تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۰۹ تير ۱۳۹۸
یادداشت اینستاگرامی:
رییس کل بانک مرکزی سه نکته برای عملکرد پایدار اینستکس را تشریح کرد.

سه نکته همتی درباره اینستکس

رویداد۲۴ عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی درباره اینستکس نوشت: در حالی که زیر ساخت عملیاتی ساز و کار متناظر اینستکس در ایران، توسط بانک مرکزی کاملا تکمیل شده است، اخبار دریافتی حاکی از سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی شدن اینستکس است. ضروری است، چند نکته را به مردم عزیز توضیح بدهم، برای عملکرد پایدار اینستکس لازم است:

اولا، اینستکس به کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا، بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش‌هایی که در چارچوب برجام مجاز بودند از طریق آن انجام پذیر باشد. ثانیا، شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهای غیر تحریمی شود ولی بعدتر محدوده آن بایستی به کلیه کالاها گسترش یابد.

ثالثا، منابع آن ازصادرات نفت به اروپا تامین شود، اگر هم اروپا موقتا محذوراتی در خرید نفت ایران دارد، یک خط اعتباری بلند مدت با بازپرداخت آتی نفتی، یک راه حل موقت قابل بررسی است. خود اروپایی‌ها هم در مذاکرات اشاره‌ای به راه‌حلی شبیه به این داشته‌اند. الگوهای متعدد برای حضور سایر پشتیبانان برجام در اینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن، در حال توسعه است.

رییس شورای پول و اعتبار در پایان این یادداشت نوشته است: در هر حال، اینستکس صرفا سهمی محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه‌های متعدد دیگر نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجراست.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: