تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۸
مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی:
مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی، مصوبه اخیر هیات مدیره این شرکت مبنی بر برکناری‌اش از ریاست هیات مدیره را غیرقانونی دانست.

برکناری ام از ریاست هیات مدیره غیرقانونی است

رویداد۲۴ علی رستمی در نشست خبری تشریح فعالیت های فرودگاه امام خمینی به مناسبت هفته دولت گفت: شهر فرودگاهی امام خمینی برای تسریع در دستیابی به هدف و مأموریت اصلی این فرودگاه که تبدیل شدن به هاب هوایی منطقه است، از سوی قانون‌گذار امتیازاتی مانند منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی دریافت کرده تا بتواند به این مأموریت اصلی خود رسیده و هزینه های فرودگاه را تأمین کند.

وی افزود: برای اجرای این اقدام در اولین گام، طرح جامع فرودگاهی را با مشارکت مشاوران داخلی و خارجی تصویب و ابلاغ کردیم و در آن، تمام موارد مانند فعالیت‌های هوانوردی، منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد و تقسیم بندی اراضی آن در این طرح جامع تدوین شده است.

به گفته مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی، طرح جامع این طرح در سه فاز تقسیم بندی شده که در فاز اول ظرف ۵ سال باید فرودگاه امام خمینی به ظرفیت ۲۵ میلیون مسافر و ۵۰۰ هزار تن کالا در سال برسد؛ ضمن اینکه ترمینال سلام نیز باید تکمیل، فعالیت منطقه آزاد آغاز و اپرون (پارکینگ هواپیما) راه اندازی شود.

رستمی یادآور شد: در فاز دوم طرح جامع فرودگاهی نیز، شهر فرودگاهی امام خمینی باید در طول ۱۰ سال به جذب سرمایه گذاری و افزایش ظرفیت منابع در این فرودگاه اقدام کند؛ ضمن اینکه در فاز سوم نیز بتواند به ظرفیت نهایی فرودگاه امام خمینی مبنی بر جابجایی سالانه ۱۱۰ میلیون مسافر و ۴.۵ میلیون تن بار اقدام کرده و به هاب اول هوایی منطقه تبدیل شود.

وی در خصوص پروازهای داخلی در فرودگاه گفت: پروازهای داخلی در فرودگاه انجام شده و نخستین پرواز داخلی در این فرودگاه با انجام پرواز کیش آغاز به فعالیت کرد و در روزهای آینده نیز پرواز فرودگاه امام خمینی- مشهد- تاجیکستان را راه اندازی خواهیم کرد.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی ادامه داد: از فرودگاه های داخلی امکان پرواز فرودگاه امام خمینی خصوصا برای مسافرانی که قصد عزیمت به سفرهای خارجی را دارند، برقرار خواهد شد. ایرلاین های داخلی و خارجی نیز اعلام آمادگی کردند. اخیراً سفیر ایران در هند نامه ای به وزیر راه و شهرسازی ارسال کرده که در آن از نبود پرواز داخلی از فرودگاه امام به مشهد انتقاد شده و گفته شده است که شیعیان هند برای سفر به مشهد مجبورند ابتدا به دوبی و سپس به مشهد پرواز کنند.

رستمی در خصوص سرمایه گذاری در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: در این شهر، بیش از ۱۱۰ سرمایه گذار درخواست حضور در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی را ارسال کرده اند که عمدتاً در حوزه های تولیدی و صادرات و واردات است.

وی در مورد پروازهای اربعین تصریح کرد:  پروازهای حج و اربعین را به صورت ویژه در نظر می گیریم؛ چراکه سبب افزایش رضایت زائرین چه در حج و چه در اربعین شده است. به خصوص اینکه افتتاح ترمینال سلام، میزان رضایت حجاج را در پروازهای تمتع امسال افزایش داده است. به همین دلیل، در خصوص اربعین نیز آمادگی داریم در سال جاری، همه ایرلاین ها اعم از داخلی و خارجی، اعزام و پذیرش مسافر را انجام داده و سفر هوایی زائران و عتبات می تواند هم از ترمینال شماره یک و هم از ترمینال سلام امام خمینی، انجام شود.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی اظهار داشت: ۳۵ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی به طور دائم با فرودگاه امام خمینی در ارتباط هستند که اگر ایرلاین هایی که در ایام تعطیلات نوروز اقدام به پرواز از فرودگاه امام خمینی را می کنند، اضافه کنیم به ۴۵ تا ۵۰ شرکت هواپیمایی می رسد؛ اما در سالهای اخیر تعدادی از ایرلاین های خارجی، فرودگاه امام خمینی را ترک کردند که ایرلاین های داخلی آن را پوشش داده اند؛ ضمن اینکه در هر حال حاضر هیچ مسیر خارجی به دلیل تحریم کنسل نشده و به بیش از ۶۰ کشور پرواز مستقیم داریم.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۷.۵ میلیون مسافر از فرودگاه امام خمینی تردد کردند، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به سال قبل کاهش مسافر داشته است؛ اما امسال شاهد کاهش پرواز و مسافر نبوده ایم.

رستمی در پاسخ به سوالی در خصوص مصوبه هیات مدیره شهر فرودگاهی امام خمینی و لغو ریاست وی از هیئت مدیره این شرکت، اظهار داشت: این مصوبه مراحل قانونی خود را طی نکرده است و من همچنان رئیس هیئت مدیره هستم.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی در پاسخ به دیگر پرسش مبنی بر حذف نام ایرانشهر از ترمینال جدید فرودگاه امام خمینی گفت: نام ایرانشهر در هیچ یک از اسناد ما وجود ندارد و این نام به ثبت نرسیده است.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: