چرا اینترنت ایران «بنزینی» شد؟!
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۲۷ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
با گذشت دو روز و چند ساعت از اعمال سهمیه بنزین و افزایش قیمت آن، اوضاع کشورمان به شدت تحت تاثیر این تصمیم است تا جایی که دسترسی اغلب ایرانیان به اینترنت قطع شده و می‌توان نویسنده و خواننده این مطلب را در شمار معدود افراد خوش شانس در این زمینه دسته بندی کرد!
رویداد۲۴ با گذشت دو روز و چند ساعت از اعمال سهمیه بنزین و افزایش قیمت آن، اوضاع کشورمان به شدت تحت تاثیر این تصمیم است تا جایی که دسترسی اغلب ایرانیان به اینترنت قطع شده و می‌توان نویسنده و خواننده این مطلب را در شمار معدود افراد خوش شانس در این زمینه دسته بندی کرد!

کافی است سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید تا دریابید که درباره چه وضعیتی سخن می‌گوییم؛ از گروه‌های سوت و کور تلگرامی و واتساپی گرفته تا وضعیت اینستاگرام که به شدت از محتوای تولید یا بازنشر شده در ایران تهی و عرصه جولان رسانه‌های فارسی زبان خارجی شده است.

قطعی اینترنت ایران
وضعیتی که مورد توجه جهانیان قرار گرفته و حتی از دید فنی نیز برای برخی سوال آفرین شده است. برای مثال سایت نت‌بلاکس (NetBlocks) که به بررسی و مشاهده اختلالات اینترنت در سراسر جهان می‌پردازد، اخیرا گزارش مفصلی از اختلالات مختلف در شبکه ثابت و سیار اینترنت در ایران در شهر‌های مختلف منتشر کرده که حاوی نکات جالب توجهی است.

بر اساس این گزارش و به استناد نموداری که بدان پیوست شده، حدود ۴۵ دقیقه بعد از شروع سهمیه بندی و تغییر قیمت بنزین، دسترسی بسیاری از ایرانیان به «شبکه به هم پیوسته» یا همان اینترنت (مخفف interconnected network) دچار اختلال شده و ساعاتی بعد ماجرا به نقطه‌ای رسیده که می‌شود مدعی شد حدود ۹۵ درصد ایرانیان به اینترنت دسترسی ندارند.

البته دسترسی ۵ درصد ایرانیان به اینترنت هم دسترسی‌ای بی اشکال و حتی پایدار نیست. افزون بر آن، شدت اختلال اینترنت در ایران در ساعات گذشته و برای زمانی محدود و به میزانی اندک کاهش یافته، اما وضعیت در کل به گونه‌ای است که می‌شود گفت: اینترنت در ایران بنزینی شده است؛ بلایی که پیشتر هم بر سر این ارتباط در ایران آمده، اما دلایلی متفاوت برای توضیحش ارائه شده.

قطعی اینترنت ایران
از جمله این دلایل می‌توان به «قطع برخی کابل‌های ارتباطی در خلیج فارس» به دلیل گیرکردن لنگر کشتی و حمله کوسه‌ها به کابل‌ها اشاره کرد که حالا راحت‌تر می‌شود قضاوت کرد واقعی بوده اند یا خیر. دلایلی که از زبان مسئولان وقت و در تشریح چرایی قطع و اختلال در دسترسی ایرانیان به اینترنت بیان شده اند و به جهاتی ارزشمند هستند.

برای درک ارزش آن دلایل می‌بایست به سکوت این روز‌های مسئولان توجه کنیم. به سکوت ممتد درباره قطع دسترسی وسیع ایرانیان که موجب بروز مشکلاتی وسیع برای عموم مردم شده و کاری کرده که اعتراضات بنزینی گریبان همگان را بگیرد، حتی آن‌هایی که موافق افزایش قیمت آن هستند یا از آن فراتر، کسانی که با بنزین هیچ سر و کاری ندارند.

توضیحی که از خیل افراد شاغل در کسب و کار‌های مرتبط با اینترنت تا عموم مردمی که برای خرید از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنند مستحق شنیدنش هستند، اما تا این لحظه از ایشان دریغ شده است.
منبع: تابناک
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
0
4
دیکتاتوری یعنی بستن اطلاعات به روی مردم
املت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
1
تو رو بخدا پیگیری کنین اینترنت و وصل کنن ، بابا این چه وضعشه اخه ، خیلیامون از این طریق داریم نون میخوریم ، خدا رو خوش نمیاد اخه ، این قطعی اینترنت بدتر باعث عصبانیت، تنفر و دوری مردم از نظام میشه، در هر حال از ما گفتن بود ، بعدا نگی نگفتیا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
1
انترنیت کی جور می شود لطفا بگوید دیگی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: