تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۸
ایران برنده رقابت با عربستان؛
سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۵ سال با کسب ۷۶ رای نمایندگان کشورهای عضو در مقابل عربستان با ۵۴ رای، موفق به کسب آخرین کرسی شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا شد.

عضویت در شورای هواشناسی آسیا به ایران رسید

رویداد۲۴ شورای اجرایی سازمان هواشناسی( EC ) از نمایندگان کشورهای مناطق شش گانه سازمان هواشناسی جهانی تشکیل شده است و در آن همه مستندات سازمان جهانی هواشناسی نهایی می‌شود.

ایران در منطقه دوم آسیا عضویت دارد که در آن 6 صندلی در شورای اجرایی برای اعضای این گروه لحاظ شده و یک صندلی آن متعلق به کشور رئیس گروه است. در حال جاضر ریاست این شورا بر عهده امارات است و پنج صندلی دیگر به نمایندگان هواشناسی سایر کشورها اختصاص دارد.

از این منطقه کشورهای ایران، عربستان، هند، چین، ژاپن و کره جنوبی کاندیدا شدند که هر شش کشور در این دوره از انتخابات برای پنج صندلی اعلام کاندیداتوری کردند و پس از مذاکرات سنگین و بدون توافق هر شش کشور برای رای‌گیری به فروم اصلی رفتند.

در دور اول چهار کشور هند، قطر، ژاپن و چین به عضویت شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا انتخاب شدند. عضویت ایران و عربستان با رای مساوی به دور دوم کشیده شد که در دور دوم، ایران با 76 رای در مقابل عربستان با 54 رای موفق به کسب آخرین کرسی منطقه آسیا شد. عضویت سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا پس از 15 سال محقق شد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: