تاریخ انتشار: ۱۰:۰۱ - ۰۶ آذر ۱۳۹۸
ثبات قیمت در خدمات تعمیرگاهی؛
هرچند همزمان با اصلاح قیمت بنزین و سهمیه بندی آن انتظار می رفت شاهد افزایش قیمت در همه بخش های اقتصادی از جمله بخش خدمات در صنعت خودرو باشیم اما شواهد حاکی از آرامش در این حوزه است.

 اصلاح قیمت بنزین

 

رویداد۲۴ فعالان این حوزه بر ارایه خدمات بدون هیچ گونه افزایش قیمت تاکید داشته و معتقدند ارایه خدمات تعمیرگاهی بدون هیچ مشکلی در جریان بوده و تنها افزایش قیمت قطعات که ناشی از شوک سهمیه بندی بنزین بوده، تا اندازه‌ای مصرف کنندگان خودرو را با مشکل مواجه کرده است.

علیرضا نیک آیین، رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با تاکید بر عدم افزایش خدمات تعمیرگاهی پس از اصلاح قیمت بنزین اظهار می‌کند: تا به امروز افزایش قیمتی بر روی دستمزد‌ها نداشته ایم، اما شواهد حاکی از افزایش قیمت قطعات در بازار است.

وی می‌افزاید: در حال حاضر افزایش قیمت به بازار قطعات یدکی خزیده و قیمت‌ها آرام آرام در حال افزایش است و این نوسان قیمت در بازار نیز قابل رویت است.

نیک آیین با اشاره به ثبات قیمت قطعات در شرکت‌های خدمات پس از فروش خودروسازان تصریح می‌کند: هرچند تا به امروز شرکت‌هایی نظیر سایپا یدک افزایش قیمتی نداشته و بر ثبات قیمت‌ها نیز تاکید داشته اند، اما شاهد افزایش قیمت قطعات در بازار هستیم که این افزایش بیشتر در خودرو‌های داخلی بوده است.

رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو ادامه می‌دهد: به طور قطع همزمان با افزایش قیمت قطعات خودرو‌های داخلی، قطعات خارجی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند این در حالیست که پیش از این قیمت این دسته از قطعات تابع نوسان و افزایش قیمت ارز بوده و اندکی نیز افزایش را تجربه کرده است.

وی با بیان این که افزایش قیمت رخ داده در قطعات بیشتر در بخش قطعات داخلی بوده می‌گوید: به غیر از نوسان قیمت، مشکلی در زمینه خدمات تعمیرگاهی وجود ندارد و کار به راحتی در حال انجام است در همین حال بازرسی‌ها انجام و بر تخلفات موجود نظارت می‌شود.

نیک آیین در خصوص وضعیت ذخیره و یا کمبود قطعات در بازار نیز اظهار می‌کند: کمبود قطعه به صورت مقطعی در برخی از قطعات دیده می‌شود، اما تامین و رفع می‌شود و تنها مشکلی که در این بخش مردم و دارندگان خودرو را آزار می‌دهد افزایش و نوسان قیمت‌ها است.

رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو درصد افزایش قیمت‌های رخ داده را ۲۰ تا ۳۰ درصد عنوان می‌کند و می‌افزاید: در چند روز اخیر و پس از سهمیه بندی بنزین شوکی به بازار قطعات وارد که منجر به افزایش قیمت‌ها شد حال باید منتظر ماند و دید که این تب افزایش قیمت در بازار می‌خوابد یا خیر.

به گفته وی، تنها راهکار کنترل قیمت‌ها عرضه قطعات از سوی شرکت‌ها به بازار است چرا که در این شرایط تقاضا کنترل شده و مانع از افزایش قیمت‌ها خودهد شد.

 نگاهی به سابقه افزایش قیمت قطعات نشان می‌دهد که هرزمان نیاز بازار با عرضه کافی تامین شده، بازار آرام شده و تقاضای کاذب نیز از بین رفته براین اساس انتظار می‌رود این بار نیز شرکت‌های خودروساز با توزیع به موقع قطعات از عطش بازار بکاهند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: