تاریخ انتشار: ۱۵:۲۲ - ۰۳ دی ۱۳۹۸
بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر شخصی حدود ۲۳ سال پیش اقدام به خرید مسکن کرده تقریبا درآمد شش سال خود را به آن اختصاص داده، این در حالی است که اگر فرزند همان شخص در حال حاضر بخواهد همان خانه را خریداری کند باید درآمد بیش از ۱۹ سال خود را به آن اختصاص دهد.
خرید مسکن
رویداد۲۴ محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که در سال جاری طرح مهم ملی مسکن را به اجرا گذاشته در میان سخنانی که در خصوص علت بالا بودن اقساط وام این طرح عنوان کرده یادآور شده است: پدر و مادر‌های ما نیز در ابتدای خرید مسکن سختی را تحمل کردند، ولی به مرور زمان شرایط بهتر شد چرا که توان آن‌ها نسبت به گذشته بیشتر می‌شود.

اما با یک بررسی می‌توان نشان داد که شرایط خرید مسکن برای خانوار نه‌تن‌ها بهتر نشده بلکه تغییرات نامطلوب هم داشته است، به طوری که اگر فردی حدود ۲۳ سال پیش اقدام به خرید مسکن کرده تقریبا درآمد شش سال خود را به آن اختصاص داده بود، اما اگر فرزند همان شخص در حال حاضر بخواهد همان خانه را خریداری کند باید درآمد بیش از ۱۹ سال خود را به آن اختصاص دهد.

این گزارش با یک تحلیل موردی به قیمت خرید یک آپارتمان ۱۰۰ متری در سال ۱۳۷۵ در شهر تهران و مقایسه آن نسبت به سال ۱۳۹۷ پرداخته است.

بر اساس داده‌های مرکز آمار، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۳۷۵ حدود ۵۸٫۶ هزار تومان بوده، با این حساب برای خرید یک آپارتمان ۱۰۰ متری در این شهر باید مبلغی معادل ۵٫۸ میلیون تومان پرداخت می‌شد.

از سوی دیگر آمار‌های مرکز آمار کشور نشان می‌دهد متوسط درآمد کل سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۷۵ معادل ۹۸۷ هزار تومان بوده، بنابراین برای خرید یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری در شهر تهران در سال ۱۳۷۵ باید حدود ۵٫۸ میلیون تومان پرداخته می‌شد که معادل درآمد شش سال یک خانوار بوده است.

اگر همین وضعیت را در سال ۱۳۹۷ پیگیری کنیم می‌بینیم که فرزند همان شخص پس از ۲۳ سال برای خرید خانه پدری یا مادری‌اش باید درآمد بیش ۱۹ سال خود را پرداخت کند.
خرید مسکن

بر اساس داده‌های مرکز آمار، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در سال ۱۳۹۷ حدود هشت میلیون و ۴۷۸ هزار تومان بوده، با این حساب برای خرید یک آپارتمان ۱۰۰ متری در این شهر باید مبلغی معادل ۸۴۷ میلیون تومان پرداخت می‌شد.

از سوی دیگر آمار‌های مرکز آمار کشور نشان می‌دهد متوسط درآمد کل سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۷ معادل ۴۳ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان بوده، بنابراین برای خرید یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری در شهر تهران در سال گذشته باید حدود ۸۴۷ میلیون تومان پرداخته می‌شد که معادل درآمد ۱۹ سال یک خانوار است.
منبع: تجارت نیوز
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: