تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

لوکزامبورگ بیشترین سطح دستمزد را در بین کشورهای اروپایی را دارد.

حداقل دستمزد

رویداد۲۴ ۲۱ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای حداقل سطح دستمزد در قانون کار خود هستند و تنها کشورهای دانمارک، ایتالیا، قبرس، اتریش، فنلاند و سوئد در خصوص سطح دستمزد، یک سطح حداقلی را در نظر نگرفته‌اند. متوسط حداقل دستمزد در کشورهای شرق اتحادیه اروپا معادل ۶۰۰ یورو و در کشورهای شمال غرب معادل ۱۵۰۰  یورو در ماه برآورد شده است.

کمترین سطح دستمزد

تا ماه ژانویه۲۰۲۰، کمترین سطح دستمزد در بین اعضای اتحادیه اروپا متعلق به بلغارستان با ۳۱۲ یورو بوده است. همچنین در ۹ کشور که همگی آنها در شرق و مرکز اتحادیه اروپا هستند، حداقل سطح دستمزد کمتر از ۶۰۰ یورو است که عبارتند از لتونی با ۴۳۰ یورو، رومانی با ۴۶۶ یورو، مجارستان با ۴۸۷ یورو، کرواسی با ۵۸۴  یورو، جمهوری چک با ۵۷۵  یورو، اسلواکی با ۵۸۰  یورو، لهستان با ۶۱۱  یورو، استونی با ۵۴۰ یورو و لیتوانی با ۶۰۷ یورو.

دستمزد در سطح میانگین

در پنج کشور از ۲۷  کشور عضو اتحادیه اروپا، حداقل دستمزد ماهانه حدود ۷۰۰  تا ۱۰۰۰ یورو در ماه بوده است. حداقل سطح دستمزد در یونان برابر با ۷۵۸ یورو، پرتغال ۷۴۱ یورو، مالت ۷۷۷ یورو، اسلوونی ۹۴۱  یورو و اسپانیا ۱۰۵۰ یورو بوده است.

بیشترین سطح دستمزدها

در شش کشور عضو اتحادیه اروپا، حداقل سطح دستمزد بالای ۱۵۰۰  یورو در ماه بوده است که عبارتند از فرانسه با ۱۵۳۹ یورو، آلمان با ۱۵۸۴ یورو، بلژیک با ۱۵۹۴ یورو، هلند با ۱۶۳۶  یورو، ایرلند با ۱۶۵۶ یورو و لوکزامبورگ با ۲۱۴۲ یورو.

حداقل دستمزدها در آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۰ معادل ۱۱۱۹ یورو بوده است. در اتحادیه اروپا حداقل سطح دستمزد در لوکزامبورگ هفت برابر دستمزد در بلغارستان بوده است، با این حال با توجه به هزینه‌های بالای زندگی در اروپای غربی، اختلاف چندانی در قدرت پس‌ انداز ساکنان این دو کشور با یکدیگر وجود ندارد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
پیشخوان