تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۸
در یکی از بیلد‌های جدید ویندوز ۱۰ تمام ویژگی‌های جدید غیرفعال و در دیگری همه فعال هستند. مهم‌ترین ویژگی بیلد جدید بهبود عمر باتری است.
آپدیت جدید ویندوز ۱۰ عمر باتری لپ تاپ را بهینه می‌کند
رویداد۲۴  مایکروسافت دو بیلد جدید از ویندوز ۱۰ (۱۹H۲) معرفی کرده که مربوط به به‌روزرسانی‌های بزرگی هستند که قرار است اواخر سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شوند. یکی از این دو نسخه در حالتی قرار دارد که تمام ویژگی‌های جدید در آن غیرفعال است. گفته شده است که در یکی از بیلد‌های جدید، عمر باتری لپ‌تاپ در دستگاه‌هایی که انواع خاصی از پردازنده را دارند، بسیار بهتر خواهد شد.

قرار است در آینده‌ی نزدیک، کاربران slow ring ویندوز ۱۰، ۱۹H۲ دو نسخه‌ی متفاوت را دریافت کنند: ۱۸۳۶۲.۱۰۰۱۲ و ۱۸۳۶۲.۱۰۰۱۳ که به ترتیب به کاربران نسخه‌های ۱۸۳۶۲.۱۰۰۰۵ و ۱۸۳۶۲.۱۰۰۰۶ ارائه خواهد شد. تفاوت این دو نسخه در ویژگی‌های فعال و غیرفعال آن‌ها است. در بیلد ۱۸۳۶۲.۱۰۰۱۲ همه‌ی ویژگی‌های جدید به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال و در نسخه‌ی ۱۸۳۶۲.۱۰۰۱۳ همگی فعال هستند. این روش جدید مایکروسافت برای آزمایش به‌روزرسانی‌های جدید است که بخشی از کاربران آزمایشی به همه‌ی ویژگی‌های جدید دسترسی دارند و با گذر زمان ویژگی‌های جدید به‌صورت کنترل‌شده برای دسته‌ی دیگر هم فعال می‌شود. طبیعتاً وقتی به‌روزرسانی‌ها برای همه فعال شوند و مایکروسافت کارکرد (یا عدم کارکرد) آن‌ها را رصد کند، می‌تواند قبل از ارائه‌ی آن در سطح وسیع‌تر، بازخورد‌های واقعی‌تری از آن‌ها دریافت کند.

قرعه در آزمودن به‌روزرسانی ویندوز ۱۰

اگر شما نسخه‌ی ویندوز ۱۰ با به‌روزرسانی ماه مه سال ۲۰۱۹ را در اختیار داشته باشید و همین امروز به slow ring برای آزمودن ویندوز بپیوندید، به‌صورت اتفاقی یکی از دو بیلد جدید را دریافت خواهید کرد. در واقع شانس مشخص می‌کند که همه‌ی ویژگی‌های جدید برای شما روشن باشد یا خاموش.

احتمالاً برخی از شما که دقیق‌تر روند بهبود و به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ را دنبال می‌کنید، خواهید گفت که ۱۹H۲ ویژگی چندان جدیدی به ویندوز ۱۰ اضافه نمی‌کند. حق با شما است، اما برخی تغییرات مانند افزایش راحتی کاربر (QOL) و قابل تنظیم بودن برخی عملکرد‌ها از جمله ویژگی‌های اعمال‌شده در این نسخه است.

مایکروسافت در مورد بیلد ۱۸۳۶۲.۱۰۰۱۳ گفته است:

ما برای کامپیوتر‌های شخصی دارای پردازنده‌های خاصی، عمر باتری و راندمان را بهبود داده‌ایم؛ بنابراین می‌توان اینطور برداشت کرد که برای برخی از لپ‌تاپ‌ها طول عمر باتری بیشتر خواهد شد و احتمالاً مایکروسافت تلاش خواهد کرد تا در این زمینه بیشتر پیشروی کند، چون قرار است این به‌روزرسانی اواخر امسال به‌صورت رسمی عرضه شود.

تغییر دیگری که در ویندوز ۱۰ اعمال شده، در مورد پردازنده‌هایی است که می‌توانند هسته‌ی ترجیحی داشته باشند. ویندوز ۱۰ به‌گونه‌ای طراحی شده که از «روش چرخشی استفاده می‌کند و در آن کار‌ها را به‌صورت منصفانه‌تری بین هسته‌های ترجیحی پخش می‌کند.» این شیوه باعث می‌شود عملکرد بهتر و قابل اعتمادتری ایجاد کند. علاوه‌بر این انتظار می‌رود در بیلد اخیر از ویندوز ۱۰ برخی مشکلات مربوط به پردازنده‌های جدید اینتل برطرف شده باشد (این ویژگی برای تولید‌کنندگان سخت‌افزاری مفید است، نه برای کاربران نهایی).

به‌طور کلی ویژگی‌های جدیدی را که در بیلد ۱۸۳۶۲.۱۰۰۱۳ فعال است، می‌توان به‌صورت زیر معرفی کرد:

می‌توانید به‌راحتی در تقویم نوار وظیفه، برنامه‌هایتان را یادداشت کنید و برای آن یادآور بگذارید. کافی است در گوشه‌ی پایین سمت راست صفحه مانتیور روی ساعت و تاریخ کلیک کنید. وقتی صفحه‌ی تقویم باز شد، تاریخ مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس در کادر مشخص‌شده جزئیات برنامه‌تان را بنویسید. در همین صفحه می‌توانید زمان و مکان آن را هم مشخص کنید.

آپدیت جدید ویندوز ۱۰ عمر باتری لپ تاپ را بهینه می‌کند
وقتی با موس روی صفحه‌ی مکان‌یابی حرکت کنید، پنل مکان‌یابی باز می‌شود.

در بخش تنظیمات نوتیفیکشن برای نرم‌افزار‌ها تصاویری قرار داده شده که به‌طور دقیق مشخص کند منظور از عبارات banner و Action Center چیست. این تصاویر کمک می‌کند تا تنظیمات این بخش آسان‌تر و قابل فهم‌تر باشد.

آپدیت جدید ویندوز ۱۰ عمر باتری لپ تاپ را بهینه می‌کند
در بخش تنظیمات نوتیفیکشن که در مسیر setting > System> Notification قرار می‌گیرد، حالت پیش‌فرض قرار داده شده که در آن نوتیفیکشن‌ها به ترتیب ارسال (از آخرین به اولین) نمایش داده می‌شوند (پیش از این نوتیفیکیشن‌ها براساس نام ارسال‌کننده‌ی پیام‌ها مرتب می‌شد). این باعث می‌شود بتوانید آخرین ارسال‌کنندگان پیام و کسانی را که بیشترین پیام‌ها را ارسال می‌کنند، مشخص کنید. به‌علاوه، این امکان فراهم شده است که نوتیفیکیشن‌ها بدون اعلان صوتی نمایش داده شوند.

در بیلد جدید این امکان وجود دارد که بتوانید دقیقاً با استفاده از نوتیفیکشن نمایش‌داده‌شده، ارسال نوتیفیکیشن را قطع یا جزئیات آن را بررسی کنید؛ چه این نوتیفیکیشن‌ها در banner باشد و چه در Action Center.

در بالای بخش Action Center یک کلید مدیریت نوتیفیکیشن (Manage Notification) اضافه شده است که با کلیک روی آن به صفحه‌ی اصلی تنظیمات نوتیفیکیشن (Notification & Action) هدایت می‌شوید.
برخی امکانات برای دیباگ کردن پردازنده‌های جدید اینتل صورت گرفته؛ این ویژگی مربوط به تولیدکنندگان سخت‌افزار است.

برای کامپیوتر‌های دارای برخی پردازنده‌های مشخصی، امکان بهبود عمرباتری و افزایش راندمان فراهم شده است.

روند چرخشی به منظور توزیع منصفانه‌ی کار در بین هسته‌های ترجیحی برای پردازنده‌هایی است که هسته‌ی ترجیحی دارند. این کار باعث بهبود عملکرد و قابل اعتمادتر می‌شود.

کاربرانی که به‌طور آزمایشی از بیلد‌های جدید ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، می‌توانند در صورت مشاهده‌ی مشکل در کاربری، آن را به سازندگان گزارش دهند.
منبع: زومیت
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: