تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۸
مدیرغله گنبدکاووس با بیان اینکه وجود فضولات حیوانی در محموله های گندم این منطقه هنوز قطعی نیست و آزمایشگاه باید در این زمینه نظر بدهد، گفت: ۴ کارگر به تخلیه ۱۴ محموله آلوده اعتراف کرده اند.

ماجرای گندم‌های آلوده‌ای که به دولت فروخته شد چه بود؟

رویداد۲۴ طی روز‌های اخیر خبر‌هایی درباره اختلاط فضولات انسانی با گندم در استان گلستان و دستگیری مدیر غله گنبد کاووس و تعدادی از کارکنان سیلوی این شهرستان مطرح شده که نگرانی‌های زیادی را درباره سلامت گندم‌های مصرفی ایجاد کرده است.

در همین زمینه سیروس آبادی، مدیرغله گنبدکاووس در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تکذیب خبر دستگیری اش با بیان اینکه در این ماجرا بی تقصیر بوده است، اظهارداشت: روز دوشنبه گذشته کامیونی برای تخلیه محموله گندم خود وارد سیلوی گنبد کاووس می‌شود که گویا این کامیون تحت تعقیب پلیس امنیت بوده و بلافاصله بعد از آن پلیس نیز وارد سیلو می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان بنده در سیلو حضور نداشتم، افزود: بنده همزمان با نیروی انتظامی وارد سیلو و از ماجرا آگاه شدم. پلیس کامیون را بازرسی می‌کند و زیر محموله گندم محصولات بوجاری کارخانجات آرد ناخالصی‌هایی مثل خاک، تخم علف و کلوخه را می‌یابد.

نیروی انتظامی با بازرسی چشمی وجود فضولات حیوانی را تایید کرد

این مقام مسئول با بیان اینکه نیروی انتظامی با بازرسی چشمی وجود فضولات حیوانی در این محموله تایید کرده است، گفت: درحالی که این محموله هنوز آزمایش نشده و از نظر ما هنوز قطعی نیست و آزمایشگاه بعد از آزمایش باید در این زمینه نظر دهد؛ به نظر ما ضایعات موجود در این محموله کلوخه است، اما آزمایشگاه بعد از آزمایش نظر قطعی خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه کامیون مذکور شامل ۱۵ تن بار بوده است، ادامه داد: کارگران پیمانکار ما در پی تبانی که با یک دلال گندم داشتند چنین خطایی را مرتکب شده اند و هیچ نیروی رسمی در بین متخلفان نبوده است؛ و البته ما در سیلو‌ها استخدام رسمی نداریم.

آبادی با اشاره به اینکه نیرو‌های تحت امر این پیمانکار ۴ نفر بوده اند، افزود: آن‌ها به تخلیه ۱۴ محموله اعتراف کرده اند و طبق اعترافاتشان، از تیرماه مشغول این کار را انجام می‌داده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هر سیلو از تعداد مشخصی کندو تشکیل شده است، افزود: در بازرسی‌های انجام شده، به دو کندوی شماره ۱۰ و ۱۱ مشکوک بودند که از کندوی شماره ۱۰ دو کامیون نمونه برداشته شد و، چون نمونه‌ها استاندارد بودند به بازرسی ادامه ندادند. کندوی ۱۱ نیز در حال بازرسی است.

وی گفت: زمان تخلیه کندو‌ها مشخص است، اما کارگران پیمانکار به گونه‌ای هماهنگی انجام می‌دادند که وقتی بنده بیرون هستم محموله‌های آلوده تخلیه شود.

آبادی اضافه کرد: دلال گندمی که در این زمینه بازدداشت شده خاک کارخانجات آرد را جمع آوری و در اماکنی مانند مرغداری نگهداری می‌کرده سپس آن را با گندم مخلوط می‌کرده و به دولت می‌فروخته است.

وی با بیان اینکه این گندم‌های آلوده به بازار عرضه نشده اند، گفت: یکی از کندو‌ها بازرسی شده و مشکلی نداشته و کندوی شماره ۱۱ نیز درحال بررسی است در صورتی که محموله‌های این کندو دچار مشکل باشند بوجاری خواهند شد.

آبادی با اشاره به اینکه هنوز هیچ حکمی برای بازداشت شدگان در نظر گرفته نشده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، درباره دستگیری خود توضیح داد: روز اول همه ما را برای بازجویی بردند و در بازجویی‌هایی اولیه متوجه شدند بنده بی خبر هستم، ولی تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

وی افزود: ۴ کارگر دستگیر شده اعتراف کرده اند که در مقابل دریافت مبلغی پول دست به این کار زده اند.

آبادی درباره اینکه این پیمانکار چقدر برای انجام این تخلف پول گرفته است، گفت: فقط ماموران نیروی انتظامی از میزان دقیق آن خبر دارند، اما تا آنجا که ما مطلع شدیم میزان آن بسیار جزیی بوده و زیاد نبوده است.

هم نمونه برداران خطا کردند هم کارگران تخلیه

وی در پاسخ به سوالی درباره فرآیند خرید، بارگیری و تخلیه گندم تا رسیدن به سیلو‌ها گفت: کشاورزان و کسانی که گندم را از کشاورزان خریداری می‌کنند (دلالان) آن را درب سیلو تحویل دولت می‌دهند و کار‌های فنی، نمونه برداری‌ها و خدمات توسط پیمانکاران انجام می‌شود. سپس این نمونه‌ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصد افت و آلودگی آن بررسی می‌شود در صورتی که مشکلی در این زمینه نباشد محموله توسط سیلو تحویل گرفته می‌شود. تمام محموله‌ها هنگام تحویل درب سیلو بررسی و آزمایش می‌شود؛ سپس محموله توسط پیمانکاران تخلیه می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسئول نمونه برداری هم در تشخیص و اعلام الودگی این محموله‌ها تخلف کرده است، گفت:متاسفانه در این ماجرا کارگرانی که نمونه برداری می‌کردند دچار خطا شدند و آن‌ها هم که بار را تخلیه می‌کردند و متوجه این مساله شدند آن را اعلام نکردند؛ به عبارتی دو کارگر در حوزه نمونه برداری و دو کارگر در حوزه تخلیه محموله تقلب کرده اند.

نمونه برداری و آزمایش کیفیت گندم باید هوشمند و ماشینی شود

مدیرغله گنبدکاووس در مورد اینکه چه راهکاری برای جلوگیری از تکرار چنین رخداداد‌هایی پیشنهاد می‌کنید، گفت: شما از هر سیلوداری که سوال کنید خواهند گفت که کنترل گندم بسیار دشوار است. وقتی از صبح تا ۱۲ شب باید کار کنید، کنترل سخت می‌شود ضمن اینکه نیرو‌هایی که کار می‌کنند چه نمونه بردار و چه نیرو‌های فنی، تعهدی به کار ندارد.

اّبادی ادامه داد: نمونه برداران نیرو‌هایی با قرارداد یک ماه تا سه ماهه هستند یا بعضا روزمزد هستند و روزانه حدود ۴۰ هزارتومان حقوق می‌گیرند؛ حقوق ماهانه آن‌ها ممکن است حتی به یک میلیون تومان هم نرسد به همین دلیل هیچ تعهدی نسبت به کاری که می‌کنند، ندارند.

وی تصریح کرد: بنده معتقدم باید سیستم‌های نمونه برداری و کنترل کیفیت هوشمند و اتوماتیک در سیلو‌ها و مراکز خرید گندم نصب شود تا دخالت انسان در فرایند کنترل و تایید کیفیت حذف شود. این دستگاه‌های هوشمند که در بسیاری کشور‌ها استفاده می‌شود، نمونه برداری و بررسی کیفیت را بدون دخالت انسان انجام می‌دهند.

آبادی با بیان اینکه شاید در تهران یکی دو مورد از این دستگاه‌ها نصب وجود داشته باشد، گفت: وقتی انسان در این کار دخیل است، احتمال خطا وجود دارد و، چون حقوق کارگران کم است، احتمال خطا بالاست.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار