تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

میانجیگری عمان میان ایران و آمریکا با مذاکرات سرّی واقعیت دارد؟

تحرکات دیپلماتیک گسترده عمان در قبال تهران، توجه تحلیلگران را به خود جلب کرده و آن‌ها را به سمت پیش بینی امکان ایجاد روزنه‌ای در پرونده اختلافات شدید ایران و آمریکا سوق داده است.

رویداد۲۴ انتشار مطالب رسانه‌های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می‌گیرد و به منزله تایید آن از سوی «انتخاب» نیست.

العرب نزدیک به عربستان سعودی نوشت: تحرکات دیپلماتیک گسترده عمان در قبال تهران، توجه تحلیلگران را به خود جلب کرده و آن‌ها را به سمت پیش بینی امکان ایجاد روزنه‌ای در پرونده اختلافات شدید ایران و آمریکا سوق داده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: سفر وزیر خارجه عمان، یوسف به علوی به تهران، دومین سفر او طی کمتر از یک ماه است، که نشان دهنده تلاش بی وقفه عمان برای حل اختلافات شدید بین ایران و آمریکاست.

منابع سیاسی پیش بینی می‌کنند که تلاش‌های عمان از صرف تنش بین تهران و واشنگتن فراتر می‌رود؛ چرا که فعلا، نوعی آتش بس حاکم شده است و هر دو طرف نشان داده اند که تمایلی برای ورود به جنگ ندارند.

به گفته یکی از منابع اگاه، ایران احتمالا در صدد تغییر موضعش در مورد مذاکره با دولت ترامپ است؛ چرا که بحران اقتصادی آن، تبدیل به یک بحران اجتماعی شده است. این منبع، موفقیت مذاکرات دیپلماتیک عمان که به صورت سرّی در حال انجام است، را در ایجاد یک تغییر غافلگیر کننده در توافق هسته ای، بعید نمی‌داند.

پیش از این، بن علوی در آغاز ژانویه برای شرکت در کنفرانس گفتگویی به تهران رفت و به دنبال حادثه ترور سردار سلیمانی و تحت تاثیر شرایط، اعلام کرد که هیچ وساطتی از سوی عمان بین ایران و آمریکا صورت نمی‌گیرد.

منبع سیاسی مذکور معتقد است که در آن شرایط، این واکنش بن علوی طبیعی بوده است؛ اما پس از آرام شدن نسبی اوضاع، عمان تصمیم گرفت وساطت خود را از سر بگیرد؛ چرا که تهران شدیدا تحت فشار تحریمهاست و ترامپ هم در سال انتخابات، نیاز به یک اقدام دیپلماتیک در رابطه با ایران دارد.

در این میان، در حالی که وزیر خارجه عمان در تدارک سفر به تهران بود، همچنان درگیری‌های کلامی بین مسئولان ایران و آمریکا آرام نشده بود و برای مثال، رابرت وود، پیشنهاد نماینده پارلمان ایران، احمد حمزه، در مورد تعیین پاداش سه میلیون دلاری برای قاتل ترامپ را «سخیف» توصیف کرد.

اغلب تحلیلگران معتقدند که محمد جواد ظریف، از سوی نظام ایران، مسئول طرح گفتمانی معتدل‌تر است و احتمالا چرخش کشورش در مورد مذاکره با واشنگتن را رهبری خواهد کرد؛ همانطور که در جریان امضای توافق هسته ای، نقش مهمی ایفا نمود.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
محمددادسنان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
0
0
مگرریس جمهورامریکاکدام خریه که مازیربارذلتش برویم اگربه خدا وجوانان کشورمان اعتمادکنیم جهان جلوی مازانومیزند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: