تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - ۰۵ فروردين ۱۳۹۹
غُرزدن و شِکوه در این روزهای خانه‌نشینی اگر بی ملاحظه و با ذهنیت منفی انجام شود محیط خانه را به آشوب کشیده جهنم می‌کند؛ اما اگر بتوانیم این رفتار غریزی و مفید برای کاهش استرس و ناراحتی را مدیریت کنیم، آنگاه به نقطۀ آغاز حل مسائل و مشکلات تبدیل می‌شود. پس بیایید غُرزدن را از نو بیاموزیم.
رویداد۲۴ همه ما با غُرزدن آشناییم. همه ما گاهی غُر می زنیم و حتی گاهی به غُر زدن دیگران، غُر می زنیم. غُر زدن یا شِکوه کردن از ابتدایی ترین غرایز جانوران است که البته در ما انسانها به تکامل رسیده است. 
 
از شوخی گذشته بر اساس مستندات علمی غُرزدن واکنش طبیعی آدمی در شرایط و موقعیت‌های بحرانی است. بنا به مطالعات در یک مکالمه عادی هر فرد در دقیقه لااقل یک بار به مخاطب خود غُر می زند.
 
غرزدن

غُرزدن چیست؟

اول ببینیم معنای غُرزدن چیست؟ لغت نامه دهخدا غُرزدن را چنین معنا می کند: غر زدن . [ غ ُ زَ دَ] (مص مرکب ) آهسته سخن گفتن از سر خشم . غُرغُر کردن . سخن گفتن اعتراض آمیز. با کلماتی نامفهوم ناخرسندی نمودن . لَندیدن . غُر و لَند کردن.
 
ما ایرانی ها بین خودمان به غُرزدن مشهوریم. از قضا ترور بلک نويسنده كتاب سه مرحله ساده در اين مورد مي گويد: "هيچ چيز بهتر از يك مخالفت كوچك نمي‌تواند مردم را با يكديگر متحد سازد". 
 
روان- جامعه شناسان دریافته‌اند، آسان‌ترين راه ممكن براي برقراري يك رابطه دوستانه، ارتباط‌گيری از طريق چيزهای منفي است! دقيقاً به همين علت است كه انسان ذاتاً علاقه زيادي به غُرزدن چه در حوزه های عمومی و چه فردي، خصوصی و حتی در خلوت با خود دارد. (شما را نمی‌دانم اما من، وقتی کار نوشتن خوب پیش نمی‌رود خودم به خودم غُر می‌زنم.)
 

غُر و لَندهای روابط زناشویی

در این درس به غُرزدن در حوزه عمومی کاری نداریم، به غُرزدن‌های فردی هم ورود نمی‌کنیم؛ در عوض با تازه‌ترین یافته‌های مطالعات عصب شناسی و روانشناسی در مشهورترین غُرغُر ها یعنی "غُر و لَندهای روابط زناشویی" آشنا می‌شویم و چند تکنیک را برای مدیریتِ این غریزی‌ترین رفتار مرور می کنیم.  
 

غُرزدن دائمی آسیب مغزی و اختلال شناختی در پی دارد 

بنابه نتایج پژوهشي که در دانشگاه استنفورد انجام شده، وقتی ما شروع به غُرزدن می‌کنیم مغز فرمان ترشح هورمون استرس  یا همان کورتیزول را به غدد فوق كليوی صادر می کند.
استمرار دائمی  غُرزدن و ترشح هورمون کورتیزول  مي تواند به ارتباطات نوروني مغز آسیب بزند. 
 
علاوه بر اين عصب شناسان نشان داده‌اند که غُر و لَند نواحی مغزی فعال برای حل مسئله و عملكردهاي شناختی را در ما مختل می کند.
 
به بيان سادۀ دكترترویس برادبری در كتاب "هوش هیجانی2.0": با شكايت هاي مكرر، مغز شما وارد چرخه‌ای معيوب می‌شود که در آن بستر براي غُرزدن هاي بيشتر در آينده هموار است.
 
 با گذشت زمان، صرف نظر از اتفاقاتی که در پيرامون ما رخ می‌دهد، غُرزدن تبديل به بخشي از عادت‌های روزمره مي شود: شِكوه جاي خود را به عنوان رفتارِ پيش فرضِ ما باز مي‌كند و  طبعاً نحوه برخورد ديگران نيز با ما تغيير خواهد کرد.
 
عصب شناسان دانشگاه استنفورد اثبات كرده اند كه غُر و لَند دائمی مي‌تواند منجر به كاهش اندازه بخشی از مغز و به اصطلاح آب رفتن هیپوکمپوس شود؛ ناحيه اي از مغز كه نقش مهمي در حل مسئله و تفكر هوشمندانه دارد. حتي تصور آسيب به اين منطقه نيز وحشتناك است. این ناحيه از جمله اولين مناطقي است كه در بيماري آلزايمر تحليل مي رود. 
 

خبر خوب: غُرزدن به طول عمر می‌افزاید

اما اگر غُرزدن تماماً منفی است چگونه با اصل "انتخاب طبیعی" و این که یکی از ابتدایی‌ترین غرایز آدمی است، می‌خواند؟
 
خبر خوب این است که غُرزدن به طول عمر آدم می افزاید. مطالعه‌ای از مجله علوم اعصاب نشان مي‌دهد كه سركوب احساسات و عدم ابراز آنها، منجر به كاهش طول عمر انسان خواهد شد. بدين ترتيب زماني كه خود را با غُرزدن خالي مي‌كنيم، از آن احساسات منفي مخرب هم رها می‌شویم.
 

چگونه غُر بزنیم؟ 

روانشناسان و روان درمانگران اصولی را توصیه می‌کنند که با رعایت آنها می‌توان ضمن برخورداری از فواید غُرزدن آسیب‌های آن را کاهش داد. 
در ادامه با تکنیک‌ها و توصیه های کاربردی برای مدیریت غُرزدن آشنا می شوید تا با رعایت آنها از کیف غُرزدن برخوردار شوید.
منبع: عصر ایران
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، غر زدن ، غرو لند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: