تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۲۷ مهر ۱۳۹۸
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
صنعت فولاد در حال حاضر در شرایطی فعالیت می‌کند صادرات مواد اولیه فولاد تحریم نشده اما صادرات فولاد ایران مانند قبل نیست. این یعنی قرار است شرایطی برای ایران پیش بیاید که فقط مواد اولیه خود را به صورت خام فروشی صادر کند، با این حال آمار وزارت صنعت و معدن نشان می‌دهد در مدت اخیر صادرات مواد اولیه به کمترین میزان خود رسیده و از آن سو، تولید فولاد به بالاترین حد در تمام سال‌های گذشته رسیده است.

صنعت فولاد ایران

رویداد۲۴ رضا رحمانی وزیر صمت اخیرا گفته تولید محصولات فولادی طی شش ماهه ابتدای سال جای بیش از ۹ درصد رشد داشته است. آنگونه که رحمانی خبر داده در شش ماهه اول امسال تولید فولاد ۶.۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. این در حالی است که میانگین جهانی افزایش تولید در صنعت فولاد ۳.۵ درصد بوده است. به این ترتیب ایران توانسته در تولید فولاد کشور‌های فرانسه و ایتالیا را پشت سر بگذارد و رتبه دهم دنیا را بدست بیاورد.

به گفته وزیر صمت سیاست اصلی این وزارتخانه جلوگیری از خام فروشی است، در حالی که در سال‌های قبل تا ۲۳ میلیون تن در سنگ آهن صادر می شد، این رقم امسال به زیر ۸ میلیون تن رسیده است که این کاهش آمار قابل افتخار است، زیرا این کاهش در داخل تبدیل به محصول فولادی شده و این یعنی یک سری کارخانه‌ها با اشتغال جدید ایجاد شده است.

جعفر سرقینی معاون وزیر صمت نیز در تشریح اقدامات دولت در صنعت فولاد گفته تا پایان مرداد ماه سال جاری به جز حوزه آلومینیوم، در تمام حوزه‌های معدن و صنایع معدنی، رشد تولید وجود داشته است.

به گزارش رویداد۲۴ صنعت فولاد در حال حاضر در شرایطی فعالیت می‌کند صادرات مواد اولیه فولاد تحریم نشده اما جلوی صادرات فولاد ایران گرفته شده است. این یعنی قرار است شرایطی برای ایران پیش بیاید که فقط مواد اولیه خود را به صورت خام فروشی صادر کند، با این حال آمار وزارت صنعت و معدن نشان می‌دهد در مدت اخیر صادرات مواد اولیه به کمترین میزان خود رسیده و از آن سو، تولید فولاد به بالاترین حد در تمام سال‌های گذشته رسیده است. با این حال هنوز برای صادرات فولاد مشکلات بسیاری وجود دارد و بزرگترین مشتری‌های فولاد ایران یعنی عراق و افغانستان، واردات از ایران را با تعرفه‌های خود به کمترین میزان رسانده‌اند.

جهانبخش شکری رییس هیات مدیره شرکت جهان فولاد غرب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ با اشاره به سخنان وزیر صمت در خصوص میزان تولیدات ۶ ماهه فولاد کشور می‌گوید: نه تنها در صنعت فولاد بلکه سایر کالا‌ها نظیر سیمان نیز مازاد تولید وجود دارد و این محصولات در نهایت باید صادر شوند، پس باید به دنبال راه حلی برای صادرات این محصولات باشیم.

این فعال صنعت فولاد ادامه می‌دهد: پس از اینکه موضوع تعهدات ارزی فولادی‌ها مطرح شد و راهکاری نیز برای برگرداندن ارز ارائه نشد، اوضاع کمی پیچیده‌تر از قبل شد ضمن آنکه تحریم فولادی‌ها از سوی آمریکا میزان صادرات را کاهش داد.

او می‌گوید: تا قبل از این، افراد برای تعهدات ارزی هزینه سفارش‌های خود را به حساب ما واریز می‌کردند اما در حال حاضر با وجود تحریم‌ها نمی‌توان ارز وارد کشور کرد و با این شرایط و وجود اقساط بانک‌ها و طرح‌های توسعه عقب افتاده نمی‌توان به این تعهدات عمل کرد.


بیشتر بخوانید:
جنگ تعرفه‌های تجاری همسایه‌ها/ رقابت فولادی عراق و افغانستان با ایران


به گزارش رویداد۲۴ یکی از بزرگترین مشکل تولید کنندگان برای فعالیت، نگاه بانک‌ها به حوزه صنعت است. علی یزدانی عضو هیات مدیره شرکت فولادگران گفته بانک یک بنگاه اقتصادی است و برنامه خاصی برای تولید ندارد و تسهیلاتی به شرکت‌ها اختصاص نمی‌دهد یا آنکه تسهیلات را به شرطی اختصاص خواهند داد که سود مدنظر خود را دریافت کنند.

آنگونه که یزدانی می‌گوید بانک‌ها سود را ۱۸ درصد اعلام می‌کنند، اما بخشی از پول را مسدود می‌کنند تا به سود ۲۴ درصد برسند.

جهانبخش شکری می‌گوید: جابجا کردن ارز در این شرایط بسیار سخت شده به خصوص صادرات به دو کشور عراق و افغانستان به  عنوان مهمترین مشتری فولاد ایران، به قدری کم شده که صادرکنندگان دچار مشکل کرده‌اند، زیرا این دو کشور برای حمایت از تولید داخل خود عوارض سنگینی برای کالا‌های ایرانی در نظر گرفته‌اند.

شکری ادامه می‌دهد: تولیدکنندگان اصلی فولاد در ایران دولتی‌ها هستند و آن‌ها هم نرخ‌ها را مشخص می‌کنند اما آن هم به گونه‌ای است که قیمت‌ها از بازار جهانی نیز کمتر است.

شکری ادامه می‌دهد: قیمت فولاد ما به قدری پایین است که به قیمت قراضه جهانی نرخ گذاری می‌شود و ایران به ارزان فروشی معروف شده این در حالی است که کشور‌هایی نظیر اوکراین و ترکیه فولاد خود را گران‌تر از سایر کشور‌های منطقه عرضه می‌کنند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: