تاریخ انتشار: ۰۷:۰۵ - ۲۳ دی ۱۳۹۸
شاخص کل بورس بعد از رفع تنش‌های سیاسی و محدودیت‌های حد نوسان به سمت ۴۰۰ هزار واحد در حال حرکت است

شاخص کل بورس

رویداد۲۴ شاخص کل بورس تهران، دیروز در ادامه روند پرشتاب صعودی روز شنبه، حدود ۱۶ هزار واحد رشد کرد و با ۲۰ هزار واحد افزایش طی دو روز به سطح ۳۷۵ هزار واحد رسید. در بازار دیروز حدود ۸۸ درصد نماد‌ها صف خرید بودند. یعنی در حداکثر قیمت مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند. گفتنی است بورس هفته قبل در اثر تشدید تنش‌های نظامی حدود ۳۰ هزار واحد افت کرده بود که ۲۲ هزار واحد از این افت را در دو روز ابتدایی هفته جاری، بعد از فروکش کردن سطح تنش ها، جبران کرد. برخی با شبیه سازی شرایط فعلی با رشد پرشتاب شاخص بعد از اغتشاشات انتهای آبان، پیش بینی می‌کنند شاخص کل طی همین هفته وارد کانال ۴۰۰ هزار واحدی شود.
بیشتر بخوانید:
رشد ۱۵۸۰۰ واحدی نماگر تالار شیشه‌ای
این روزها، البته اخبار و شرایط اقتصادی مهم نیست و بیشتر از همه نحوه رفتار بازیگران حقیقی و حقوقی و جریان دادن نقدینگی در بازار تعیین کننده خواهد بود. به همین خاطر تحلیل گران نحوه رفتار حقوقی‌ها را در فروش سهامی که هفته قبل در اوج فروش‌ها خریده اند بر روند کوتاه مدت بازار بسیار موثر می‌دانند.
البته در معاملات دیروز، فشار خرید نسبت به شنبه اندکی کم شد. در روز شنبه از ۳۱۴ نماد فعال بازار ۳۱۲ مورد صف خرید شدند و تنها یک نماد منفی شد. در معاملات دیروز هم صف خرید در اکثر نماد‌ها برقرار ماند به طوری که ۲۷۷ نماد از ۳۱۴ نماد در حداکثر مقدار مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.


نبض بازار دست حقوقی‌ها

حقوقی‌ها که در هفته قبل در حجم‌های بالا و قابل توجه اقدام به خرید سهم کرده بودند، طی دو روز ابتدایی این هفته بیشتر فروشنده بودند. در روز شنبه بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان سهام از حقوقی‌ها به حقیقی‌ها منتقل شد، اما دیروز این رقم به حدود ۹۵۰ میلیارد تومان رسید؛ لذا هنوز حدود یک سوم خرید‌های هفته قبل توسط حقوقی‌ها فروخته شده است. با این حال حقیقی‌ها که هفته قبل در اثر هیجان سهام خود را فروخته بودند همچنان در صف‌های خرید به انتظار ورود مجدد به سهام هستند. همین موضوع در کنار فروش کنترل شده حقوقی ها، منجر به برقرار ماندن صف‌های خرید و پیش بینی عبور شاخص از ۴۰۰ هزار واحد در هفته جاری شده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: