واردات خودرو به نماز جمعه رسید!/ وارد کنندگان دست به دامان موحدی کرمانی شدند +اسناد
تاریخ انتشار: ۰۶:۱۱ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
واردکنندگان خودرو در نامه‌ای به موحدی کرمانی از او خواسته‌اند به مشکلشان رسیدگی کند. موحدی کرمانی نیز در نامه‌ای به دولت و قوه قضاییه نوشته خلاف بین اتفاق افتاده و باید با متخلفان برخورد کند. مهمتر از این سوال که چه دلیلی داشته که واردکنندگان به موحدی کرمانی نامه بزنند، این بوده که آیت الله موحدی کرمانی با کدام تخصص متوجه شده که تخلفی صورت گرفته و باید رسیدگی شود؟ و اساسا اینکه خطیب نماز جمعه تهران چرا باید در موضوع واردات خودرو دخالت کند؟

قیمت خودرو‌های وارداتی افت کرد

رویداد۲۴ واردات خودرو به داستانی عجیب در ایران تبدیل شده است؛ زمانی ماجرای واردات غیر قانونی خودرو مطرح بود و از دل آن، تخلفات عظیمی همچون پرونده عظام خودرو بیرون آمد. زمانی دیگر واردات ممنوع شد و بخش عظیمی از خودروها در کمرگ خاک خوردند. مدتی بعد مصوبات تغییر کرد و دولت اعلام کرد واردکنندگان می‌توانند خودروهایشان را ترخیص کنند این بار اما وارد کنندگان قبول نکردند! آنها معتقدند اگر با این شرایط اقدام به ترخیص خودروهایشان کنند، ضرر کرده‌اند.

با اتفاقات پیش آمده در واردات خودرو، هم وزارت صنعت و هم دولت تصمیم گرفتند تا اطلاع ثانوی خودرویی به کشور وارد نشود. رضا رحمانی اعلام کرده بود واردات خودروهای خارجی ارتباطی به تولید مشترک خودروسازان با سایر کشورها ندارد بنابراین واردات خودرو همچنان ممنوع است.

برخی واردکنندگان حتی تصمیم گرفتند در این شرایط واردات خودرو را از مناطق آزاد انجام دهند، با این حال وزارت صمت همچنان مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرد و رحمانی در پاسخ به این سوال که آیا طرح آزادسازی واردات خودرو از مناطق آزاد روی میز دولت است، گفت: این خبر را تایید نمی‌کنم و واردات خودرو طبق مصوبه دولت ممنوع است.

منتقدان فعلا برای تحت فشار گذاشتن دولت و آزادسازی واردات خودرو در شرایط کنونی تلاش می‌کنند. در آخرین اقدام آنها از موحدی کرمانی خواسته‌اند کاری کند که واردات خودرو آزاد شود و خودروهایی که در گمرک مانده‌اند ترخیص شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: همچنان ۶ هزار دستگاه خودرو در گمرک‌های کشور هستند که ترخیص نشده‌اند و در این مدت نیز از میان ۶۷۰۰ دستگاه خودرویی که ترخیص شد، نزدیک به ۵۰۰۰ مورد، شماره‌گذاری شده‌اند.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو قیمت خودروهای وارداتی کاهشی است و تا ۳۰ درصد در بازار افت کرده که دلیل آن نیز به رکود و ترخیص ۶۷۰۰ دستگاه است و تنها در صورت افزایش نرخ ارز قیمت‌ها رشد خواهند کرد.

مهدی دادفر دبیر انجمن خودروسازان در گفت‌گو با رویداد۲۴ می‌گوید: پس از دو سال و نیم هنوز ۶ هزار خودرو در گمرک‌ها بلاتکلیف هستند زیرا تنها یک بار اجازه ترخیص داده شد و به قدری مدت همان یکبار هم محدود بود و عدم هماهنگی وجود داشت که عملا کاری از پیش نرفت.

دادفر می‌گوید: خودرویی که دو سال پیش خریداری شده و در گمرک رسیده باید به دست مصرف کننده برسد و این موضوع لطمه‌ای به تولید داخل نمی‌زند، اما برخی می‌گویند اگر ترخیص انجام نشود، این خودرو‌ها را به حراج می‌گذارند و تحویل سازمان اموال تملیکی می‌دهند تا این سازمان خودروها را به قیمت اندک بفروشد؟

 دبیر انجمن خودروسازان می‌گوید: از زمانی که ۶۷۰۰ خودرو از گمرک‌ها ترخیص شده، قیمت خودرو‌های وارداتی نیز کاهش پیدا کرده است؛ به عنوان مثال سانتافه از ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان به ۷۸۰ میلیون تومان و میتسوبیشی از ۸۵۰ میلیون به ۶۵۰ میلیون رسیده است.

دبیر انجمن خودروسازان در گفت‌وگوی خود با رویداد۲۴ از مکاتبه با آیت‌الله موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه تهران خبر می‌دهد و می‌گوید: نامه‌ای نوشتیم و رونوشت آن را نیز به قوه قضاییه و وزارت صمت ارسال کردیم. آقای موحدی کرمانی در پاسخ ما گفت «چناچه فرد یا افرادی در زمانی که ورود خودرو به کشور ممنوع نبوده نسبت به ورود خودرو اقدام کرده‌اند و مشکل قضایی نیز نداشته و دولت اجازه ترخیص خودروی آن‌ها را از گمرک نداده و دلیل موجهی هم نداشته، خلاف شرع بَین کرده و تضییع در حقوق مردم بوده و مخالفت با احکام اسلام و زیر پا گذاشتن انفاس است و صاحب ضرر و آسیب به خودرو‌ها نیز شده بنابراین باید پس از محاسبه ضرر و زیان وارده و کسر آن از حقوق گمرکی بلافاصله اجازه ترخیص خودرو‌ها را بدهند.»

او می‌گوید: موحدی کرمانی از رئیس قوه قضاییه خواستند تا در مدتی محدود از سوی دولت موجبات جبران خسارت فراهم شود و در صورت عدم تمکین موضوع به دادستان کل کشور ارائه شود تا با متخلفان در هر رده و مقامی که هستند به جرم اخلال در نظم عمومی کشور و تضییع حقوق ملت به عنوان اخلال در اقتصاد کشور برخورد صورت گیرد و اگر در زمان ممنوعیت ورود خودرو به کشور خودرویی وارد و از گمرکات ترخیص شده است، با دستور هر مقامی که بوده برخورد جدی صورت گیرد و خودروی ترخیص شده مصادره و با افراد متخلف نیز برخورد قانونی شود.

دادفر ادامه می‌دهد: این در حالی است که ما به دنبال اخذ ضرر و زیان از دولت نیستیم و همه مکاتبات در خصوص ترخیص سرمایه‌های مردم بوده است البته اگر خلافی از سوی فردی صورت گرفته باید برخورد قضایی صورت گیرد.

به گزارش رویداد۲۴ این سوال وجود دارد که چه دلیلی داشته که واردکنندگان به موحدی کرمانی نامه بزنند و آیت الله موحدی کرمانی با کدام تخصص متوجه شده که تخلفی صورت گرفته و باید رسیدگی شود؟ و اساسا اینکه خطیب نماز جمعه تهران چرا باید در موضوع واردات خودرو دخالت کند؟

صوت آیت الله موحدی کرمانی و مهدی دادفر را از اینجا بشنوید

 

واردات خودرو به نماز جمعه رسید!/ وارد کنندگان دست به دامان موحدی کرمانی شدند +اسناد

واردات خودرو به نماز جمعه رسید!/ وارد کنندگان دست به دامان موحدی کرمانی شدند +اسناد

واردات خودرو به نماز جمعه رسید!/ وارد کنندگان دست به دامان موحدی کرمانی شدند +اسناد

واردات خودرو به نماز جمعه رسید!/ وارد کنندگان دست به دامان موحدی کرمانی شدند +اسناد

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
1
1
خظیب امام جمعه در مورد مسایل کشور های سوریه و لبنان و یمن و اوضاع بین الملل و قوا نظامی و انتظامی و معیشت مردم و موسیقی و حجاب و ورزش و نجوم اطلاعات دارد ولی نباید خلاف میل اقایون بپرسد چرا اموال مردم دو سال در گمرگ ازبین میرود
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
1
1
حتمن ی رانتی واسش داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
0
1
ممنون که اطلاع رسانی می کنید. هرچقدر اطلاع رسانی بهتری صورت بگیره، قطعا جلوی این مسائل گرفته میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
0
1
عجب. اینا دست شیطان هم از پشت بستن با این کارهاشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
0
0
عجب!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: