیدوارم که مشاوران رئیس جمهوری بدانند که به هیچ وجه، اختیاری برای حرکت به سمت جنگ ندارند.


پلوسی با بیان اینکه آن‌ها نمی‌توانند از اختیارات خود که در سال ۲۰۰۱ درباره خاورمیانه تصویب شده است، اکنون برای یک جنگ نظامی استفاده کنند، اظهار کرد: خوشحالم که از رئیس جمهوری شنیدم او هیچ تمایلی به این مساله ندارد. یکی از جا‌هایی که من و رئیس جمهوری توافق داریم این است که هر دوی ما مخالف جنگ عراق هستیم.


به نظر می‌رسد قانون گذاران آمریکایی از کمبود اطلاعات درباره تصمیم‌های کاخ سفید نسبت به برخی کشور‌ها همچون ایران، ونزوئلا و کره شمالی عمیقا آشفته هستند.
حتی جمهوریخواهان هم به این مساله اعتراض دارند به گونه‌ای که لیندسی گراهام هوادار ترامپ هم اظهار کرده است 'آن‌ها باید به ما بگویند که چه قصدی دارند. من در اینکه تهدید، واقعی است شکی ندارم، اما فقط آشفته هستم. آن‌ها نمی‌توانند یک تماس با ما بگیرند و بگویند چه می‌کنند'.


اشاره رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به مشاوران رئیس جمهوری هم می‌تواند خطابی به جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ باشد که تئوری حمله به ایران را سالهاست در ذهن می‌پروراند.
او اعزام ناو آبراهام لینکلن را پیام روشنی به ایران دانست که هرگونه تهدید به نیرو‌های آمریکایی یا منافع آن‌ها پاسخ خواهد داشت. همچنین فضاسازی‌های رسانه‌ای متعددی در غیرعادی جلوه دادن شرایط خاورمیانه و خلیج فارس انجام دادند که تازه‌ترین آن، انتشار تصویری غیر معتبر در نیویورک تایمز است تا نشان دهند که ایران در حال آرایش نظامی است.


این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و دیگر مقامات کشور بار‌ها تکرار کرده اند، جمهوری اسلامی ایران تمایلی برای جنگ در منطقه ندارد، اما همواره برای پاسخ به هر تهاجمی آماده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: