تاریخ انتشار: ۰۸:۱۹ - ۰۳ آبان ۱۳۹۸
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: پیش بینی می‌شود، تولید زعفران امسال به حدود ۵۰۰ تن برسد و این رکورد، امکان "شکست بازار" و عرضه مازاد و غیر متعادل را هشدار می‌دهد.

  رویداد۲۴  حسین شیرزاد رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ارتباط با خرید حمایتی زعفران توسط سازمان متبوع اظهار داشت: خرید حمایتی زعفران در سال زراعی ۹۷-۹۶ بدون ایجاد هرگونه ضرر و زیان برای دولت انجام شده و فروش آن نیز در بازار بورس کشور بطور شفاف صورت پذیرفته است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ هزار نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره ارزش زعفران فعالیت دارند تصریح کرد: براساس آمار‌های موجود، امسال بیش از ۱۱۴ هزار هکتار از اراضی کشور به کشت زعفران اختصاص یافته است و عمده تولیدکنندگان این محصول بی‌نظیر، ساکنین مناطق روستایی کمتر برخوردار کشور بوده و اصولاً ساختار حاکم بر بخش تولید زعفران در کشور ما، نظام بهره‌برداری خرده پایی است.
شیرزاد ادامه داد: بنابراین همگان بپذیریم که زعفران کار خرده پا در بازار زعفران نیاز به حمایت راهبردی داشته و باید برای رسیدن به قیمت عادلانه و منصفانه و صرفه تولید کننده زعفران تلاش نماییم.

تولید زعفران ایران رکورد می‌شکند

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با ذکر این نکته که زعفران از مهمترین محصولات صادراتی کشور بوده به گونه‌ای که در سال گذشته ۳۵۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود تولید زعفران امسال به حدود ۵۰۰ تن برسد و این رکورد، امکان "شکست بازار" و عرضه مازاد و غیر متعادل را هشدار می‌دهد.

حسین شیرزاد با اعلام این موضوع که خوشبختانه امسال با تلاش زعفران کاران و حمایت‌های آموزشی– ترویجی مجری طرح زعفران و حمایت فنی وزارت جهاد کشاورزی در کنار میزان بارش مناسب، تولید زعفران از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و روند افزایشی داشته، تاکید کرد: از این رو، به منظور جلوگیری از کاهش و نوسان نامتعارف قیمت و احتمال ایراد خسارت به کشاورزان، خرید حمایتی محصول توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اجتناب ناپذیر بوده که البته این مهم از ماه گذشته با برنامه‌ریزی جهت خرید توافقی زعفران آغاز شده است.

زعفران

این مقام مسئول با یادآوری اینکه براساس تحلیل‌های قیمتی انجام شده توسط معاونت‌های تخصصی و بازرگانی وزارتخانه و مؤسسه پژوهش‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی، قیمت تمام شده هر کیلوگرم زعفران پوشال معادل ۸۲ میلیون ریال برآورد شده است اذعان کرد: روز گذشته، سازمان برنامه و بودجه کشور با پیشنهاد وزیر محترم جهاد کشاورزی برای مداخله حداقلی در بازار زعفران جهت جلوگیری از کاهش قیمت و خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ موافقت نموده است که انشاءا.. دستورالعمل‌ها و سازوکار‌های عملیاتی و اجرایی آن در حال تدوین است و به زودی با دستور وزیر محترم جهاد کشاورزی در موقعیت زمانی مشخص اعلام خواهد گردید.

شیرزاد در پایان اضافه کرد: با هدف توسعه خدمات کسب و کار تولید زعفران کشور، اخیرا اقداماتی نظیر کشت سفارشی، توسعه انبار‌های استاندارد و کشت قراردادی و ارگانیک زعفران در دستور کار شرکت‌های تعاونی تولید روستایی کشور قرار گرفته و این مجموعه تلاش‌ها همچنان روبه توسعه وگسترش است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: