اعتراف تازه کاخ سفید به دروغ درباره ترور قاسم سلیمانی
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۳ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
یادداشت اخیر کاخ سفید به کنگره آمریکا نشان می‌دهد قاسم سلیمانی تهدید فوری علیه نیرو‌های آمریکایی نبوده و ترامپ و تیمش برای توجیه حمله هوایی خود به فرمانده سپاه قدس دروغ گفته اند.
اعتراف تازه کاخ سفید به دروغ درباره ترور قاسم سلیمانی
 
رویداد۲۴ کاخ سفید ترامپ در یک یادداشت حقوقی رسمی به کنگره منطق حقوقی خود برای حمله پهپادی و ترور قاسم سلیمانی در بغداد را شرح داده است. در این یادداشت دو صفحه‌ای که بعد از مجموعه بهانه جویی‌های کاخ سفید درباره لزوم این سوقصد به کنگره تقدیم شده، تنها توجیهات امنیتی بیان شده است.

در این یادداشت گفته شده: فعالیت‌های قبلی و فعلی سپاه قدس ایران تهدیدی برای آمریکا در عراق است و حمله هوایی علیه سلیمانی با هدف حفظ جان پرسنل آمریکایی و مقابله با اقدامات و طرح حملات آتی ایران علیه نیرو‌ها و منافع آمریکایی در عراق انجام شده است.
 
در ادامه این یادداشت گفته شده: بر اساس بند دو قانون اساسی آمریکا، رییس جمهور کشور به عنوان فرمانده کل قوا این قدرت را دارد که از نیرو‌های نظامی برای حفظ ملت در برابر حملات و تهدید‌ها و همچنین حفظ منافع حیاتی کشور استفاده کند. بند دو قانون اساسی همچنین به رییس جمهور برای استفاده از نیرو‌های نظامی آمریکا علیه ایران که کشور مسئول بسیاری از حملات علیه نیرو‌های امریکایی در منطقه است، اختیار داده است.
 
این یادداشت که به درخواست کمیته امور خارجی کنگره تهیه و ارسال شده است ادعا میکند: هدف از این اقدام حفظ پرسنل نظامی آمریکا و مقابله با ایران در برابر حملات یا حمایت از حملات آتی علیه نیرو‌ها و منافع آمریکایی بوده است. با این کار توانمندی شبکه نظامیان مورد حمایت سپاه قدس و ایران برای اجرای حملات آتی کاهش یافته و به تشدد تنش‌های استراتژیک از سوی ایران و همچنین تهدید علیه منافع آمریکایی خاتمه داده است.
 
این ادبیات نشان گر وجود تردید و ابهام در دولت ترامپ در این روز‌ها و هفته‌های بعد از حمله سوم ژانویه است.
ترامپ در آن زمان در جمع خبرنگاران گفته بود: سلیمانی در حال توطئه چینی بود و یک تهدید امنیتی فوری به حساب می‌آمد.
 
در آن زمان رییس جمهور مدهی شده بود ایران چهار سفارت خانه آمریکا را به طور خاص هدف قرر داده است. وزیر خارجه این کشور مایک پمپئو نیز به سی ان ان گفته بود سلیمانی در حال توطئه چینی در منطقه برای اقدامات جدی‌تر و بزرگ تری بود که به کشته شدن صد‌ها نیروی آمریکایی منجر می‌شد.
 
به گزارش نشریه اسلیت زمانی که پمپئو و ترامپ تحت فشار رسانه‌ها برای افشای تهدیدات فوری سلیمانی قرار گرفتند کم کم عقب نشینی کردند و عملا اعلام کردند هیچ تهدید فوری‌ای در کار نبوده است.
ترامپ در ۱۳ ژانویه در توییتر خود بار دیگر رسانه‌ها را جعلی خوانده و نوشت: رسانه‌های جعلی و شرکای دموکرات آن‌ها در تلاشند بگویند آیا سلیمانی یک تهدید فوری بوده است. پاسخ یک بله بزرگ است. اما شاید به خاطر گذشته وحشتناک سلیمانی پاسخ این سوال اهمیتی هم نداشته باشد.
 
به گزارش مجله اسلیت، نحوه مدیریت حمله و توجیهات ترامپ برای آن هم جمهوری خواهان و هم دموکرات‌های کنگره را خشمگین کرده است. سنا هفته گذشته به کاهش توانایی ترامپ برای آغاز یک عملیات نظامی علیه ایران رای داد. این حرکت حمایت هر دو حزب را به همراه داشته است.
 
روز پنجشنبه نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرده و به مقامات ارشد ناشناسی در آمریکا، ایران و دیگر کشور‌های خلیج فارس ارجاع داده و بر پایه همان گزارش افشا کرده که ترامپ قصد ایجاد اخلال در مذاکرات ایران و متحدان عربی آمریکا در منطقه را داشته و ترور سلیمانی نیز در راستای همین استراتژی ان‌ها بوده است.
 
بر اساس گزارش نیویورک تایمز، قاسم سلیمانی حامل پیامی برای عربستان بوده و ترور او با هدف ایجاد اخلال در مذاکرات ایران و عربستان انجام شده است.
 
در پی ترور سلیمانی نشست ویژه‌ای در پارلمان عراق برگزار شد و در این نشست عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق اعلام کرد سلیمانی حامل پیامی از سوی ایران برای عربستان برای کاهش تنش بین دو کشور بوده است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
اشکان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
0
0
ای کاش شما هم یکم بابت دروغ هاتون اعتراف میکردید.... اما آدم دیر انتقال و خنگ همیشه فرصت ها رو از دست میده و خیل زود براش دیر میشه همه چی که دیگه راه بازگشتی نداره
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: