تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
وزیر آموزش و پرورش:

تنها ۲۵ درصد از سرانه مدارس را دریافت کرده‌ایم

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وضعیت سرانه مدارس گفت: وزارت آموزش و پرورش از ۳۳۸ میلیارد تومانی که به عنوان سرانه پیش بینی شده، تاکنون توانسته تنها ۲۵ درصد آن را دریافت کند که آن هم به استان‌های محروم پرداخت شده است.
 سرانه مدارس
رویداد۲۴  محسن حاجی میرزایی در پاسخ به پرسشی درباره اجبار برخی مدارس برای دریافت کمک به مدرسه و اقداماتی، چون گرو نگه داشتن کارنامه برای پرداخت این هزینه به بهانه هزینه‌های آب، برق و گاز، اظهار کرد: معافیت مدارس از پرداخت بهای آب و، برق و گاز در مجلس تصویب شده و کسی حق ندارد برای این موارد هزینه‌ای از مدارس دریافت کند. تنها قید و تاکید این قانون، رعایت الگوی مصرف است.

وی افزود: برای رعایت الگوی مصرف، استانداردی تعریف شده به این گونه که متناسب با تعداد دانش آموز هر مدرسه تعریف می‌شود و اگر متناسب با آن، مصرف معقول و استاندارد باشد نباید پولی از سوی مدارس پرداخت شود و قطعا هیچ کس مطالبه نمی‌کند و در صورت مطالبه شدن قابل پیگرد حقوقی است.

بیشتر بخوانید:
کمبود فضاهای آموزشی در شهرها و مناطق حاشیه شهری
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه وزارتخانه به مدارس اعلام کرده که پولی از اولیای دانش آموزان به اجبار دریافت نکند و قانونا هم حق ندارند به خانواده‌ها اجبار کنند، گفت: دی ماه است و فقط توانسته‌ایم سرانه استان‌های محروم را بپردازیم و برای مابقی استان‌ها هنوز موفق به توزیع سرانه نشده‌ایم.

حاجی میرزایی ادامه داد: رقمی که برای سرانه پیش بینی شده ۵۵ هزار تومان است، اما در بودجه ۲۵ هزار تومان دیده می‌شود و عملا ۱۲ هزار تومان تخصیص و ابلاغ می‌شود که آن هم به همه استان‌ها داده نشده است. با این اوصاف مدرسه در هنگام شروع کار با کمبود مواجه می‌شود و تنگنا‌های موجود آنان را در شرایط دشواری قرار می‌دهد.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش از ۳۳۸ میلیارد تومانی که به عنوان سرانه پیش بینی شده تاکنون توانسته تنها ۲۵ درصد آن را دریافت کند که آن هم به استان‌های محروم پرداخت شده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما