تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
بدنبال شیوع کرونا، کاهش فوق‌العاده فروش بنزین داشتیم، به طوریکه حتی یک تا دو روز کمتر از ۳۰ میلیون لیتر مصرف شد.
مصرف بنزین
رویداد۲۴ همایون صالحی، درباره تاثیر تعلیق اجرای طرح زوج و فرد بر روند مصرف بنزین اظهار داشت: پس از اینکه بنزین سهمیه بندی و افزایش قیمت پیدا کرد، حدود ۳۰ درصد کاهش فروش در مجاری عرضه را داشتیم، یعنی حدود ۹۶ میلیون لیتر بنزینی که پیش از سهمیه بندی آبان ماه توزیع می‌شد، به حدود ۷۵ میلیون لیتر در روز رسید، بدنبال آن بحث شیوع کرونا، قرنطینه منجر به کاهش فوق‌العاده فروش شد، به طوری که بیش از ۶۰ درصد و در برخی استان‌ها تا ۷۰ درصد کاهش مصرف داشتیم و روند توزیع به ۴۰ میلیون لیتر هم رسید و حتی یک تا دو روز کمتر از ۳۰ میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم، اما این این وقفه کوتاه بود.

بازگشت بنزین به قبل از کرونا

وی افزود: اکنون پس از اعلام اینکه مردم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی حضور در محل کار و کسب و کار خود را از سر بگیرند، دوباره افزایش مصرف پیش داشتیم و اکنون به رقم ۷۲ تا ۷۳ میلیون لیتر در روز رسیده‌ایم و مشکلی نیز بابت تامین و توزیع سوخت وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: اولویت اقتصاد بر سلامت/ چگونه دولت مردم را به مصرف بیشتر بنزین ترغیب می‌کند؟

وضعیت تامین اقلام بهداشتی

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران در ادامه درباره وضعیت تامین لوازم ضدعفونی‌کننده و بهداشتی در جایگاه‌ها گفت: در روز‌های ابتدایی شیوع کرونا که همه کشور درگیر بودند و تا حدی با کمبود مواجه بودیم، ما دراطلاعیه‌ای اعلام کردیم که جایگاه‌ها به خاطر رعایت و قطع زنجیره شیوع، جدا از ساختار دولت، خودشان ورود کرده و با هزینه شخصی نسبت به تهیه ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده اقدام کنند. با توجه به کمبود، مجبور شدند با هزینه‌های بسیار گزاف از بازار آزاد تهیه و حتی از کیسه فریزر به جای دستکش استفاده کردند.

وی یادآور شد: اکنون لوازم در بازار بیشتر موجود است، اما جایگاه‌ها علیرغم اینکه در شرایط نامساعد مالی بسر می‌برند همچنان با هزینه شخصی نسبت به تامین اقلام بهداشتی اقدام می‌کنند.

جایگاه‌ها به هیچ وجه تعدیل نیرو نداشتند

صالحی خاطرنشان کرد: مجاری عرضه سوخت تنها صنفی در کشور هستند که نه تنها نیرو‌های خود را تعدیل نکردند بلکه با توجه به الزام به سوخت‌رسانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجبور به اضافه کردن نیرو هم شدند و این در حالی است که ۶۰ درصد کاهش فروش یا درآمد پیدا کردیم، بنابراین اکثریت جایگاه‌ها با ضرر و زیان این دوران را سپری می‌کنند، اما در هر حال تمام سعی خود را در قطع زنجیره شیوع کرونا خواهند داشت.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: